ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 26.04.2024. u 05:33
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
44,83
30.801
687
43,70
45,20
-1,34%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Gledajuci analitiku, onako, cisto, tko zdrave pameti bi u zadnjih godinu i kusur ulagao u Opte, Kras, Igh, Ingru…? A upravo to je najvise odradilo. Sto im je svima zajednicko? Dolazak cijene na neko dno i neki dogadjaj, poslovni, preuzimacki ili sto vec, a koji ih je doveo u fokus.

Upravo to sad vidim ovdje. Dno se napusta, to vidimo, a dogadjaj je oporavak svjetske ekonomije i prijevoza tereta, sto isto vidimo. Samo je pitanje da li ces sam sebi priznati da je to sto vidis upravo to sto vidis.

Eto, sad sam ga i ja nadrobio u 7 ujutro, hehe!!

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.

Ne radim do 3 nego od 3 🙂   A gledaj. Kako sam rekao, ja uvijek trazim efikasnije dionice iako ne moram uvijek pogoditi. To znaci da nikad ne bi kupio ATPL kad postoji GOGL (golden ocean group, ne google 🙂 ) Ili još neke koje su 50x jeftinije i atraktivnije. ATPL jos nije ugradio nit filtere za prociscivace, a to ce mu uzeti dobit za sljedece dvije godine, ako ih preživi. Dug je ogroman i ove godine koliko se sjecam moraju vratiti 192 mil kuna glavnice. Znaš uz koju će to sad kamatu ići? Bože me sacuvaj. Tek sad ovako kad raspravljamo vidim u kolikim je zapravo ATPL gov.nima. Naravno, on je na hr burzi, pa ništa od ovoga što pišem i onako ne igra nikakvu ulogu 🙂  Rekoh, ne hvala, ali svakom svoje

Inace, vecinu brojki vadim iz glave, jer sam ih citao prije nekih 3 mjeseca, pa jos treba provjeriti dal je tih 192 mil. duga. Bas da pogledam. Nije, nego 195 mil ove godine. Čitam milijune izvjesca pa mi brojke nisu bas tocne, ali su otprilike. Uglavnom, kamata im ispod 12% ne gine, a to ce im uzimati ogroman komad dobiti (ako jeikad bude). Uglavnom, tu stajem jer imam dalje posla. Ja vam ovdje pišem činjenice koje mozete lagano provjeriti. Ako se je nesto u međuvremenu promjenilo nemam pojma. Poz i uživajte

Ma daaaa, 14.99% kamate. Ok, sve 5, mozete i u to vjerovati, ali sam ipak misljenja da ce se dug reprogramirati s nizom kamatom. Primjetili ste da je u odnosu na proslu godinu preko 200 mil kn preseljeno iz kratkorocnog u dugorocni dug. Stoga zakljucujem da povjerenje kreditora raste, a ne pada.

ATPL ide na 400 cim dva kvartala budu na nuli. A svi ce i dalje pricati kako nista ne valja, hehe.

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.

Kupoprodaj

 

sad vec lagano vidim da samo navijate, a da znanja oko dionice nemate. Prije dvije godine je prosjecna kamata na dug ATPL-a (kad je bilo bolje trziste i nije bilo korone) bila 6,9%. Prošle godine su morali preprogramirati jos jedan dug od 259 mil kuna i tad im je prosjecna kamata porasla na 8,97%. Dakle, ako su preprogramirali samo 250 mil kuna, od ukupno 825 mil kn. onda možete zamisliti kolika im je kamata bila da se ponderirana prosjecna kamatna stopa digla za cijela dva postotna boda. Znaci sigurno preko 12%. Ne da mi se racunati jer nemam vremena. pazite, to je bilo u puno boljim vremenima nego danas. Tako da si dobro napisao da ce lagano biti preko 15%.

 

Sad vidim da pišeš bez veze, kao gigic, matko i ekipa, bez da i jedan broj znaš, a ja za takvu raspravu zaista nemam vremena. Moj zadnji post. Lp

Svi koji ne pljuju po firmi pisu bezveze, zar ne….cemu tolika mrznja prema ATPL od strane pojedinaca, ne mogu shvatiti, a isti pojedinci tvrde da dionicu nemaju i da je nece kupovati. To je legitimno, da ne kupuju dionicu u koju ne vjeruju, ali svaki dan prosipati zuc ovdje, to mi nije jasno… Nekome je ocito Bilbija stao na zulj i sada poduzimaju sve da ne uspije…tako bar izgleda na prvu…od prodaje dionica od strane CO, do prenosenja na skrbnicke racune, pa distribucija po istima itd…

 

Koliko znam ATPL je prodala 3 broda u Sale and lease back model (2 još otprije i 1 od nedavno za refinanciranje kredita). Mislim da se po novom racunovodstvenom standardu MSFI 16 takvo refinanciranje u bilanci vodi kao trošak kamata, pa je zbog toga kamata prošle godine porasla – mislim sa 6,5% na 8,99%, ali to je samo računovodstvena stavka kako se taj dugoročni najam vodi, a prije je mislim bio samo pod rashodima, te je to razlog povecanja kamata po revidiranom izvjescu za 2019.

 

Stvarna kamata koju ATPL plaća je vezana za dolarski LIBOR koji je prošle godine pao sa nekih 2% na sadašnjih oko 0.5%, što bi trebalo valjda biti dobro + naravno neka premija za rizik koju placaju. Ne samo ATPL, vec svi brodari kao NMM, SB….

 

Naravno, ono sto bi bilo dobro je da tu kamatu drze pod kontrolom i da bude sto manja, a tu bi mogli uskociti u Korona kreditni program od HBOR-a, ako imaju uvjete za to.

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Prijasnjih godina je dionica ATPL sa ovakvim sadasnjim vozarinama bila preko 400kn, tako da je trenutno podcijenjena, isto kao i brodarske dionice vani, ali svi se boje drugog vala Korone i pada vozarina na jesen, pa ne kupuju dionice. U slucaju da ne dodje do novog lockdowna, te ako izbace prihvatljivo izvjesce za Q3 i Q4 cijena ce se iskorigirati u plus shodno tome. Sada su gradjevinske dionice u fokusu zbog potresa, ali ako se stanje u dry bulku nastavi popravljati i vozarine nastave rasti doci ce i ova dionica ponovno u fokus investicijske zajednice.

 

Vozarine sezonski rastu i padaju, to je svima jasno, ali vjerujem da ce godisnji prosjek vozarina za 2021. godinu biti visi nego za 2020., zbog Korona šoka i posljedicnog budjenja svjetskog gospodarsta.

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Da, Biblija mi je silovao mamu i sad zbog toga pišem protiv ATPL-a. Istinu

Kolege, argumenti pro i contra uvijek dobro dodju, tome forum i sluzi. Kupuju se OCEKIVANJA. Nista drugo. A u pravu je uglavnom uvijek manjina.

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.

Pa odes na FI iz 2019 i vidis da su im kamate 2018 bile 55,5 mil kuna, a 2019 su im 76.5 mil kuna. pa sta je to teško provjeriti.

You are missing the point. Ne kupuje se dionica Atpl radi isplate divke iz netto dobiti nego radi prodaje kad vozarine na nekoliko mjeseci porastu. Ovo je cisto spekulativna dionica. Brija je sasvim druga.

A za detalje oko kamata, obracuna troskova najma po MSFI itd., kako se to knjizi, rado konzultiram one koji nesto o tome znaju. Iako opet, to ovdje nije presudno.

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.

I evo sta mene zivcira. Znaci budfox napise da je trenutno ATPL podcjenjena. Ali kako ti to znas? Koji modelom si je valuirao? Jesi koristio FCFF ili FCFE? I koju si visinu rizika korisitio za Hrvatsku pri izradi CAPM-a? Jel kuzite o čemu ja ovdje pišem? Nemate blagog pojma. Vi svoje mišljenje stavljate kao činjenice. Smijesno. Ja vam dajem konkretne brojke, vi opet po svom. Ali ok. Nije me briga kako rekoh.

Sve sto navodite su parcijalni podaci istrgnuti iz konteksta. A kontekst je da ako vozarine omoguce dva nulta kvartala dionica ide na 400+ i tu nema Boga jarca koji to moze poreci. Jer iskustvo nam to govori. A to i sami znate samo se tu pravite pametniji od te jednostavne zdravorazumske cinjenice vec odavno verificirane. Cemu? Koga briga za to sto pisete? Ljudi kupuju ono sto je palo i sto treba narasti. A ne ono sto vi vjerujete da skriva intrinzicnu vrijednost.

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.

Kina vuče i dalje

 

CHINA JAN.-JULY IRON ORE IMPORTS RISE 11.8% Y/Y TO 660M MT

 

CHINA JAN.-JULY COAL IMPORTS RISE 6.8% Y/Y TO 200M MT

 

CHINA JAN.-JULY SOYBEAN IMPORTS RISE 17.7% Y/Y TO 55.1M MT

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

kupoprodaj. upravo to. pričekajmo kao i na seceru pa cemo biti pametniji

New Report

Close