ARNT (Arenaturist d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ARNT (Arenaturist d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Da završimo, samo ću dodati da nisam nikada rekao niti savjetovao da se ulaže sve u jednu dionicu, niti unutar sektora turizma niti u bilo kojem drugom sektoru. Pa tako niti za ARNT koliko god da sam osobno uvjeren u tu priču.

Puno veći problem je kombinacija ega i neznanja pa većina rasprava završi na prepucavanju bez ikakvih argumenata i brojki (kao i ovdje često) i većina ljudi koja se i trudi nešto objasniti odustane, prvo od određne teme a onda i od foruma općenito. Ima 5-6 ljudi koji su mi se javili na private i znaju puno više od mene a jedva da su tu i tamo nešto napisali na forumu. Zato rađe probajte biti jedan od onih koji će i nešto pozitivno i konstruktivno tu i tamo napisati.

Isto tako, što se tiče turizma pisao sam i na RIVP, LRHC, LRH, ATLN, ACI, SUNH i sl. Osim ACI-a koji je bio još prije nego sam počeo pisati na forumu sve ostale su napravile barem 50%. Tu su još od neturista i DLKV, GAMA, MDKA, SLPF, VERN, PCTS… sa sličnim rezultatima. Objašnjavao sve oko SNHO-a i kasnijih alfabeta, a upozoravao i na raznim drugim dionicama oko nekih očito krivih uvjerenja… Sve je i dalje na forumu… Ima naravno i stvari koje sam propustio iako sam ih proučavao (HIMR, PVCM, OPTE…) ali ne možeš niti sve prepoznati.

Ono što je glavno u investiranju sam uspio a to je da sam izbjegao zantnije promašaje i gubitke, baš zato jer idem u detalje i zato što neću uložiti niti svoje niti novce drugih ljudi dok ne prođem svako slovo izvještaja od posljednjih pet godina i još hrpe popratnih materijala. To kako neki ulažu u BLJE jer su sirevi fini ili u THNK jer vide na putu do posla puno dizalica ili u HPB jer misle da ima superiornu upravu u odnosu na ostatak sektora nikada nije i nikada neće biti moj način investiranja. I zato stalno inzistiram na brojkama a ne na pričama i esejima, pri čemu pod brojke ne mislim na nabacivanje s dva tri pokazatelja s mojedionice (koliko god je ta stranica odličan alat).

Poz

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Krenuo sam srediti prijavu za skupštinu prije GO i naletio na još jednu sitnicu koja govori o transparentnosti i pristupu novih vlasnika prema dioničarima.

Vaš link …

V. Pravo sudjelovanja na Glavnoj skupštini i korištenje pravom glasa može ostvariti onaj
dioničar koji je kao imatelj dionica upisan u registru dionica kod Središnjega klirinškog
depozitarnog društva d.d. na početak 21. dana prije održavanja Glavne skupštine, ne računajući dan njezinog održavanja.

VI. Dioničar može pravo glasa na Glavnoj skupštini ostvariti i preko opunomoćenika na temelju pisane punomoći, koju je dioničar dužan dostaviti Društvu najkasnije na Glavnoj skupštini, ako punomoć već nije položena u Društvu.

U prijevodu, ne treba se niti prijaviti za GS, dovoljno je pojaviti se na licu mjesta a oni će sami po stanju u knjizi dioničara na zadani datum vidjeti da li imate pravo sudjelovati i s koliko glasova. Ako se ne varam, to do sada nismo još vidjeli na ZSE

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


Svi branite Valuewalk-a a jedini koji govori istinu je Vauvau EV/Ebtida=18,4. Preskupo u odnosu na ostale turiste, a sta ce biti u buducnosti tek treba vidjeti

Igore9,
firma je napravila niz znacajnih akvizicija i spajanja, stekla licencu – sve u 2016 – sto je odmah povecalo dug, a trebalo bi povecati znacajno EBITDU u 2017 (bez organskog rasta koji se takodjer desava i to u znacajnom obimu).
Triste pokrecu ocekivanja o buducnosti, ne sto je bilo jucer. Ako se uzmu efekti tih akvizicija (sto je pokazano u pro forma normaliziranom P&L-u u Prospektu) i doda rast od 10% na EBITDU (efket hotela u Nurnmbergu koji je radio samo pola godine u 2016 + minimalni rast ostaloga na razini inflacije) – valuacija je oko 11,3x na bazi ocekivane EBITDE u 2017 i duga s kraja 1. kvartala 2017. Ako se uzme u obzir da bi rast EBITDE mogao biti i veci – npr. 20% – a kompanija s 1H izvjestajem daje dovoljno argumenata da bi se upravo to moglo desiti – onda bi valuacija na kraju godine, posije sezone mogla biti oko 10,3x. Bez efekta novih investicija od IPO-a rezultati kojih ce se vidjeti tek u narednim godinama.
Multiple su porasle u zadnjih par godina u svim sektorima jer u uvjetima niskih kamata apreciraju inflation protected asseti – tako da te multiple (11, 10 …) nisu nista strasno u Europi vec neko vrijeme. Morat cemo se svi naviknuti da vrijede neke nove multiple, pogotovo ako se popravi kreditni rejting zemlje i kamate kod kuce jos vise zarone 🙂

Kazete da ce na kraju godine Ev/Ebitda biti oko 10,3? Sa sadasnjih 18,4 na 10,3 nekako sumnjam, al vrijeme ce pokazati. Nadam se da grijesim, jer to bi znacilo da je turizam raketa nad raketama

Pro forma EBITDA (kad se uzme cjelogodišnji rezultati Sugarhilla i stečenih hotela) Arenaturista za prošlu godinu bio je 185 mil. kn. Usporedivi rezultati za prvo polugodište pokazuju da je EBITDA porasla u odnosu na isto razdoblje prošle godine za 23,4 mil. kn. Tako se dobije tekuća EBITDA od 208,4 mil. kn. Trenutni EV je 2.801 mil. kn, što onda daje EV/EBITDA od 13,44.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

@Igor9

Ne razumijete da tih 18,4 koje prema zadnjem izvještaju mojedionice izbacuju nije realan i točan pokazatelj, tako da ništa ne ide sa 18,4 na 10,3. Zar mislite da bi skupili 100 milijuna eura po takvim multiplama i još pri tome ne prihvatili sav interes.

Novce od dokapa su dobili sredinom lipnja, ne očekuje valjda netko da su u dva tjedna sagrade novi hoteli i kampovi i već donose prihode. Ili da se već nakon 4 mjeseca vide efekti zamjene rente za kamatu i priče oko upravljačkih naknada (a oboje direktno utječe na podizanje EBITDA jer se oboje odvija u RDGu iznad te razine). Investicijski ciklus od 100-150 milijuna eur se ne završava niti u par godina a pogotovo ne u par mjeseci.

Ne želim biti bahat niti beozbrazan ali ovo je toliko elementarna logika koja čak i nema veze sa investiranjem, ako to ne razumijete dobro razmislite o ulaganju vlastitih novaca prije nego se dodatno educirate. Nebitno o kojoj je dionici riječ.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Znam samo jedno…kad je Value rekao da su ukljucuju strani investitori, onda je receno da je to patka. Kad je receno da ce dokap uspjet, opet je to novinarsko navlacenje. Kad ae sve na kraju obistinilo, e onda bez obzira na to “on to ne bi kupio”…



@Igor9

Ne razumijete da tih 18,4 koje prema zadnjem izvještaju mojedionice izbacuju nije realan i točan pokazatelj, tako da ništa ne ide sa 18,4 na 10,3. Zar mislite da bi skupili 100 milijuna eura po takvim multiplama i još pri tome ne prihvatili sav interes.

Novce od dokapa su dobili sredinom lipnja, ne očekuje valjda netko da su u dva tjedna sagrade novi hoteli i kampovi i već donose prihode. Ili da se već nakon 4 mjeseca vide efekti zamjene rente za kamatu i priče oko upravljačkih naknada (a oboje direktno utječe na podizanje EBITDA jer se oboje odvija u RDGu iznad te razine). Investicijski ciklus od 100-150 milijuna eur se ne završava niti u par godina a pogotovo ne u par mjeseci.

Ne želim biti bahat niti beozbrazan ali ovo je toliko elementarna logika koja čak i nema veze sa investiranjem, ako to ne razumijete dobro razmislite o ulaganju vlastitih novaca prije nego se dodatno educirate. Nebitno o kojoj je dionici riječ.

Ako 18,4 nije realan i tocan podatak onda moje cudjenje neopravdano. Koliko je onda realna i tocna Ev/ebitda.
Ne brinite brigu o tudjim novcima

Kao što smo i pretpostavljali ovdje se razvija jedna lijepa priča koja ima čvrstu podlogu u brojevima. Trocifrena povećanja u postocima nisu za podcijeniti.
U tijeku je i treći kvartal koji će tek pokazati svoju silinu u brojevima. A nakon toga kreće ono zbog čega smo svi ovdje i zbog čega Arenaturist ima najveći potencijal među turistima. Kampovi Arene su najveće blago koje imamo jer su to takve cash makine da je običnom čovjeku to teško zamisliti.
Danas je u Hrvatskoj apsolutno nemoguće dobiti zemljište za ozbiljniji kamp i takvih u HR ima samo par. To su Lanterna, Kamp Umag, Bijela i Zelena Uvala, Maistra, Straško, Šimuni….
Dobiti T3 zonu za ozbiljniji kamp čak i u Istri je nemoguća misija, a mi jedini imamo taj potencijal.
Nadam se da će se ovdje i država i lokalne uprave opametiti i dopustiti jači razvoj ovog segmenta koji je u usporedbi sa nekim drugim zemljama smiješno malen. Danas najveća firma u Hrvata radi sa oko 700 mobilnih kućica, a ukupan broj kućica mogao bi biti oko 8000.
Arena kad riješi ovaj segment bez problema kreće prema EBITDA postocima oko 35%. Tko ne vjeruje neka sada krene u kamp Lanternu pa neka vidi kako izgleda kad 10 000 turista na jednom mjestu izvadi svoje novčanike. Upravo to čeka i nas uskoro jer ne bi vjerovali kako brzo dođe iduća turistička sezona.

Na kraju bravo za našeg prijatelja Value Walk-a koji ovako nesebično troši svoje znanje i vrijeme.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Vau je vec rekao da ne misli pisat nista pozitivno ako ne platite…tako da mozes ocekivat jedino opoziciju




@Igor9

Ne razumijete da tih 18,4 koje prema zadnjem izvještaju mojedionice izbacuju nije realan i točan pokazatelj, tako da ništa ne ide sa 18,4 na 10,3. Zar mislite da bi skupili 100 milijuna eura po takvim multiplama i još pri tome ne prihvatili sav interes.

Novce od dokapa su dobili sredinom lipnja, ne očekuje valjda netko da su u dva tjedna sagrade novi hoteli i kampovi i već donose prihode. Ili da se već nakon 4 mjeseca vide efekti zamjene rente za kamatu i priče oko upravljačkih naknada (a oboje direktno utječe na podizanje EBITDA jer se oboje odvija u RDGu iznad te razine). Investicijski ciklus od 100-150 milijuna eur se ne završava niti u par godina a pogotovo ne u par mjeseci.

Ne želim biti bahat niti beozbrazan ali ovo je toliko elementarna logika koja čak i nema veze sa investiranjem, ako to ne razumijete dobro razmislite o ulaganju vlastitih novaca prije nego se dodatno educirate. Nebitno o kojoj je dionici riječ.

Ako 18,4 nije realan i tocan podatak onda moje cudjenje neopravdano. Koliko je onda realna i tocna Ev/ebitda.
Ne brinite brigu o tudjim novcima
[/quote]

Kapaciteti Arene su trenutno daleko od popunjenosti, nekih 20-30% prazno. Ne ulažu u nikakve značajne projekte jer nisu ni dozvole zatražili. Uglavnom se bave plastičnim vazama kojih ima na svakom koraku. Sadržaj i zabavu gostiju vode paušalci pa o kvaliteti sam sve rekao . Trampolini ili ne rade ili se raspadaju, manje više i ostalo.

Mogućnosti ulaganja su velike, ali najprije trebaju riješiti pitanje infrastrukture, ono zbog čega uopće gosti dolaze.
Širenje kampova i dizanje njihove kvalitete imaju mogućnost na svakom koraku, ali ništa se ne dešava, osim naravno što su digli cijene pa imaju lijepih rupa popunjenosti.
Možda ovo prodavanje magle prestane, jednoga dana.

@Grga

Volio bi da ste u pravu jer to znači da bi se ova rekordna sezona još više osjetila, ali nažalost niste. Vi također očekujete da novi vlasnik u mjesec dana preuzme firmu, napravi dokap i investira 150 mil eura te sve prođe kroz RDG…

Elemenatarna matematika (a dematiraju vas i occupancy rate i slični pokazatelji) kaže da nakon skidanja 30 posto od nečeg cijelog ostaje 70% tj da ima prostora za 42-43 posto rasta do popunjenosti kapaciteta. Da li razumijete svoju tvrdnju? Po tome će nam i prihodi i EBITDA narasti toliko da će EV/EBITDA otići i ispod 10 a onda bi čak i neki koje ne zanimaju prevare mogli kupovati.

Inače se ne bavim s ovakvim dječjim gluparijama ali povlačite me pa evo što kaže booking (osim ako i oni nisu dio zavjere pa manipuliraju podacima i automatski su irelevantni).

05.-12.08. dvije osobe, cijene u kunama za 7 noćenja

Park plaza Histria Pula
4 zvijezdice
rezervirano 16 puta u zadnja 24 sata
preostale 4 jedinice
cijena 13.641

Park plaza verudela pula
4 zvijezdice (studio)
rezervirano 2 puta u zadnja 24 sata
preostale 1 jedinica
cijena 9.877

Park plaza Arena Pula
3 zvijezdice (suite * 5)
rezervirano 10 puta u zadnja 24 sata
preostala 1 jedinica
cijena 31.171

Hotel Brioni
2 zvijezdice
rezervirano 22 puta u zadnja 24 sata
preostala 1 jedinica
cijena 10.373

Dalo bi se i ovdje zagrebati ispod površine, ali ako ljudi plaćaju hotel s dvije zvijezdice skoro 200 eura ne izgleda mi baš kao da skidaju gaće i daju gratis ili da imaju problema s popunjavanjem kapaciteta.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Upravo sam slušao intervju s Kraljević ( direktorica marketinga ) u pratnji gradonačelnika.
Napokon sam čuo, mada veoma sramežljivo, iz njenih usta, da gostima nije dovoljan samo smještaj, već se traži i sadržaj. Kažu da su jučer ostavrili milijuntno noćenje, a dodaje da je to daleko od Rovinja s 2 milijuna noćenja.
Napomenula je i njihov najveći hotel, Brioni, a koji posjeduje dvije zvjezdice, ali eto ne idu u rekonstrukciju jer su gosti emotivno vezani za taj hotel. ( Možeš misliti, emotivno ih cijena privlači ) .
Iako je Gradonačelnik napomenuo da se resursi trebju graditi na kvaliteti kampinga, nije se osvrnula.
Nekoliko puta je naglasila da imaju vrtić za djecu ( u nedostatku drugoga sadržaja ).

@Old_Gunner
Brzinski sam racunao – no mislim da nisam puno pogrijesio – ja sam do ovog izvjesca ocekivao EBITDU za cijeku 2017 godinu od 230 mil kn. Sada mislim da bi zbog snaznog performancea u rastu Revpara koji znacajnim dijelom dolazi od porasta ADR (90% porasta prihoda se pretvorilo u EBITDU u 1H) to moglo iznositi i 240 mil.kn.
Neto dug na 30.6. je 204 mil.kn., pretpostavio sam da ce generirani operativni cash u ostatku godine – kojega aproksimira EBITDA – ponistiti neto dug – tako da imamo 240*10,3/5,12 mil. dionica=482 kune. Zato sam naglasio, na kraju godine, nakon sezone.
Brzinska racunica, ne uzima u obzir maintenance CAPEX ni promjene u radnom kapitalu – ali ilustracije radi nije daleko od istine cini mi se 🙂


Upravo sam slušao intervju s Kraljević ( direktorica marketinga ) u pratnji gradonačelnika.
Napokon sam čuo, mada veoma sramežljivo, iz njenih usta, da gostima nije dovoljan samo smještaj, već se traži i sadržaj. Kažu da su jučer ostavrili milijuntno noćenje, a dodaje da je to daleko od Rovinja s 2 milijuna noćenja.
Napomenula je i njihov najveći hotel, Brioni, a koji posjeduje dvije zvjezdice, ali eto ne idu u rekonstrukciju jer su gosti emotivno vezani za taj hotel. ( Možeš misliti, emotivno ih cijena privlači ) .
Iako je Gradonačelnik napomenuo da se resursi trebju graditi na kvaliteti kampinga, nije se osvrnula.
Nekoliko puta je naglasila da imaju vrtić za djecu ( u nedostatku drugoga sadržaja ).

Odlično, i ja sam rekao sto puta da je ovo totalno zapsotavljena kompanija po pitanju investicija. Samo pogledajte to s druge strane odnosno gledajte koliko ima prostora za napredak.
Baš zato sam rekao da je ARNT s ove točke turistička kompanija s najvećim potencijalom. I uzmite u obzir da je PPHE posredno bio vlasnik samo 14% dok je upravljao imovinom Goldman Sachsa pa nije baš vodio glavnu riječ.

Pretpostavljam da niste čitali detaljno izvještaj ili prospekt, vidjeli bi da je naglasak upravo na razvoju kampova u koje Goldman Sachs nije 10 godina praktički ništa uložio i Hotelu Brioni koji ima samo 2 zvijezdice a na najljepošoj je lokaciji od svih hotela, mali rt / polutok prekriven šumom.

Ja ne prodajem nikakvu maglu, napravite malo domaću zadaću, pogledajte par stvari pa sami donesite zaključak:
– koliko je u svojih 8-9 godina uložio Goldman Sachs a koliko do sada već PPHE i koliko još namjerava u iduće samo 3 godine
– koliko su veliki kampovi prostorno pa usporedite koliko je kod njih parcela i kućica a koliko kod ostalih na istu površinu
– kako rade postojeći kamping kapaciteti u koje se nije ulagalo godinama a kako rade novi Maistre ili Valamara, što se onda može očekivati ovdje od novih kapaciteta
– kakve se mogu očekivati marže i povrati ako znamo da već sva bazična infrastruktura već postoji i ostaje više manje postavljanje kućica i uređenje hortikulture
– kako radi sada Hotel Brioni a kako će raditi kada se kapaciteti podignu za 50% i kategorizacija sa 2 na 5 zvijezdica (ponavljam da zapuštenost nije krivnja PPHE već Goldman Sachsa)
– probajte shvatiti što se i kako mijenja po pitanju naknada i zamjene najma s kreditom za dva kupljena hotela

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

New Report

Close