Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@ gubernator,
kako znaš da nema Ledo i Janaf? Neće valjda svugdje biti u Top 10 ? Onda smo nahebali ako se je knjiga svela na svega par slova. Ili gledaš u SKDD CD?

znam za one dionice koje najčešće spominje na blogu.
[/quote]
ima koje i ne pominje. Kad imaš puno onda divezifikacija nije više vrsta dionica već više vrsta tržišta ili imovina. Neke voliš više neke manje. Ja se osobno ne bi baš pretjerano vezao za DDHO kao dotični.
Ali vidiš da je u petak otišla na +8% ne moš biti pametan…

who dares, wins

Glede Bakića, evo jedan interview iz Nacionala, 20.3.2007.:

Vaš link

Iz njega posebno valja izdvojiti:

– Do 1996. godine radio sam na fakultetu kao asistent na matematici i preda mnom je bila sveučilišna karijera. Nekoliko godina prije, 1993. kad je bio val privatizacije upisao sam neke dionice, što je tad bilo dosta rizično. Sjećam se da sam tada bio u teškoj financijskoj situaciji, imao sam ušteđevinu od 6 tisuća DEM-a koja se sve više topila. Onda sam na internetu počeo proučavati tržište kapitala, posisao nešto znanja i dok sam još bio na fakultetu osnovao sam firmu Tau. Bavila se tehničkom analizom, disciplinom u financijskim tržištima u kojoj promatraš cijene dionica kroz neke grafikone i nešto zaključuješ. Svaki petak sam čitavu noć proizvodio analize koje sam u subotu ujutro nosio na poštu da bi u ponedjeljak ujutro bile na stolovima brokera, koji su te analize kupovali od mene. Od onih 6 tisuća DEM-a sam polovicu utrošio na kompjutor i printer. To je bio moj prvi biznis.

NACIONAL: Nakon toga ste krenuli poslovati na internetu?

– Da, sreo sam genijalnog čovjeka, Ivicu Siladića, vlasnika tvrtke Mireo s kojim sam proizveo “sajt” koji se zvao Tau online, koji je analize pružao online. Međutim, to se nije moglo komercijalizirati. Dao sam otkaz na fakultetu i zaposlio se u jednoj brokerskoj kući. Bio sam tamo tri mjeseca i zaključio da to nije pravo mjesto za mene, pa sam otišao. Tjedan dana kasnije sam dobio vrlo atraktivnu ponudu iz Zagrebačke banke i zaposlio se ondje 1997. kao šef analize za tržište kapitala, i potom sam ondje proveo dvije godine na raznim pozicijama. Recimo A-Z fond je bio moj projekt u banci. U nekom trenutku sam opet poželio napraviti financijski web portal, a imao sam sreću da sam naletio na nevjerojatno pametnog Davorina Ruševljana, koji je inače programirao čitav sustav Zagrebačke burze. Rekao sam mu “Ajmo napraviti financijski portal”, a on mi je predložio da za probu napravimo nešto jednostavno: job board. I tako smo s budžetom od 5 tisuća maraka napravili Moj posao. Taj site krenuo je 18. listopada 2000. U to sam vrijeme vodio mirovinski fond Helios.

NACIONAL: Velike promjene započele su 2003. godine, zar ne?

– I dalje sam se bavio financijama i ulagao u razne dionice i onda sam 2003. došao u vlastiti start up Tau online, koji je tad naravno gubio novac. Mene to nije previše brinulo jer sam ulagao u tržišta kapitala i tako financirao tvrtku. Prije godinu dana prodao sam stan koji sam imao u Zagrebu, taj sam novac uložio, između ostalog, u svoje poslovne poduhvate, odnosno dionice svojih firmi ali i drugih, a u međuvremenu plaćam najamninu u stanu u kojem želim stanovati. I makar su cijene nekretnina porasle, moja imovina je još više porasla. Ljudi ne razmišljaju o dionicama kao investiciji, nego razmišljaju o nekretnini kao investiciji, što je pogrešno.

————-

Bar mu se hrabrost i iskustvo moraju priznati. Očito on nije tip ulagača kao što je dobar dio ljudi ovdje na forumu. Ne vjerujem da baš često bulji u gledalicu. Horizont mu je višegodišnji i vjerojatno ga ne diraju trendovi od par mjeseci. Sigurno bi mogao dodatno optimizirati trgovanje i zaraditi i više, ali to bi od njega zahtjevalo veći angažman u trgovanju i više potrošenog vremena na burzu, pa bi mu ostalo manje vremena za neke druge stvari na kojima možda isto tako zarađuje.

U bilo kojem momentu na svoj portfelj možete gledati kao da vam ga je tog časa netko poklonio i nije vam rekao kupovne cijene

Bakić je prvenstveno čovjek koji, uključujući se daleke 1993. godine, poznaje puno više nego što si mi možemo predočiti ovdje na forumu. Dapače, čovjek je optimista što se i na tržištu kapitala očekuju, a ne vječni medo koji konstantno pljuje, nalazi sranja po raznim blogovima i tu posta.
Na kraju, Bakić je više svojim blogom doprinio, nego bilo tko s ovoga foruma, i bio je konkretan, i, prije svega, potpuno direktan. [thumbsup]

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Sudeći po ulagačkom opredjeljenju g. Nenada Bakića, njegov ulagački horiznot je nešto drugačiji od možebitno vašeg (ili mojeg), i meni njegovi tickeri itekako imaju smisla. Gotovo svi do jednog. Ali i dalje postoji vrla mogućnost potunog promašaja određenih investicija, ali upravo portfeljnim pristupom ti se rizici smanjuju.Ako neke dionice i prodaje, to su zanemarive količine (od 1 so 2% ukupnih količina kako sam uspio primjetiti) i na osnovu toga tvrditi da on nešto "prodaje" je malo deplasirano rekao bih. Možda mu je dosadno pa trejda, a možda želi kapitalizirati manji dio dobiti na neke recentne ulaze i kupiti si recimo novi automobil, lupam bezveze, ali zašto ne. Mislim da je ovo i dalje vrijeme njegovog ulaska u pozicije i dio dna jednog velikog Kostolanyjevog jajeta. Nekome su ta jaja na dnevnom ili tjednom frame-u, nekome na mjesečnom, nekome na kvartalnom, a nekome na godišnjem ili višegodišnjem.

[/quote]

Meni se čini da je ova kriza potpuno razbila čuveno Kostolanyjevo jaje i napravila od njega kajganu a i mnogo velike knjige o investiranju bi nakon ove krize mogle poslužit za potpalu peći, neznam sad bi možda mogli pričat o ciklusu lubenice.

Inače Kostolany mi je jedan od dražih burzovnih komentatora.

Ja si nekako zamišljam da je to jaje namjenjeno da objasni višegodišnji period.
Je li to može i na kraće? Ne liči mi na to.

who dares, wins

Sudeći po ulagačkom opredjeljenju g. Nenada Bakića, njegov ulagački horiznot je nešto drugačiji od možebitno vašeg (ili mojeg), i meni njegovi tickeri itekako imaju smisla. Gotovo svi do jednog. Ali i dalje postoji vrla mogućnost potunog promašaja određenih investicija, ali upravo portfeljnim pristupom ti se rizici smanjuju.Ako neke dionice i prodaje, to su zanemarive količine (od 1 so 2% ukupnih količina kako sam uspio primjetiti) i na osnovu toga tvrditi da on nešto "prodaje" je malo deplasirano rekao bih. Možda mu je dosadno pa trejda, a možda želi kapitalizirati manji dio dobiti na neke recentne ulaze i kupiti si recimo novi automobil, lupam bezveze, ali zašto ne. Mislim da je ovo i dalje vrijeme njegovog ulaska u pozicije i dio dna jednog velikog Kostolanyjevog jajeta. Nekome su ta jaja na dnevnom ili tjednom frame-u, nekome na mjesečnom, nekome na kvartalnom, a nekome na godišnjem ili višegodišnjem.

Meni se čini da je ova kriza potpuno razbila čuveno Kostolanyjevo jaje i napravila od njega kajganu a i mnogo velike knjige o investiranju bi nakon ove krize mogle poslužit za potpalu peći, neznam sad bi možda mogli pričat o ciklusu lubenice.

Inače Kostolany mi je jedan od dražih burzovnih komentatora.
[/quote]
upravo to : Kostolanyjevo jaje se moze tumacit i na dnevnoj bazi…zapravo koliko je brzi protok informacija sad ili u njegovo vrijeme…tu smo negdje dnevna-tjedna…

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak



Glede Bakića….
Čovjek je što se tiče znanja, pa usudio bih se reći broj jedan u Hrvatskoj…No, burza nije uvijek samo znanje već je bitna i psihologija…Kakav je tu ne znam, al to odaju njegovi rezultati…


Bakić je netko tko tek uči o burzi, skupo ga ta škola košta ali jednog dana možda bude znalac.
Mislim da je na LPLH ulazio na 280 kn, žestoko je počeo ulaziti u osmi i deveti mjesec 2008 g. očito je da ga je neki savjetnik nasanjkao.
Dobio je neku lovu od prodaje potala Mojposao i odlučio većinu upucati na burzu, zbog lošeg tajminga i lošeg izbor dionica ima katastrofalne rezultate.
Njegova jedina prednost u odnosu na nas ovdje je to što on ima brdo love pa uvijek može smanjivati prosjek.
Smiješna mi je njegova priča o mogućem deficitu dionica na prodaji, očito je da se boji toga pa namjerava sve pokupovati dok ih još ima.
[/quote]
Deficit je moguće lako objašnjiv. Neki dan su u Opatiji mirovinci rekli da će oni za 5 godina biti vlasnici većine HR dionica. To se valjda već sad sa nekom malo pametnijom simulacijom može zaključiti. Nije baš sve tu na pamet. Valjda…

who dares, wins




Glede Bakića….
Čovjek je što se tiče znanja, pa usudio bih se reći broj jedan u Hrvatskoj…No, burza nije uvijek samo znanje već je bitna i psihologija…Kakav je tu ne znam, al to odaju njegovi rezultati…


Bakić je netko tko tek uči o burzi, skupo ga ta škola košta ali jednog dana možda bude znalac.
Mislim da je na LPLH ulazio na 280 kn, žestoko je počeo ulaziti u osmi i deveti mjesec 2008 g. očito je da ga je neki savjetnik nasanjkao.
Dobio je neku lovu od prodaje potala Mojposao i odlučio većinu upucati na burzu, zbog lošeg tajminga i lošeg izbor dionica ima katastrofalne rezultate.
Njegova jedina prednost u odnosu na nas ovdje je to što on ima brdo love pa uvijek može smanjivati prosjek.
Smiješna mi je njegova priča o mogućem deficitu dionica na prodaji, očito je da se boji toga pa namjerava sve pokupovati dok ih još ima.
[/quote]
Deficit je moguće lako objašnjiv. Neki dan su u Opatiji mirovinci rekli da će oni za 5 godina biti vlasnici većine HR dionica. To se valjda već sad sa nekom malo pametnijom simulacijom može zaključiti. Nije baš sve tu na pamet. Valjda…
[/quote]
Ali mirovinci također trguju, a s druge strane mirovinci kupuju na Crobex-u 5000 bodova, na 1300 bodova gledaju a na 1800 govore da je sve precijenjeno, možda će za pet godina Crobex biti na 10000 bodova ba će tamo sve pokupovati.
Deficit na prodaji može značiti nelikvidnost, a nelikvidnost nikako ne može dovesti do rasta i tada burza više nebi imala smisla.

Šta je bio na 5000 to je sad već gotova priča. Uzeli su oni u ovoj krizi i štošta jeftino, naravno da s tim i trguju ali čemu onda takva izjava. Imaju valjda nekakvav pregled situacije kad su i najveći investitori i vlasnici. Da malo napuhnu balončinu prinosi bi im izgledali osjetno drukčije.

who dares, wins



Ko je nova zvijezda ?

– pa o tome je i previše pisano.

– nova zvijezda tržišta je LKPC.

– ali moram naglasiti kako mi je to po velićini 8. investicija u portfelju.
– evo ovaj tjedan sam ju svaki dan nadokupljivala.
– nisu neke velike količine ali sam stalno na kupnji.

– lansirala sam ju prošli vikend.
– evo tada je cijena bila točno 1.750kn.
– evo i malih zanimljivosti, tada je tnpl, thnk i lkpc cijena 1.750kn.
– danas tnpl (1.700), thnk (1.669).

– a LKPC je danas 1.775kn.
– razlika je očita.
– a i cijena je išla gore 25kn, zbilja nije puno,
– ali vidite i sami kako se sve to odvijalo u jednom padu tržišta.
– puno trejdera je pokušavalo rušiti LKPC,
– ali nisu uspijeli,
– tako da je i ovaj skroman rast i više nego dobro za tu investiciju.

– i ovom prilikom se zahvaljujem svim znanim i neznanim investitorima koji sudjeluju u ovom projektu.

– I love this game.
Pozdrav !

[/quote]

bit ce Vama, kolegice Ivana7,
"projekta LKPC",
kad vidite sto implicira iskrcavanje brutalnog kapitala.

obavijestiti cu Vas osobno, kad odlucim na kojoj razini cu ju braniti.
do tada:

LP
[bye]

bit ce Vama, kolegice Ivana7,
"projekta LKPC",
kad vidite sto implicira iskrcavanje brutalnog kapitala.

obavijestiti cu Vas osobno, kad odlucim na kojoj razini cu ju braniti.
do tada:

LP
[bye]

majstore, jel imaš LKPC? naime, ak si ju prodo ti, prodalo ju je i more ovakvih kao ti, osim ako misliš da si ti neki genijalac. I sad se onda čudite kak nema prodaje. Pa normalno da nema. ispustili ste DELUXE na 1700 i sada će rasti. Ali ne još… još vas mora prodat. kad i zadnji proda, onda ide gore. Mora ostati samo DELUXE ekipa u dionici. Tek onda ide rast.

A jeste se o Bakiću raspisali na sve strane….
No, za mene ima još jedan lik za kojeg znam da puno zna….A to je Hrvoje Fajdetić iz RBA…
Po, meni ko stvoren za posao s dionicama…I osim što ima znanje, pravi lik….Jedino se nadam da ga lova u međuvremenu nije promjenila….
A ti Fajda ako kojim slučajem ovo čitaš, ….Siena…;-))


Meni se čini da je ova kriza potpuno razbila čuveno Kostolanyjevo jaje i napravila od njega kajganu a i mnogo velike knjige o investiranju bi nakon ove krize mogle poslužit za potpalu peći, neznam sad bi možda mogli pričat o ciklusu lubenice.

Inače Kostolany mi je jedan od dražih burzovnih komentatora.

Ako možete malo objasniti i argumentirati ovo svoje mišljenje, bio bih zahvalan! U čemu je to točno ova kriza osporila npr. Kostolanyevu teoriju, ili neke druge značajne teorije o TK?


bit ce Vama, kolegice Ivana7,
"projekta LKPC",
kad vidite sto implicira iskrcavanje brutalnog kapitala.

obavijestiti cu Vas osobno, kad odlucim na kojoj razini cu ju braniti.
do tada:

LP
[bye]

majstore, jel imaš LKPC? naime, ak si ju prodo ti, prodalo ju je i more ovakvih kao ti, osim ako misliš da si ti neki genijalac. I sad se onda čudite kak nema prodaje. Pa normalno da nema. ispustili ste DELUXE na 1700 i sada će rasti. Ali ne još… još vas mora prodat. kad i zadnji proda, onda ide gore. Mora ostati samo DELUXE ekipa u dionici. Tek onda ide rast.
[/quote]

namam trenutno.
imo i prodo na oko 1800.

ali znam tko ima – cuveni kolega Angelo17.
opet je kupio na 1760 -1770 u petak i sada ju uvaljuje na 1850.
on je jedini postao rijetki "Sandvich" pattern na forum kad je gorilo na SP500.

ps. inace mislim da je LKPC jedna od boljih dionica na zse.



Meni se čini da je ova kriza potpuno razbila čuveno Kostolanyjevo jaje i napravila od njega kajganu a i mnogo velike knjige o investiranju bi nakon ove krize mogle poslužit za potpalu peći, neznam sad bi možda mogli pričat o ciklusu lubenice.

Inače Kostolany mi je jedan od dražih burzovnih komentatora.

Ako možete malo objasniti i argumentirati ovo svoje mišljenje, bio bih zahvalan! U čemu je to točno ova kriza osporila npr. Kostolanyevu teoriju, ili neke druge značajne teorije o TK?
[/quote]

apsolutno ni u čemu. Da stvar bude bolja, baš se sve i događa po ps-u. [smiley]

New Report

Close