Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ivana viktoria raste radi dotičnog ali i radi slovenskih dionica. interesantno je da im je nakon dugo vremena i korf u top 10. biće da su ga krenuli kupovati po 180 nakon što su ga onako spektakularno rasprodali po 22. sad to kupuje i kapitalni fond koji je recimo državni dok isto tako državni cerp brutalno rasprodaje belje.
http://www.kd-group.hr/fond/HRFOINUVICF6/hr-id-4/

who dares, wins


A što kažete za mojeg miljenika_BRIN,kada sam počeo pisati o BRINU bio je na 16,a BV je bio 48 i smatrao san da je to dobra kupnja do 25.

BRIN.

– gospon Lopina, zašto i samog sebe uvjeravate u netočne i neistinite činjenice ???
– znamo kako ste uspješni i kako zarađujete 50%, a na ovom BRIN-u ste zaradili 100% ???

– ali i vi i ja jako dobro znamo kako i nije baš tako kako pišete.
– je li se sjećate kada ste se hvalili kako vam je BRIN 90% portfelja.
– od kad sam vas financijski uništila na toj dionici naučili ste što je to disperzija.

– a pričica ide nekako ovako, jer smo godinu dana pisali na ovoj temi o tom BRIN-u.
– gospon Lopina je imao ukrcaj od 21-25kn.
– to je bila zgodna dionica, upravo onakva kakvu gospon Lopina obožava, kupnja 21kn, prodaja 25kn.
– uvjek se nađe netko tko će vam prodati po 21kn, a tada odmah ide i prodaja po 25kn, ako ne može po 25kn i 24kn je o.k.
– ali naišla sam na jednu prodaju od cca 17kn i to sam sve počistila s 20.000kn.
– znala sam kako ulaz gospon Lopine nije ispod 20kn i ja sam mjesecima bila na prodaji ispod 20kn.
– kasnije sam prodavala po 15-16kn kad mi je malo toga ostalo i uvjek sam s jednom jedinom dionicom rušila na sljedeću najnižu cijenu, sve do 11kn.
– o BRIN-u sam pisala sve najgore i još usputno rušila cijenu što je našeg gospon Lopinu dovodilo do ludila, normalno kad mu je to bilo 90% portfelja a planirao je laganini zaradu.
– zanimljivo je i to kako mi je za tako mali novac investiran u BRIN trebalo cca godinu dana za izići iz toga.
– a još zanimljivije je to kako tu nisam napravila gubitak.

– i sada nakon o-ho-ho vremena gospon Lopina izlazi iz toga i veseli se ostvarenoj zaradi.
– gospon Lopina zašto ne napišete koliko ste tu love izgubili, o kojoj zaradi vi tu pišete ???

– a sada su na toj dionici ponovno neke igre i igrice, neki pametni investitor tipa gospona xy je ušao s milijun kuna, to je lako kupiti, s milijun kuna tu se diže cijena za 100%, ali kako iz toga izići ???
– u dionice ovoga tipa se s milijun kuna ulazi jedino ako ste jako bliski s fond menagerom koji to vodi ili ako ste vi gospon xy pa ste otkrili neku potcjenjenu dionicu tipa (PTKM, DDJH, DKVS…).

– I love this game.
Pozdrav !


Dakle,strategija je postavljena za slijedećih pet šest mjeseci,naravno i to ne u
skupom fondovskom smeću.To me ne interesira.

ERNT.

– godinama za većinu mojih investicija gospon Lopina piše fondovsko smeće.
– godinama o ERNT piše sve najgore.

– a taj ERNT je u zadnje 3g. u dividendi isplatio 660kn po dionici (170+170+320).
– je li se ta dionica mogla kupiti ispod 1.000kn.
– jeste li ju mogli prošle godine i sada prodati po 1.600kn.

– točno je i to kako ovako izdašnih dividendi neće biti za neko vrijeme.
– ali taj ERNT je zaradio te novce, pošteno ih isplatio kroz dividende.
– zar mislite kako oni neće više zaraditi kune.

– ma neka cijena padne na 1.000kn, a biti će tu i neka dividenda cca 100kn, ma može biti i manje.
– ali to nam daje prinos od 8-10%, nabrojite mi koliko ima takvih dionica.

– ja sam prodala 2/3 ERNT, znala sam kako će cijena dionice pasti, ali taj ERNT je zaslužio stalno biti prisutan u mojem portfelju.

– taj ERNT je u zadnje 3g. napravio bolji prinos nego gospon Lopina i tenutno najuspješniji investicijski fond KD Viktorija od kada ovi investiraju, ili mogli bi zbojiti prinos gospon Lopine i KD Viktorije od kada investiraju pa bi ponovno prinos na ERNT u zadnje 3g. bio puno veći.

– I love this game.
Pozdrav !

Investiranje.

– u ovoj krizi većina vas je zaboravila što je to investiranje.
– a investiranje je stvarno nešto jednostavno da ne može biti jednostavnije.

– trebate pronaći investiciju koja donosi 10% (i više) prinosa.
– mora biti i disperzija portfelja jer je uvjek moguće naići na dionice tipa (Simens).
– ali zanemarimo disperziju, gledajmo na investiciju i računajmo okruglim brojkama.

– np. investicija 10.000kn, dividendni prinos 10%.
– za cca 7g. ako tu dividendu reinvestirate poduplati će te svoj kapital, odnosno za 7g. će vaš početni ulog od 10.000kn narasti na 20.000kn.
– to je zarada od dividendnog prinosa koji ste reinvestirali, cijena dionice je ista u cijelom obračunskom periodu.

– ali ako firma nosi redovnu veliku dividendu, još bolje je ako ta dividenda svake godine raste, ako firma ima svake godinu veću dobit, za očekivati je i porast cijene dionice.
– e sada kada je država u krizi, firmama nabija velike poreze, pada prodaja na domaćem tržištu, teško je u toj situaciji krize očekivati sve ovo što sam napisala.
– ali imamo 5-10 firmi na našem tržištu koje zaradu ostvaruju van HR, sada tu imamo utjecaj svjetske ekonomije, konkurencija, stanje tržišta, puno toga se treba poklopiti za neki veći rast.

– puno toga sam napisala tipa bla, bla…
– ali za očekivati je ako neka firma konstantno godinama zarađuje preko 10% da će za 7g. usljediti i rast te dionice od barem 100%, (gledam neke su i uz takve zarade godinama na toj istoj cijeni).

– sada imamo ono na početku dobit kroz dividendu 10.000 i dobit na porastu cijene dionice 10.000 te je naša investicija za 7g. narasa na 30.000kn, a to vam daje godišnji prinos od 28.57% .

– e sada teško je tako nešto idealno ostvariti, uvjek ćemo praviti i neke pogreške,
– puno toga ovisi o stanju tržišta,
– nešto idealno je ostvariti godišnji prinos od 20%,
– ali sada kad su kta. nikakve, u državi stanje nikada gore, budite zadovoljni s prinosom od 10-15%.

– dionice koje nose velike i redovne div. prinose, može im cijena pasti, ali padom cijene one postaju sve zanimljivije za dokup zbog vekog dividendnog prinosa, zbog toga im cijena nikada neće puno pasti.
– (u ovoj računici moramo razlikovati dionice tipa HT ili sada ERNT).
– zbog stanja na tržištu mogu te dividende i biti nešto manje, ali ono najvažnije je, je li firma zdrava, odnosno kakvo će biti buduće poslovanje i je li uprava poštena.

– puno toga sam nabacila u ovome postu, možda nekome bude nešto od koristi.
– ali vidjeli ste kada netko drugi za vas misli kako to završava np. “Barcelona” ili ovo što vam savjetuje gospon Lopina, jako vam je opasan taj tip investiranja.
– možda vam se malo čini godišne zaraditi 10-15%, ali sada su neka loša vremena, a doći će ponovno neka dobra vremena kada je i taj neuspješni fond KD Viktoria uspio zaraditi 600%.

– sada je najvažnije ne gubiti novce.

– I love this game.
Pozdrav !


[

BRIN.

– gospon Lopina, zašto i samog sebe uvjeravate u netočne i neistinite činjenice ???
– znamo kako ste uspješni i kako zarađujete 50%, a na ovom BRIN-u ste zaradili 100% ???

– ali i vi i ja jako dobro znamo kako i nije baš tako kako pišete.
– je li se sjećate kada ste se hvalili kako vam je BRIN 90% portfelja.
– od kad sam vas financijski uništila na toj dionici naučili ste što je to disperzija.

– a pričica ide nekako ovako, jer smo godinu dana pisali na ovoj temi o tom BRIN-u.
– gospon Lopina je imao ukrcaj od 21-25kn.
– to je bila zgodna dionica, upravo onakva kakvu gospon Lopina obožava, kupnja 21kn, prodaja 25kn.
– uvjek se nađe netko tko će vam prodati po 21kn, a tada odmah ide i prodaja po 25kn, ako ne može po 25kn i 24kn je o.k.
– ali naišla sam na jednu prodaju od cca 17kn i to sam sve počistila s 20.000kn.
– znala sam kako ulaz gospon Lopine nije ispod 20kn i ja sam mjesecima bila na prodaji ispod 20kn.
– kasnije sam prodavala po 15-16kn kad mi je malo toga ostalo i uvjek sam s jednom jedinom dionicom rušila na sljedeću najnižu cijenu, sve do 11kn.
– o BRIN-u sam pisala sve najgore i još usputno rušila cijenu što je našeg gospon Lopinu dovodilo do ludila, normalno kad mu je to bilo 90% portfelja a planirao je laganini zaradu.
– zanimljivo je i to kako mi je za tako mali novac investiran u BRIN trebalo cca godinu dana za izići iz toga.
– a još zanimljivije je to kako tu nisam napravila gubitak.

– i sada nakon o-ho-ho vremena gospon Lopina izlazi iz toga i veseli se ostvarenoj zaradi.
– gospon Lopina zašto ne napišete koliko ste tu love izgubili, o kojoj zaradi vi tu pišete ???

– a sada su na toj dionici ponovno neke igre i igrice, neki pametni investitor tipa gospona xy je ušao s milijun kuna, to je lako kupiti, s milijun kuna tu se diže cijena za 100%, ali kako iz toga izići ???
– u dionice ovoga tipa se s milijun kuna ulazi jedino ako ste jako bliski s fond menagerom koji to vodi ili ako ste vi gospon xy pa ste otkrili neku potcjenjenu dionicu tipa (PTKM, DDJH, DKVS…).

– I love this game.
Pozdrav !


Ivana baš mi je žao što nisi više u BRINu.Ja sam očekivao da si unutra i da ćeš
objaviti značajniji rast portfelja, a ne da si rušila do 11 kn.Rušila si meni za dišpet.Bravo, platila si sa gubitkom,a meni si stvorila šansu na znaćajniju
dobit i za to ti zahvaljujem.Netržišno ponašanje u nelikvidušama kratkoroćno može donijeti veliki pad, i veliki rast cijene neke dionice.To se dogodilo u JAKT kada sam kupovao kada je tonula prema 12 i skupljao.Nikada ni jednoj dionici nisam izložen više od 30%,a ako zbog značajnijeg rasta probijem taj plafon izlazim.To je osnovno pravilo.
Kada sam ušao u BRIN startao sam sa 15,16 i lagano kupovao do 20 jer je BV bio
blizu 50.I lagani dokup u padu.Pa to je normalna strategija dokupa u padu i to u dionici u dd kojem ne prijeti stečaj radi zaduženosti.Vjerovali ili ne oni nikada nisu bili u nikakvom kreditu,jer su ZIFovi.Ali nakon čiščenja lošeg dijela portfelja BRIN je pao na BV 33,a sada je oko 36.Naravno da sam bio “iznenađen” sa tolikim otpisom imovinei,pa je kupnja na 20 bila promašaj jer se za ovakve fondove ne treba plaćati više od
o,5 BV ili o,5 NAV ,maksimalno o,7.Ali kupnja ispod 15 je bila dobar posao.I sada bi kupovao po 15,ali po 18 ne prodajem.Nisam zaradio 100% u BRINU,samo 50%
naravo u odnosu na početak godine.
Rast portfelja od 50 % od početka godine je u prosjeku.Na TRFM sam virtualno zaradi oko 100%,na BRIN 50%,na BPBA u jednom krugu 1XX,u drugom krugu 30 do 40%,
NA SNBA pušim nekoliko postotaka,na ELPR ću izgubiti gaće,na KSST u prvok krugu
oko 50%,sada izgleda da slijedi novi krug,na FMPS stagniram i ćekam start,Qune sam usput pogubio sa velikom dobiti.SLPF ne prodajem.Dakle,pravilo disperzije je jedini način da se trajno zarađuje.
2013. godina mi je bila briljantna sa cca 40% dobiti,ova godina puno bolja!


Investiranje.

– u ovoj krizi većina vas je zaboravila što je to investiranje.
– a investiranje je stvarno nešto jednostavno da ne može biti jednostavnije.

– trebate pronaći investiciju koja donosi 10% (i više) prinosa.
– mora biti i disperzija portfelja jer je uvjek moguće naići na dionice tipa (Simens).
– ali zanemarimo disperziju, gledajmo na investiciju i računajmo okruglim brojkama.

– np. investicija 10.000kn, dividendni prinos 10%.
– za cca 7g. ako tu dividendu reinvestirate poduplati će te svoj kapital, odnosno za 7g. će vaš početni ulog od 10.000kn narasti na 20.000kn.
– to je zarada od dividendnog prinosa koji ste reinvestirali, cijena dionice je ista u cijelom obračunskom periodu.

– ali ako firma nosi redovnu veliku dividendu, još bolje je ako ta dividenda svake godine raste, ako firma ima svake godinu veću dobit, za očekivati je i porast cijene dionice.
– e sada kada je država u krizi, firmama nabija velike poreze, pada prodaja na domaćem tržištu, teško je u toj situaciji krize očekivati sve ovo što sam napisala.
– ali imamo 5-10 firmi na našem tržištu koje zaradu ostvaruju van HR, sada tu imamo utjecaj svjetske ekonomije, konkurencija, stanje tržišta, puno toga se treba poklopiti za neki veći rast.

– puno toga sam napisala tipa bla, bla…
– ali za očekivati je ako neka firma konstantno godinama zarađuje preko 10% da će za 7g. usljediti i rast te dionice od barem 100%, (gledam neke su i uz takve zarade godinama na toj istoj cijeni).

– sada imamo ono na početku dobit kroz dividendu 10.000 i dobit na porastu cijene dionice 10.000 te je naša investicija za 7g. narasa na 30.000kn, a to vam daje godišnji prinos od 28.57% .

– e sada teško je tako nešto idealno ostvariti, uvjek ćemo praviti i neke pogreške,
– puno toga ovisi o stanju tržišta,
– nešto idealno je ostvariti godišnji prinos od 20%,
– ali sada kad su kta. nikakve, u državi stanje nikada gore, budite zadovoljni s prinosom od 10-15%.

– dionice koje nose velike i redovne div. prinose, može im cijena pasti, ali padom cijene one postaju sve zanimljivije za dokup zbog vekog dividendnog prinosa, zbog toga im cijena nikada neće puno pasti.
– (u ovoj računici moramo razlikovati dionice tipa HT ili sada ERNT).
– zbog stanja na tržištu mogu te dividende i biti nešto manje, ali ono najvažnije je, je li firma zdrava, odnosno kakvo će biti buduće poslovanje i je li uprava poštena.

– puno toga sam nabacila u ovome postu, možda nekome bude nešto od koristi.
– ali vidjeli ste kada netko drugi za vas misli kako to završava np. "Barcelona" ili ovo što vam savjetuje gospon Lopina, jako vam je opasan taj tip investiranja.
– možda vam se malo čini godišne zaraditi 10-15%, ali sada su neka loša vremena, a doći će ponovno neka dobra vremena kada je i taj neuspješni fond KD Viktoria uspio zaraditi 600%.

– sada je najvažnije ne gubiti novce.

– I love this game.
Pozdrav !


Najpametnije bi ti bilo uložiti u crobex i ništa ne raditi.Indeksni fond možda.
Koja demagogija.Zar zaista ne vidite da skidam zicere.Zašto?Zato jer sam analitičan,ozbiljan investitor.Ziheraš!Kupujem često na samom dnu,a ako dionica
pada bez fundamentalnog razloga hrabro dokupljujem,a ako postoji razlog pada,naravno bitni i fundamentalni,bježim sa gubitkom.I to na ovoj močvari funkcionira.

Pobjedničku strategiju ne mjenjam,ivaninu gubitničku odbijam.Ivana pokaziješ neznanje.
Nemaš nosa,nije talentirana!!!Ma ne ,ne razumiješ ovaj biznis!!!!!


Investiranje.

– trebate pronaći investiciju koja donosi 10% (i više) prinosa.

Pozdrav !


Krivo vrijeme.Treba prezent pretvotiti u futur.
Treba pisati..treba pronaći investiciju koja će donositi 10% dobiti,
zašto ne i 20% dobiti ako je cijena dionice podcijenjena

Ili trebate pronaći investitora koji zarađuje kao Ivana 7 sada,a vidite da će uskoro
početi zarađivati kao Lopina.

ERNT-to je prošlost,a trebaoje biti prošlost i ranije
Ozbiljni investitori ga napuštaju,lovci na dividende ulaze sa velikim šansama na gubitak ili na stagnaciju.
Mislim da treba kupovati one dionice koje u budućnost trebaju rasti jer mogu rasti na temelju očekivanja
– velikih dividendi više nema,iz isciđenog limuna ,zvan ERNT, se više ne može isciditi dobra limunada
Dakle,ako ERNT nastavi zarađivati oko 30 mil kn kvartalno,što je više od petogodišnjeg prosjeka netto dobit po dionici je oko 90 kn.I ako se to bude
dijelilo godišnje na dividendni prinos bi trebao biti oko 80 kn netto.
Uz neki tolerantno P/E od 12,5 ili 8% godišnje očekivana cijena može biti ne više 1.000 kn.I zato ja dobroj firmi i lošoj dionici tepam da je smeće,jer je
očekivanih 1000 manje od sadašnjih 1.300.Naravno da bi bilo glupo da će na ZSE
doći do brzog klizanja cijene.Pa tu su mirovinci da podignu ili spuste cijenu
u ovisnosti o volji vlasnika,stranih banaka okupatora.
Zlato je smeće od dionica ,ako rastu ,a naročito ako je rast uvjetovan fundamentalnim pokazateljima,pa je neki kupuje jer smatraju da vrijedi više.
A to ERNT nije, jer je taj rast već odrađen i slijedi pad.I ja takvin dionicama pošto su precjenjene tepam da su smeće.Naravno da se govorim o ERNT kao o firmi i njezinom poslovanju nego o precijenjenoj dionici!!!!!!

I interesantno je postaviti pitanje:Što je veće smeće.DLKV na 17 ili ERNT na 1300.Ali DLKV na 12 mislim da postaje zlato i drago kamenje,a ERNT na 800 postaje interesantno za kupnju.
Kamikaze i mrzitelji svakog kapitala, kao što bi rekao sindikalac Kraus su u ERNT,a ljubitelji brze zarade su ostvarili pravo na dokapitalizaciju u DLKV na 10.Naravno da to nisam propustio napraviti sa cjelokupnom kešovinom.
Interesira me samo brza multiplikacija.

Med i mlijeko teče mojim portfeljom,a i teći će i ubuduće,jer delam,što bi rekao Banditić.

Kolega LOPINA, mislim da bi Vi trebali poučiti koleginicu Ivanu malo bolje, jer koleginica mi se opet preko PM obraća za posao metlarenja.
Nažalost nemam trenutno veze za uposliti je.

Znači od stare garde na PD-u preživjeli samo lopina i ivana.
Gdje su se drugi skrili, samo ne pišu ili su odustali ?

Svaka čast dečki i cure koji ste još ovdje i vrtite 🙂

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

Meni je najčudnije da lopina još uvijek buba o tome kako kuži dionice, a 100% onih koje je zagovarao su u gubitku od 90% u zadnjih 7 godina ili su izlistane s burze. Evo BRIN je bio 2007. 150kn sad je 15kn. JAKT je bio 100kn sad je 20kn i potpuno nelikvidan. Da ne spominjem Centar banku, Đakovštinu, Dioki itd. Znači od kad su krenule dionice dole ti si još u gubitku oko 80 do 90%. A recimo Drevil ulaže u “sigurne” dionice i kaže da je nedavno ušao u plus nakon svog tog pada od 2008 godine. Znači on je ipak vratio novac od uloženog. A ti lopina? Meni je najsmješnije da lopina ni nakon 7 godina ne shvaća da piše glup_sti i još se uvijek nije pokušao promjeniti. Spominje kako ERNT ne valja a oni samo od dividende isplatili ukupnu cijenu dionice u zadnjih 7 godina. E moj lopina. Tebi dati neki fond da ga vodiš; pa to bi bio masakr

Obratite pažnju na HBRL. Naravno, prvo je usporedite sa drugim dionicama u istom biznisu, a onda sa ostalima. Sretno.

Prije točno godinu dana bio je na jednu kunu. Danas je sedam puta veći. Likvidnost slaba.
Prema fundametalnim pokazateljima još uvijek bi trebao biti zanimljiv.
http://www.mojedionice.com/dionica/HBRL-R-A

The word God is for me nothing more than the expression and product of human naivete. The Bible is a collection of honorable, but still purely primitive legend which are nevertheless pretty childish.


Prije točno godinu dana bio je na jednu kunu. Danas je sedam puta veći.

na 1 kn je bio zanimljiv…sada na 7 kn više nije
tako je i INGRa sada zanimljiva…na 7kn više neće biti

[b]moderatori na forumu provode političku CENZURU, uvode verbalni delikt te krše slobodu govora zajamčenu Ustavom jer brišu forumaške nickove i poruke s čijim se političkim stavovima ne slažu !!![/b]

Pogledaj fundametalne pokazatelje Ingre pa ćeš vidjeti koliko je zanimljiva na bilo kojoj cijeni.

The word God is for me nothing more than the expression and product of human naivete. The Bible is a collection of honorable, but still purely primitive legend which are nevertheless pretty childish.

New Report

Close