Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

U Ericssonu se zaposljavaju ziherasi, zarpavo upravo tu firmu koju si dao kao primjer mozes poistovjetiti s drzavnom firmom..ne moras biti genijalac da bi radio tamo, a placa je stabilna…

Ukoliko zavrsis inzenjerski fakultet mozes uHR imati dosta dobru placu za nase prilike , pocetne place su oko 6-7 000kn no tko je dobar i kvalitetan brzo moze doci do 12-15 000.

Takoder kao ITovac ti imas potpunu slobodu raditi sto zelis, mozes ici sigurnim putem i raditi za drugoga, mozes freelencati preko interneta preko oDeska npr, a mozes i pokrenuti svoj posao..Mogucnosti su ti neogranicene..

Samo ljeni ljudi kazu da se znanje ne isplati.

...

haoren mislim da imaš krivu sliku.
razlika između ernt i sličnih tehnoloških kompanija i freelancanja i sličnih priča je ko između fx demo i realnog trgovanja. iz moje generacije su oni koji nešto znaju i rade svi redom završili u ernt, ht i dr….a freelanceri ušminakavaju web stranice ovih firmi za 10kn da bi skupili lovu za džoint i q-pack.

bilo bi interesantno da saznamo čime se kolega HaoRen bavi, neki
‘neziheraški’ posao je u pitanju.

Bez straha, pohlepe i sentimenta.

James, mozda nekad ako bilo, sada se spominjalo..Pogotovo ERNT i HT…MIislim ima u ERNT stvarno super kvalitetnih ljudi, no tamo vecinom idu ziherasi..ista stvar s HTom…Pricam ti iz iskustva radio sam u obje te firme..ERNT je po ITu bolji od HTa i tamo stvarno mozes naletiti i na neke dosta zanimljive projekte iako su takvi u manjini, no ako te HR baci u odijel gdje izraduju e-Katastar i slicne aplikacije to je ravno u profesionalnom smislu samoubojstvu za kvalitetnog ITovca.

Vecina dobrih u ITu odlazi van HR, samo je nas nekolicina entuzijasta ostala ovdje zbog obitelji ili prijatelja no sve vise i vise ljudi kupi kofere i ide van..

Krivo mislis i za freelancere, par prijatelja mi se bavi time i jako dobro zaraduju…Kljuc je da znas ono sto drugi ne znaju i da si pametan , poslove kakve ti opisujes s uredivanjem web stranica rade Indijci za djabe.

...


haoren mislim da imaš krivu sliku.
razlika između ernt i sličnih tehnoloških kompanija i freelancanja i sličnih priča je ko između fx demo i realnog trgovanja. iz moje generacije su oni koji nešto znaju i rade svi redom završili u ernt, ht i dr….a freelanceri ušminakavaju web stranice ovih firmi za 10kn da bi skupili lovu za džoint i q-pack.

Haoren ima jako dobru sliku, pitaj bilo koga koji radi u nekoj ozbiljnijoj privatnoj IT firmi <200 ljudi i vjeruj mi to je puno kvalitetniji kadar od ovoga u HT-u/Ericssonu/Siemensu. Direktor moje firme recimo ima izrazito tvrd stav da ne bi nikad zaposlio nekog tko je tamo radio.

Naravno ima i tamo jako dobrih ljudi, ali jako malo ih napreduje na pozicijama, a to je jedini način da ti raste plaća + što ti plaća ovisi o tome u koju kategoriju spadaš, pa je svima ista, a ne o tome što stvarno znaš. S druge strane imaš i ogromnu konkurenciju za taj napredak, a ako ispušiš u toj priči i želiš promijeniti firmu onda imaš problem što tamo radiš s jako specifičnim tehnologijama koje ti ne koriste previše na drugim poslovima u drugim firmama.

O freelanceanju se da raspravljati. Jedno je studentarija koja šminka websiteove, a sasvim drugo ljudi koji su nešto ozbiljno radili u IT firmama, stekli znanja i onda se prebacili na freelancing. Takvi ljudi znaju biti toliko cijenjeni da ti klijent ne želi potpisati novi ugovor ukoliko ga ne angažiraš honorarno. Ako radi za stranog klijenta onda je i šminjkanje websiteova dobro plaćeno ako išta vrijediš. Eventualno moraš pojest govno i raditi na ništa na nekoliko projekata za steći dobre reference. Ali jednom kada ih imaš, ako išta vrijediš možeš zarađivati više nego će ti bilo tko u domaćem IT-u iti pomisliti dati.


bilo bi interesantno da saznamo čime se kolega HaoRen bavi, neki
'neziheraški' posao je u pitanju.

Kolega trenutno radi na 2 startup projekta, jedan u EUropi ,drugi u Aziji , ubija se od posla 8-21 i u pauzama otvori Poslovni.

...

Čuvar park šume u Hrvatskoj: 6000kn.
Inženjer u Ericssonu: 5500kn (put i gablec uključeni).

Smiješno i žalosno.

HaoRen, koliko tak tvoj kolega zaradi netto kada poplaća sve poreze u Hrvatskoj.

12.000kn netto je 26100kn bruto u Hrvatskoj (Zagreb). Ej, više od duplo.

Znanje se ne isplati ovdje (vrlo malom broju ljudi da, ali sumnjam da ti ne izbjegavaju poreze).

lp

Da ne govorim da ovaj mora još u pravilu završiti FER da bi se zaposlio u Ericssonu.Koliko je netko još novaca uložio ako nije u Zagrebu u obrazovanje. Kada će te novce povratiti zaposlenjem u Ericssonu? Ono što možeš je otići vani raditi za dnevnice što je opet smiješno ako si vani više od mjesec dana. Zamislite pomorca koji prima plaću od 5000kn u Hrvatskoj i plaćaju mu dnevnice na brodu?


@HaoRen
, ovo što sam napisao gore je i posljedica da dosta ljudi kako si i sam napisao(u IT) odlazi ili promatra kako otići.

@HaoRen
iz vlastitog iskustva savjetujem Vam de se ne ‘ubijete’ i da Vam se ne
zgadi posao.Ja sam pred 15 g rekao dosta, želim normalan radni dan, a ne
da me se razvalači i petkom i svetkom.

Bez straha, pohlepe i sentimenta.

@jmicoud

Ne slazem se s tobom, u HR tko ima znanje moze uspijeti i moze jako ljepo zaradivati, no za to se mora i potruditi..Istina vani je lakse nego ovdje, no nije ni ovdje ne mocue uspijeti…VI ste dali ERNT kao usporedbu za ITovce koja je pgoresna…Ambiciozan ITovac nece ici raditi u ERNT kao ni sto ambiciozan financijas nece ici u drzavnu sluzbu nego ce se probati ugurati u Ernest&YOungu npr.


@nokla

Slazem se s vama, takve poslove ionako planiram raditi neko vrijeme sada kad sam jos mlad, kasnije cu i ja u zihreaske vode i zivjeti na ustedevini.

...


Haoren ima jako dobru sliku, pitaj bilo koga koji radi u nekoj ozbiljnijoj privatnoj IT firmi <200 ljudi i vjeruj mi to je puno kvalitetniji kadar od ovoga u HT-u/Ericssonu/Siemensu. Direktor moje firme recimo ima izrazito tvrd stav da ne bi nikad zaposlio nekog tko je tamo radio.

koliko takvih firmi ima u hrvatskoj? IN2, još koja?

James Knox
Ima LAUS.CC iz Dubrovnika.
Atlantska je 45%-ni vlasnik.

New Report

Close