ARNT (Arenaturist d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ARNT (Arenaturist d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Sviđa mi se ovo "…samo gola igra brojki.."
Tako to i treba raditi: ulaže se samo ako i gdje brojke podržavaju ulaganje!

Koliko vidim ARNT dugo nije imao tako veliki gubitak poslavanja s tolikim dugom ?
Pretpostavljam pranje dobiti .
Ova dionica je višetruko precjenjena, ali to ćete vjerojatno uskoro i vidjeti …


Nakon dokapitalizacije odnos Park Plaze i Arenaturista je sljedeći

Tržišna kapitalizacija PPHE 2.9 milijardi kuna , Arena 2,3 milijarde
Prihod PPHE 2.4 milijarde kuna, ARNT 633 milijuna
EBITDA PPHE 814 milijuna kuna, ARNT 185 milijuna.
Jasno je da je Arena jako skupa, odnosno da uz praktično istu vrijednost kompanije PPHE ostvaruje 5 puta veći prihod i dobit.
Nadam se da neće sad krenuti trolovi sa pričama da Arena ima potencijala


ValueWalk , stalno se žališ zbog manjka brojeva, a kad tih ih netko da trolaš bezveze da ide to duplo. Gore su ti brojevi, vrijednost Arenaturista i Park Plaze je praktično ista, a Plaza ima 4 puta veće prihode i dobit. S obzirom da je Plaza vlasnik Arene ne može se reći da Arena ima potencijala, a Plaza nema, a posebno nakon što su prebačeni u Arenu i kontinetalni hoteli Plaze (a o tim cijenama neću).
Zaključak je jasan, niti jedan mirovinski fond ne bi smio uložiti u Arenu, nego u Plazu.



Ja sumom, a ti drumom. Ja ovdje nisam govorio o tebi, nego opcenito. A svjezi primjer je i ova rasprava zadnjih par stranica.
To sa uzimanjem para je bila metafora. Ne kuzim zasto se svaka recenica mora crtat i objasnjavat??? Cinjenica da i pred zakonom odgovaras za napisano i da upravo jednu osobu konstantno prozivate zbog svog pisanja, govori da treba pazit.

P.s. probajte vi svi se ponasat normalno i argumentirano bez napadanja, pa ce doci jos kvalitetnih komentatora

Pa ja sam recimo protiv toga da treba itko dolaziti i iznositi vrijednosne sudove jer je očito da se radi uglavnom o najobičnijim prodavačima magle, sa malo finijim rječnikom. Rasprava je naravno poželjna, ali mislim da za raspravu ne treba na kraju dodati, ovo vrijedi 800 kuna ili vi ste svi 'ćoravi i gl.upi' jer ne vidite prigodu života itd. itd.

A ako netko baš treba tutora i da ga vodi za ruku kroz život ili investicije, a onda si razmijenite brojeve i dogovorite aranžmane… možda ostvarite i nešto više te dublje od poslovnog odnosa!

I navedi jedan jedini primjer da je netko odgovarao pred zakonom za napisano? Jedan!

Upravo zato što nitko i nikad ne odgovara očito se misli da se može pisati što ti padne napamet. A opet, ovdje ima baš i neukih dosta, i tko ih može optužiti za to osim "Mr. marketa" koji ih vjerojatno i redovito, radi neznanja i opali po džepu.
[/quote]

Ja to i govorim. Nema smisla nikoga oslovljavati kao glupog jer nesto nije kupio ili zato sto je kupio. Ali ni kao glupog jer vjeruje u neko ulaganje, kao drukera.

Nisam rekao da je netko odgovarao, jer nije,iako postoji zakon. Htio sam reci da ti isti zamjeraju tom jednom kako pise…a oni kao “ne pisu”. Mos mislit…
Samo ovdje se skrivaju iza nicka…a tamo imas osobu imenom i prezimenom. Ovdje svi pisu..a tamo jedan, pa se ta krivica razbije na vise osoba…i onda nitko nije kriv.

@Grga

Isto kao što na SLPF ne razumijete da nije isplaćena dividenda nego se isplata odnosi na smanjivanje rezervi, tako očito niti ovdje ne razumijete kako je došlo do gubitka. Slobodno prolistajte malo unatrag, detaljno sam objasnio. Ali ćete opet reći da sam umišljen iako je prava istina da netko kada ne razumije zauzima takav gard.

Ovo za destinacije je beskrajna rasprava u koju se neću uvlačiti. Nisam domaći ali sam vidio dovoljno Istre pa mogu reći da se s pola vašeg slažem ali pola ste isto tako u krivu. Pogotovo ako stavljate u isti koš razvoj Rovinja (Vlahović, pitajte dioničare Adrisa što misle o povratu na kapital i svem tom ulaganju u destinaciju), Poreča (Valamar i općenito jedan od najbogatijih gradova u Hrvatskoj, plus jedna snažna manjina čije bogatstvo nije baš u svim knjigama – ako ste domaći znate o čemu pričam) i Pule (nije se baš trgnula oko turizma jer nije prodavala ništa osim Arene a za ARNT sam i sam rekao da dosadašnji vlasnici nisu ništa ulagali u odnosu na potencijal, PPHE to mijenja). Umag mi je među najružnijim mjestima uz Velu Luku iako se o ukusima ne raspravlja, ali složiti će se da ni ISTT nije baš bio bombon dok ga PLAG nije uzeo.

A što se tiče gastro ponude ako ste u Istri znate i sami da ponuda u obalnim gradovima (izuzev Rovinja i Novigrada) nije ništa posebno, kao i u 99% Hrvatske. Čak i u Limskom kanalu nude dagnje sa pomfrijem i ajvarom?!?!?!? Ako Nijemac to voli i spreman je platiti neka bude, ali onda je malo bespredmetno pričati o gastronomiji.
Istru kada je gastronomnija u pitanju spašava sjever, unutrašnjost i stotine konoba i vinarija, to je najveće bogatstvo i vrhunac ponude Istre, zbog toga Istra ima najviše gostiju van sezone. Kombinacija kvalitetne ponude i blizine bogatijih tržišta koja su sposobna to platiti (Slovenci, ali prvenstveno Talijani i Austrijanci). Meni osobno je baš zbog toga Istra biser kakav je (Momjan, Brtonigla, Grožnjan, Buje, Buzet, Motovun itd…).


@Setac

Slučajno ste citirali svoje pitanje ali ne i ono što smo vam dogovorili ja i @greengo ako se ne varam? Sve ovisi o perspektivi, vi ćete uzeti PPHE, ja ću ARNT i to je legitimna odluka obojice. Ali ponavljam pitanje, ako već koristite kriterije koje ste naveli za usporedbu da li je bolje zadržati RIVP ili ga prodati i kupiti PPHE (bez obzira na to što mislim da je RIVP odlična kompanija)?

Ja sam za rasprave, ali ovdje ste se svi okomili na mene a ne na teze i razmišljanja.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

ValueWalk – ne obaziri pažnju, ne daj da te izbace iz takta. Ti si jedan od rijetkih koji ovdje iznosi argumente (s kojima se može ili ne mora složiti).

@ValueWalk
kao što sam napomenuo “iz prve ruke”
imam oči, sluh i njuh, a osobno poznajem cijelu upravu, a kao i većinu onih što ste nabrojali.
Molim budimo realni, ARNT je promašaj i ja se nadam kvalitetnom vlasniku u budućnosti, te sinergiji Grada i turizma. Da danas počnu budućnost graditi za 10 god. su mogući rezultati.
Gradonačelnik Pule je na istoj razini, samo se bavi svjetlećim glupostima i količinom prometnim znakovima koje ni London nema, a ceste same rupe , fasade oronule, smeće po Gradu……
. Veoma česta pojava je prometni znak koji upozorava na prometni znak i sl…, te sada svijetle i ceste, rotori, čak i boje mjenjaju, pravi cirkus za socijalnu klijantelu ARNT-a.
Pekare, Ćevapa, sladoljeda i sl. gastro pokvarene hrane na svakom uglu, ali dobro financiraju IDS pa su sve brojniji. Utvrda ARNT-a, Medulin, je jedan veliki sladoljed , jedan do drugog, okružili ARNT kao u invaziji. Ali plaže ispred , kako oni to zovu “Resora” , a istina prefarbanih socijalnih bungalova , pune morske trave, upoće kupnje nije moguće.

Nije ni meni Pula ne znam kako lijep grad, ali jedini koji se stvarno ističe među Istarskim obalnim mjestima je Rovinj, ostalo je stvar ukusa.

A što se tiče pekalja i sljadoljeda Poreč je Albanija u malom, a svejedno je top 3-5 po turizmu u Hrvatskoj tako da ne vidim s čim to ima veze, takve predrasude su totalno bespredmetne. Ionako nas u budućnosti očekuje sve više strane radne snage zbog nesrazmjera u ponudi i potražnji iste. I druga stvar, tu razliku (albanija, bih itd) vide samo domaći kojih nema više od 5-10% u strukturi gostiju glavnih hotelijera.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

@ValueWalk
Nemojte se dati uvuci u ovakve rasprave jer to su samo provokacije bez argumenata.


@Grga

Molim Vas ako imate neki kvalitetan argument iznesite ga. Ovo trolanje do sada je na razini osnovne škole.

Ako danas neki ovako loše govore o Areni, mogu si misliti što su tek prije 5 ili više godina govorili za Valamar čiji su vlasnici htjeli delistirati neka izdanja, izgleda da su ti vlasnici bili bolji od ovih današnjih koji su dali izraditi prospekt od 411 stranica i krenuli u dokapitalizaciju od 100 milijuna eura!

Bitno da se stvori konstruktivna rasprava, znaci rasprava argumentima…a ne prepucavanje ja mislim da to vrijedi toliko i toliko ili ne vrijedi to toliko i toliko.
Moje razmisljanje je da to vrijediti trazene cijene, a diskont je zato sto se nudi velika količina za upis. Rijetke su dokapitalizacije u HR koje su prošle s ovako velikim traženim iznosom. Potencijal razvoja je ogroman, ako nesto grdno ne zeznu, ovo bi mogla biti mala RIVP po rastu 🙂
Uglavnom do kraja tjedna cemo znati da li je dokapitalizacija uspjela ili ne, a to ce biti najbolji pokazatelj tko je ispravno napravio procjenu Vau ili Value.

Prije nego potrošim i 1 lipu pogledam da li je proizvod hrvatski ili uvozni, i kupim hrvatski!

Pula ima veliki turisticki potencijal. I u zadnjih 10, 5 i 3 god se vidi.napredak. Napredak se vidi i u cijenama smjestaja koje su dosta vise nego prije par godina.


Bitno da se stvori konstruktivna rasprava, znaci rasprava argumentima…a ne prepucavanje ja mislim da to vrijedi toliko i toliko ili ne vrijedi to toliko i toliko.
Moje razmisljanje je da to vrijediti trazene cijene, a diskont je zato sto se nudi velika količina za upis. Rijetke su dokapitalizacije u HR koje su prošle s ovako velikim traženim iznosom. Potencijal razvoja je ogroman, ako nesto grdno ne zeznu, ovo bi mogla biti mala RIVP po rastu 🙂
Uglavnom do kraja tjedna cemo znati da li je dokapitalizacija uspjela ili ne, a to ce biti najbolji pokazatelj tko je ispravno napravio procjenu Vau ili Value.

Zašto bi netko davao popust ako nešto vrijedi?

To je klasična zamjena teza… cijena nije sinonim za vrijednost već nešto sto bi trebalo odražavati vrijednost. I kakvo je to postavaljanje raspona od 20%?

Na dugi rok svaka cijena može dostići vrijednost, no to ne znaci da je to i dobro ulaganje. Mene zanima da li bi netko pokušao uopće provesti IPO da ne računa ili nije dogovorio da će mu mirovinci dati glavninu novaca?

I zašto netko izvana ne dokapitalizira tako uspješnu kompaniju ako tu postoji toliko povoljan nesrazmjer izmedju cijene, potencijala i buduće vrijednosti? Nego su stranci došli pokupiti novce i kapital od nas, lokalnih. Čime smo mi to točno zasluzili i zahvalili? Sjedištem kompanije u državi? Investicijom u lokalne kapacitete? Zar to nije onako ipak kuriozitet za naše podneblje? Nemam ništa protiv prikupljanja kapitala, ali imam protiv triper kombinacija čiji mi smisao nije do kraja logičan i jednostavan. Čemu sve to pretumbavanja imovine? I zašto je bitno da postojeći “igrači” ostanu većinski vlasnici?

Ja ti mislim da ništa oni neće grdno zeznuti, mene vise zanima ako će, koga će točno zeznuti?

Sve je to meni osobno jako maglovito i ja mislim da ima potencijal i dublji smisao za vlasnike i upravljače, a da će dioničari ARNT biti samo statisti za sporednu ulogu i mrvice ispod stola.

Ja mislim da će IPO uspjeti, no meni nije atraktivan. Kome je, samo naprijed!

Hrvatske turističke tvrtke postaju mega kompanije i ako sve bude u redu u smislu sigurnosti Hrvatska uskoro za njih postaje premala. Valamar npr. sa ogromnim viškovima casha nema više u što uložiti i sad napada manje tvrtke kako bi poklopio ono što još preostaje. Riješili su Rab, kreću na Hvar, a uskoro će krenuti i na Vis i pokušati će uzeti mrvice sa stola koje su još ostale. Jedino što preostaje viđenijim hrvatskim turistima je ili izgradnja novih kapaciteta ili izlazak u evropu. Arenaturist se na takav način već pozicionirala s time da još nije odradila niti približno ono što su odradile srodne kompanije. Valamar godinama ulaže jako puno i sad mu snažni godišnji priljevi novca omogućuju uzimanje svega što ima bilo kakav potencijal u turizmu. Od preostalih kompanija Arenaturist svakako ima najveći potencijal za ulaganja koji će rezultirati kako to mnogi vole reći snažnom EBITD-om u idućim godinama. Pogotovo velika ulaganja očekujem u kampovima koji će generirati svjež novac. Očekujem napad i na glavni grad u smislu nekog hotela gdje se potencijalno razmatrala lokacija na Novoj cesti iako bih ja radije gledao Miramarsku, Petrinjsku ili Paromlinsku kao potencijalne lokacije. Nadalje mislim da vrijedi razmotriti investiciju u izgradnju velikog kongresnog centra u Puli koji bi prije svega Arenaturist pa i čitavu Istru pozicionirao na kartama evropskog i svjetskog turizma. Vidi primjer Župana i SLRS koji je prije par dana u Šibeniku otvorio dvoranu za 1500 ljudi. U Puli bi trebalo napraviti i veću jer Istra ima ipak malo veći potencijal od Šibenika. Još kad se spoje Koper i Umag preostalom autocestom Istra postaje jedna od najjačih turističkih regija srednje i istočne Evrope. Onima koji sumnjaju u potencijal Arene savjetujem da pokušaju kalkulirati koliko bi koštala kupnja i gradnja svih ovih objekata koje Arena trenutno posjeduje pa onda neka donesu zaključke o potencijalu, a na primjeru Valamara vidimo da imovina jednog dana donosi i novac. Managerima Arene svakako savjetujem da odu do kampa Lanterne i na licu mjesta dobiju ideju kako kamp treba izgledati i da već u 2018 Kažela poprimi sličan izgled.
Vjerujem da će pare od dokapa naći svoj put u investicijama na dobrobit kako dioničara tako i šire zajednice.

Živjeli.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

@Vauvau
Glede diskonta i mirovinaca, po kojoj cijeni su ono prodani zadnji paketi ARNT mirovincima?
Ako se ne varam, po 285kn kad je na trzistu bilo preko 320kn.
Normalno je da se velike kolicine prodaju uz diskont. Ocekujem da ce i kod ove dokap biti takodjer zanimljiv diskont.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.


Očekujem napad i na glavni grad u smislu nekog hotela gdje se potencijalno razmatrala lokacija na Novoj cesti iako bih ja radije gledao Miramarsku, Petrinjsku ili Paromlinsku kao potencijalne lokacije.

Na koje točno lokacije mislite?

Na Novoj cesti baš i nema mjesta, ona stara napuštena zgrada koja je postala skvot i još je u nizu ili prostor kraj parkinga na Vukovarskoj ali nije to baš neka lokacija s obzirom na plac i prometnicu.
Iz istog razloga mi se ne sviđa baš ni Paromlinska, barem ako mislite na bivšu Zabinu zgradu, koja je još dodatno koliko znam pod raznim zalozima, plombama itd (slično kao hotel Marjan u koji Adris pokušava ući).
Petrinjska ne vidim baš gdje ima mjesta za hotel, Miramarska produžetak iza NSB-a je još ostao koliko toliko slobodan? Plus, tamo je već Internacional, a navodno i ADRS hoće raditi hotel od bivše zgrade CROS-a.

@Vauvau

Za većinu ovih pitanja sam već rekao što mislim, ali brzo ćemo vidjeti koga će tržište demantirati, ne bi se čudio da je odaziv dobar i da to bude i prije petka. Meni je dosta indikativno da se u zadnji čas i PPHE odlučio sudjelovati u novcima i to baš onoliko koliko treba da se zadrže malo iznad razine 50%.

Određeni diskont je sasvim jasna stvar, ako tražiš nekoga novce valjda ima i on pravo neki uvjet postaviti. A što se tiče vrednovanja i zadržavanja kontrole s 50%+ vlasništva, RIVP je svojedobno radio daleko nekorektnije i netransparetnije stvari kako bi do toga došli pa je svejedno danas everybody darling i pojam za uspješnu i kompaniju i dionicu.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

New Report

Close