BDI – Indikator budućnosti

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BDI – Indikator budućnosti

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja mislim da smo trenutno i tehnički i fundamentalno u downtrendu.

Ništa čudno. Ovo je najgori dio godine.

JE. Školski double.

Kineska Nova godina sa svim proslavama i aktivnostima oko toga je polako u odlasku, tako da sada slijede gospodarske aktivnosti. Danas je BPI narastao sa 1035 na 1045 boda, nakon podosta dana neprekidnog pada.  Da li je to prva lasta koja nagovještava proljeće, vidjet ćemo sutra i drugi tjedan.

Ja osobno mislim da smo po pitanju tog indexa dotakli dno ili da smo tu negdje  i da bi to napokon  moglo krenuti nabolje.

mitkko, 24.01.2023. u 21:52

Tehnicari, je li ovo double top koji je jucer dozivio breakdown?

ups, break dance……

 

 

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

https://www.tradewindsnews.com/bulkers/dry-bulk-the-best-trade-of-2023-says-clarksons-securities/2-1-1394176

🙄🤔

Izgledi tržišta rasutog tereta


Makroekonomski vjetrovi, sporiji oporavak u Kini od očekivanog i kontinuirano smanjenje zagušenja luka tijekom tromjesečja držali su čarter tržište prigušenim u svim segmentima suhih rasutih tereta u odnosu na izvanredno okruženje zarade ‘post-COVID’ 2021. koje se prenijelo u prvu polovicu 2022. Raspoloženje se popravilo jer je Kina počela ublažavati politiku nulte epidemije Covida i signalizirala svoju namjeru da potakne gospodarstvo mjerama usmjerenim na sektor nekretnina i građevinarstvo (pokretači potražnje za rasutim teretom).


Kineska Nova godina pala je dva tjedna ranije nego u prosjeku u posljednjih 15 godina, pridonoseći posebno niskim stopama za siječanj. U ‘normalnoj’ godini može se očekivati ​​da će se tržište poboljšati do početka ožujka – to bi moglo biti ranije 2023., ovisno o tome kako se Kina prilagodi svojoj novoj Covid politici. Također postoji razlog za oprezni optimizam ako se Kina vrati strategiji usmjerenoj na rast.


Daljnja potpora cijenama čartera očekuje se od povećanog izvoza žitarica u 2023. s preusmjerenom trgovinom s Crnog mora koja generira povećanje tonskih milja, dok Međunarodno vijeće za žitarice prognozira da će sezona soje u Brazilu biti rekordna. Clarksons predviđa da će kombinirana manja potražnja za rasutim teretom i žitaricama (ključni pokretači za segment namijenjenog suhog rasutog tereta) porasti za 1,4% u 2023. i 3,0% u 2024., dok će se flota Handysize smanjiti za -0,5% u 2023. i -2,0% u 2024. predstavlja uvjerljiv raspon ponude i potražnje od 5,0%.


Nakon čarter tržišta, 10 godina stara vrijednost imovine od 32k težine smanjila se s 18,0 milijuna USD 30. rujna 2022. na 16,0 milijuna USD na kraju tromjesečja. Od tada su porasli na 16,5 milijuna dolara. I dalje očekujemo potporu zarade i vrijednosti rabljene imovine s obzirom na stalna ograničenja na strani ponude i s nedavno uvedenim IMO-ovim ciljevima emisija za koje se očekuje da će postupno smanjiti radne brzine, smanjujući učinkovitu opskrbu i katalizirajući odbacivanje starije, manje učinkovite tonaže. Općenito, održavamo pozitivne izglede do kraja 2024. i vjerojatno do 2025. budući da je knjiga narudžbi i dalje blizu povijesno najniže razine, brodogradilišta su puna i čini se da će se rast potražnje poboljšati.

zlocesti, 25.01.2023. u 19:36

JE. Školski double.

Ovaj double se bas fino raspetljava. Danas opet -4%. Jos jedan ovakav dan i eto ga na targetu.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

mitkko, 31.01.2023. u 16:22

 





zlocesti, 25.01.2023. u 19:36



 

JE. Školski double.

 



 

Ovaj double se bas fino raspetljava. Danas opet -4%. Jos jedan ovakav dan i eto ga na targetu.

Kako firma? Hvala na izdvojenom vremena. Ima li što katastrofa najava u tekućem razdoblju? Daj koji graf za podravku kad stignes…

Decki moji, vidim da ste postali lagano nervozni. Kineska Nova godina prosla a vozarine sve nize i nize. Kad ce vec jednom taj “preokret”? Koliko ste ga puta vec u ovih zadnjih par mjeseci najavili?

.

Ovaj graf gore nisam stavio da bih crnjacio – iako ima za to poprilicno stofa, i to svakim danom sve vise, ali obecao sam da vam necu trljati sol na ranu – stavio sam ga da vidite da je dno vrlo blizu i da bi se futuresi uskoro mogli stabilizirati. Dakle, to vam je jedna rijetka svijetla tocka. Vozarine su toliko grozomorne da tesko da mogu biti losije, pa je to zapravo bullish. Eto, toliko od mene.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Pazi na firmu tamo su pare ovdje je samo zabava i to kad se vremena uhvati… Coolinarku pratimo za više recepata, nemoj solit ranu vegete više treba trošit radi grafova.

Čekaju se savjeti ostale trojice, forumas se malo povukao bi će je jadničak kupio 10 tak komada pa strepi 🤔🙃

Godina smrdljivo zeca se kod njih slavi 15 dana, ali to je nebitno. Najava jedina je da u drugom dijelu godine ide oporavak.

Ja sam na bulkerima na ovom padu na +50% i +70% a ti se veseliš vegeti na +6% 😀😀🤕 Tako da sigurno su mi bitni ti savjeti…

ugljen kolabirao…….bit će da pada potražnja za ugljenom……..

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

Sve je to stvar perspektive. Ti kazes da si na ovom padu i dalje u plusu 50%, dok ja na to gledam da si na ovom padu izgubio 35% (pad sa 570 na 370). Da si prodao kada je trebalo bi sada bio 130% u plusu. Naravno da si zbog toga ogorcen i da su ti svi drugi krivi za vlastitu glupost. Ja to nikada necu shvatiti. Mene mojih 6% na PODR vesele… znas ono, 6 po 6… a ako nesgo krene u krivo cu brzo i bez zadrske prodati da ne bi prosao kao i ti sa tih -35%.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@hugh

Na temu ugljena…

.

The EU was perceived to be having a “coal rebound” in 2022 because it imported much more coal.

But only 1/3 of that extra coal was burnt.

2/3rds was implicitly added to stockpiles. It was bought as an emergency buffer for a winter gas crunch that didn’t happen…

2023 will be a VERY diferent story for fossil.

Fossil generation could fall a record 20% (211TWh) in 2023. This is x7 as big as 2022’s rise in fossil.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Ne razumiješ ti moj nitko ništa meni se čini ali nema veze 6 po 6 polako samo. Nacrtaj nešto uhvatit ćeš još 2,3 onda drugi forum. Tko te prati neka prodaje kad ti kreneš hvalit i obratno ima zagarantirano 12%. Nema tu ogorčenja to je samo posao, propuštena ili ne propuštana dobit… Neko bere veliku lovu a netko je pjacar i navlači 6 i sanja firmu da ima. Svatko uživa u svome to je najbitnije. Je coal pada vas 2 će zvat kad da krenu kupovat i kad da naraste. Klaunovi obični ja se makar rugam a vi glumite pamet…

Ti si, druze moj, najobicniji ignorant.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

New Report

Close