Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Ne tvrdim, samo priželjkujem. Ramljak je tako prociejdio kroz zube. Naravno da bi i on htio da bude 50, a ne 70, lakse bi mu bilo.

Žestoko razvodnjavanj je najbolja moguća stvar za psotojeće dioničare tj. svaka druga mogućnost je gora od te.

Ako vjerovnici odluče da su spremni otpisati xy posotka, a ostak uzeti kao vlasnički ulog, to znači da su izmedu stecaja i nezeljenog vlasnitva u nedostatku novca izabrali nezeljeno vlasnitvo.

A nezeljeno vlasnistvo nad necim zivim je pno bolje nego stecaj nad necim mrtvim, slozit cet se zacijelo.

Ja ne sporim da ce dionicari izgubiti, vec jesu, ja samo kazem – drzite fige da vjerovnici odluce preuzeti forme jer onda ce oni radeci za svoj interes tj. nastojeci da te firme psoluju so bilje, raditi i za vas interes. Ako recimo ledo za gdoinu dana bude imao 450 milja ebitda i na to 4 milajrde kn duga, taj ledo vrijedi sasvim sigurno vise od 600 kn. i zato bi se svi dionicar leda umjesto trabunanja o povlascenju jamstava trebali nadati skorijoj nagodbi i sto skorijem pocetku novog leda.

To je sve točno. Debt-to-equity je bolji od stečaja.
Međutim ovdje se postavlja pitanje početne pozicije iliti koliko će novih dionica biti.
Može se vrijednost kasnije i učetverostručiti, ali što to vrijedi ako je novi broj dionica 100 ili 50 puta veći od starog. Kod 1:20 je to ajde nešto, a kod 1:10 pjesma.
How many? To je pitanje svih pitanja.
[/quote]

ma drek je točno, napisao sam mu upravo na ledu, po njemu bi se vjerovnici dvaput naplatili, jednom Debt-to-equity iz imovine tj. portfelja agrokora kao krovnog, vladajućeg društva i još jednom Debt-to-equity iz tvrtki sastavnica….on i dalje ne kuži da se jamstva ne zbrajaju nego to više tvrtki sastavnica solidarno jamći istim jamstvom za jedan kredit agrokoru, svaka na puni iznos i da će se Debt-to-equity napraviti nad agrokorom i njegovim kapitalom koji se sastoji od udjela 80 tvrtki sastavnica a ne svakom društvom pojedinačno

Dirty Sanchez is a term for a sex act when a man, after the anal sex, takes his penis and rubs it on the girls upper lip leaving a moustache.

Naplatit ce se iz cega god ima:
– od Agrokora kao duznika,
– od Leda kao suduznika.
I tu NEMA MAJCI.
Napustite svaku pomisao da je drukcije.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Tesko je ocijenit koliko ce bit novih izdanih dionica ali ako gledam da su ukupna jamstva veca od ukupne vrijednosti imovine drustava koji su jamcili ili cak ako gledam neku trzisnu kapitatalizaciju tih drustava opet su jamstva veca, s tim dolazim u zakljucak da je vjerovatnost da postojeci dionicari sacuvaju nesto vise vrijednosti jako mali.

Sad da li je moguce da ne bude tog swapa kod tvrtki kceri vec samo kod agrokora vjerovatno je ali to smatram jako malim postotkom vjerovatnosti jer samo lud vjerovnik bi se odrekao sigurnog novca po meni na koje ima pravo.

Ignore : renči

@status Quo
“Tesko je ocijenit koliko ce bit novih izdanih dionica ali ako gledam da su ukupna jamstva veca od ukupne vrijednosti imovine drustava koji su jamcili ili cak ako gledam neku trzisnu kapitatalizaciju tih drustava opet su jamstva veca, s tim dolazim u zakljucak da je vjerovatnost da postojeci dionicari sacuvaju nesto vise vrijednosti jako mali.
Sad da li je moguce da ne bude tog swapa kod tvrtki kceri vec samo kod agrokora vjerovatno je ali to smatram jako malim postotkom vjerovatnosti jer samo lud vjerovnik bi se odrekao sigurnog novca po meni na koje ima pravo.”

Ma naravno kolega,vjerovatnost da nece doci do dokapitalizacija tvrtki-kceri,jamaca ,je zanemarivo mala!


Ako se stvarno napravi debt-to-equit na razini kompanija(ledo, jaminca, zvijezda…), to se moze napraviti samo za onaj dug koji je pokriven jamstvima pretpostavljam(cca 20mlrd)…što s ostatkom duga? tada agrokor vise nije vlasnik leda/jamnice/zvijezde vec oni vjerovnici koji su imali jamstva…od cega bi se u tom slucaju ostali naplatili?

I mene to brine? Jer udjeli u vlasništvu Agrokora bi se razvodnjili do te mjere da skoro pa ništa ne bi ostalo .

@ deepblue

Moguće su svakakve kombinacije nagodbe. Mi se trenutno bavimo samo s dva modaliteta. Otpis i Zamjena dugova za kapital na razini koncerna/ovisnih društava. Lex Agrokor predvidja i ostale opcije ili njihove kombinacije (čl. 43 zakona stavak 5)

5) Nagodbom se, među ostalim, može:
– prenijeti dio ili sva imovina dužnika na jednu ili više već postojećih osoba ili osoba koje će tek biti osnovane, uz isključenje primjene općeg pravila o pristupanju dugu u slučaju preuzimanja neke imovinske cjeline iz zakona kojim se uređuju obvezni odnosi i o dužnosti davanja izjave o nepostojanju dugovanja iz zakona kojim se uređuje postupak u sudskom registru
– ostaviti dužniku sva imovina ili dio njegove imovine radi nastavljanja poslovanja dužnika
– dužnika pripojiti drugoj osobi ili spojiti s jednom ili više osoba
– prodati sva imovina ili dio imovine dužnika, raspodijeliti sva imovina ili dio imovine dužnika između vjerovnika
– smanjiti ili odgoditi isplata obveza dužnika
– obveze dužnika pretvoriti u kredit ili zajam odnosno temeljni kapital dužnika ili nekih od njegovih ovisnih društava odnosno u kapital novoosnovanih društava
– preuzeti jamstvo ili dati drugo osiguranje za ispunjenje obveza dužnika
– urediti odgovornost dužnika nakon nagodbe.

Ono sto se u zakonu ne spominje, su dioničari. Samo dužnici i vjerovnici.

Oglasio se i Ivica:

Zbog nevjerojatnih, potpuno vidljivih, kriminalnih aktivnosti koje provodi izvanredna uprava Agrokora, podnio sam kaznenu prijavu protiv odgovornih. Potezi izvanredne uprave, koje odobrava Vlada, kao rezultat imaju pogodovanje odabranima i zastrašujuće urušavanje vrijednosti tvrtki iz koncerna čemu svjedoče i burzovni rezultati trgovanja dionicama Agrokorovih tvrtki koje, očito, treba uništiti kako bi se prodale u bescjenje, istaknuo je Todorić, koji je kao svoju adresu u kaznenoj prijavi Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu naveo ‘Zagreb, Himper 5’.


Ako se stvarno napravi debt-to-equit na razini kompanija(ledo, jaminca, zvijezda…), to se moze napraviti samo za onaj dug koji je pokriven jamstvima pretpostavljam(cca 20mlrd)…što s ostatkom duga? tada agrokor vise nije vlasnik leda/jamnice/zvijezde vec oni vjerovnici koji su imali jamstva…od cega bi se u tom slucaju ostali naplatili?

Jedini problem u toj računici je što sve dionice Todexa zajedno ne vrijede 20 milijardi kuna.
Cijeli Todex vrijedi ukupno oko milijardu – milijardu i 200 milja eura a to otprilike odgovara vrijednosti roll up kredita. I svako aktiviranje jamstava doslovno znači stečaj.
Drugi problem je kako i po kojem ključu raspodijeliti jamstva jer neka “ravnopravna” raspodjela jako upitna jer Belje i Jamnica nemaju isti kapacitet vraćanja dugova
čitajući ove prepirke misli da ste jedni i drugi u pravu
Mislim da je najvjerojatniji scenarij kombinacija debt to equity swap na razini Agrokora (jer i Agrokor ima nešto potencijalno vrijedne imovine Merkator ili Konzum ) i naplata dijela jamstava od tvrtki kćeri. Nakon što tvrtke kćeri u nekom vrijeme (5-10 godina ) budu radile samo za otplatu jamstava idu na bubanj

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !

Kojim argumentima je Ivica Todorić od vas tražio milijardu i pol kuna?

Tražio je kreditiranje od države. Rekao sam mu da to nije kreditiranje nego da traži državnu intervenciju. Pitali smo ga može li išta založiti, i ako nema onda to nije kredit nego državna pomoć. Da nije bilo Mosta nikada se ne bi znalo za Inu-Mol, ne bi se ni znalo za ovo u Agrokoru. Ivica Todorić bi po običaju došao, rekao koliko mu treba i to bi dobio.

Što vam je rekao kad ste ga odbili?

Rekao je da ja ne razumijem situaciju i da ću ja uzrokovati kolaps hrvatskog gospodarstva.

Umjesto toga dogodio se Lex Agrokor i kolaps političkog sustava.

Da, jer ja moram biti odgovoran i smatram da je svakom kome su povjerenje dali građani posao štititi te građane, a ne moćnike. Ne pada mi na pamet štititi Ivicu Todorića niti bilo koga sličnoga. Ja svoj obraz moram imati, kao što ga ima i cijeli Most. To je jedina smjernica kojom se vodim. Ako će zbog toga pasti Vlada, neka padne, ako ću zbog toga biti u oporbi, bit ću u oporbi. To mi nije problem jer ću znati da nisam prodao ljude koji su mi dali povjerenje.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/veliki-intervju-uoci-dana-odluke-petrov-todoric-mi-je-rekao-da-nista-ne-razumijem-i-da-cu-izazvati-kolaps-/967306.aspx

Sreća je da smo imali odgovorne političare koji su u najvećoj krizi od rata postupili onako kako se političari od formata trebaju ponašati jer ih je narod ovalstio i izabrao.

Zamislite da je netko drugi umjesto psihijatra dr Petrova predstavljao hrvatski sabor i nardod u tako bitnom trenutku .

Ali u svakom slučaju to je prošlost a ovo je naša realnost

HRVATSKI MIROVINSKI FOND ULAGAO MILIJARDE U AGROKOR: Urušavanje koncerna znači i drastično smanjenje mirovina?

http://www.index.hr/vijesti/clanak/mirovinci-su-jucer-na-dionicama-leda-izgubili-200-milijuna-vasih-kuna-za-penzije/1005351.aspx

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Johnny mislim da razumijes esenciju potencijalnog raspleta.



Ako se stvarno napravi debt-to-equit na razini kompanija(ledo, jaminca, zvijezda…), to se moze napraviti samo za onaj dug koji je pokriven jamstvima pretpostavljam(cca 20mlrd)…što s ostatkom duga? tada agrokor vise nije vlasnik leda/jamnice/zvijezde vec oni vjerovnici koji su imali jamstva…od cega bi se u tom slucaju ostali naplatili?

Jedini problem u toj računici je što sve dionice Todexa zajedno ne vrijede 20 milijardi kuna.
Cijeli Todex vrijedi ukupno oko milijardu – milijardu i 200 milja eura a to otprilike odgovara vrijednosti roll up kredita. I svako aktiviranje jamstava doslovno znači stečaj.
Drugi problem je kako i po kojem ključu raspodijeliti jamstva jer neka "ravnopravna" raspodjela jako upitna jer Belje i Jamnica nemaju isti kapacitet vraćanja dugova
čitajući ove prepirke misli da ste jedni i drugi u pravu
Mislim da je najvjerojatniji scenarij kombinacija debt to equity swap na razini Agrokora (jer i Agrokor ima nešto potencijalno vrijedne imovine Merkator ili Konzum ) i naplata dijela jamstava od tvrtki kćeri. Nakon što tvrtke kćeri u nekom vrijeme (5-10 godina ) budu radile samo za otplatu jamstava idu na bubanj

[/quote]

Još samo nedostaje dio u kojem Belje, Ledo, Jamnica itd nekon otplate jamstva potražuju iste iznose od Agrokora.


Izgleda da i kolega Dunlop polako dolazi pameti. A jel bi Vi ležali u istražnom da Vas cipelare i nabijaju a da negdje na računu imate milijardu kuna i mogućnost da postanete državljan Bosne, Srbije, Argentine, VB-ije ili što već poželite. Osobno ne mogu zamisliti Gazdu kako u Remetincu sjedi na WC šolji u istoj prostoriji gdje mu je i dnevni boravak, spava na "slamarici" ili jede iz činije sa drvenom kašikom. Ma dajte, tko bi se normalan odrekao slobode i svog tog komfora koji može uživati kao slobodan građanin sa debelim računom u bilo kojoj državi udomiteljici. Toda će im davati iskaz preko skype-a i pisati svoj blog dok cucla Janu, toj je vrhunac što od njega mogu dobiti.

Kolega ove tvoje fatalisticke teorije zavjere bas i ne piju vodu jel?
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/kraj-potrage-ivica-todoric-predao-se-britanskoj-policiji-u-londonu/6723216/

Nije to El Chapo da se moze skrivat po podrumima. Ni po backgroundu ni po godinama.
Sad sljedi zatvor u Londonu, pa onda ili pustanje na slobodu ili cekanje u pritvoru odluku o izrucenju.
Remetinec je sve blizi zar ne? Jesam jos uvjek tako naivan?

Sud: Lex Agrokor neće se moći u cjelini provoditi u Sloveniji [/url]

e ježi ga, ovo će komplicirati nagodbu

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

http://www.jutarnji.hr/globus/predsjednik-reformista-i-varazdinski-zupan-od-todoriceva-vlasnistva-nece-ostati-ni-t/6727971/

RADIMIR ČAČIĆ ZA GLOBUS
PREDSJEDNIK REFORMISTA I VARAŽDINSKI ŽUPAN: Od Todorićeva vlasništva neće ostati ni ‘T’

I to ć se dogoditi ne samom Ivici Todoriću i njegovom vlasništvu u Agrokoru, nego i svim vlasnicima tvrtki u sastavu Agrokora jer su sve on jamčile za dug Agrokora. I kad razvlste Todorića, onda će vjerovnic naplatiti se od jamaca

Tvrtke neće bit i rasprodane, tvtke će nstaviti traditi, ali stari vlasnici više neće biti vlasnici niti Leda nit i Jamncie nit bilo čeg adrugoga.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

http://www.jutarnji.hr/biznis/tvrtke/agrokor-sutra-napokon-objavljuje-sve-trazbine-te-cemo-saznati-koliko-iznosi-ukupan-dug/6728457/

New Report

Close