Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

I dalje sam stava da tuzbe dionicara protiv Drzave nemaju pravnog temelja nakon sto je US potvrdio "Lex Agrokor"!Tuzbe protiv odgovornih osoba sukladno ZTD mozda mogu imati osnova,ovisno o tome da li ce se dokazati namjerno cinjene kaznenih djela na stetu dionicara.
No to nece,po meni,vratiti novce dionicarima zbog gubitka vrijednosti dionica,odnosno teoretski moze nesto malo ako je ovrha moguca.


Tuzba protiv drzave je po mom mišljenju moguća na temelju Europske Konvencije za ljudska prava. Dionice solventnog društva ulaze u imovinu pojedinca, što je i potvrđeno kroz praksu suda u Strasbourgu. Država usvajanjem zakona koji oduzima pojedincu njegovu imovinu putem sudskog postupka u kojem niti nije stranka, a izvanredni povjerenik postavljen od države svim silama pokušava, čak i nauštrb zakona, ugurati solventna društva u postupak izvanredne uprave time čini povredu prava na mirno uživanje vlasništva. Radi se o faktičnoj eksproprijaciji od strane države koja takvo vlasništvo niti ne oduzima u svrhu ostvarenja javnog interesa, već drugih privatnih interesa, zbog čega nema govora o proporcionalnosti povrede tog ljudskog prava. Nadalje, nadoknada vrijednosti dionica se može izvršiti na temelju službene procjene vrijednosti (iako je jasno da to ne bi zadovoljilo sve dioničare, ali je makar nešto). Tako primjerice ako je procjena vrijednosti 495 Jamnice milijuna eura, trebalo bi taj dio podijeliti s brojem dionica kako bi se izračunala procjena vrijednosti pojedine dionice i na temelju toga nadoknaditi štetu, tj. 495.000.000/22.126= 22.372 eura po dionici u kunskoj protuvrijednosti. Dakako, kako bi se došlo do Strasbourga treba proći sve instance hrvatskih sudova, ali u slučaju da sudstvo odigra ulogu političkog poslušnika, postoji mogućnost za namirenje od države i izvan samog državnog sustava.

JBP,
Znaci trazimo za:
jamnica 165000 po dionici
Ledo 6600 po dionici
Konzum 70 po dionici
Belje 45 po dionici

@noviulagac
Budući da je takve procjene objavila IU i da na temelju njih planiraju temeljiti naplatu i otpis tražbina, a IU predstavlja državno tijelo, rekao bih kako vrlo teško mogu osporavati te brojke u sudskom postupku, zbog toga je logično postaviti zahtjev na temelju tih brojki koje nisu apsurdno niske.

Meni osobno ove razine odgovaraju.
Gubitak jedino Konzum.
Ostalo sve fini plus.

Inače,

vezano uz ovu procijenu vrijednosti i zadnje objave izvanredne uprave reći ću samo dvije stvari:

1) da meni moj student dođe sa procijenom vrijednosti neke tvrtke u rasponu od min. 156 i max. 424 milijuna eura, (što čini raspon od 2,7 puta!!!) kao što su izvoljeli dobro plaćeni analitičari napisati u ovoj zadnjoj tablici za Belje, taj student bi istog trenutka dobio jedinicu, kulju, topa, kolac iliti suljagera. I morao bi ponovno izlaziti na ispit.

2) Sav kriminal izvanredne uprave se očituje u tome što oni dovode u vezu ukupnu količinu (još uvijek nedokumentiranog!!!) duga Agrokora sa vrijednostima cijelih kompanija kćeri. Jedino na što mogu u Agrokoru računati je vrijednost udjela kojeg posjeduju u pojedinim kompanijama. A zadiranje u tuđe vlasništvo i tuđu vrijednost je za zatvor, buksu, pržun, bajbukanu iliti prdekanu!!!

Onaj koji to ne razumije ima smanjene mentalne sposobnosti.
To odgovorno tvrdim!

La vita e bella!


pljačka vlasništva je pljačka vlasništva kako god ga nazoveš.

samo što ti ne shvaćaš da tebe nije opljačkao ni ramljak ni peruško zbog tih parsto milijuna kuna provizija nego gazda todorić kad je npr. ledo opteretio sa 18 milijardi kuna jamstava u ime agrokora!

Onaj koji to ne razumije ima smanjene mentalne sposobnosti.
To odgovorno tvrdim!

Ne budi naivan – kuže oni sve što se događa ali……………možda im se gaće tresu ako su u krivu, drugim riječima prodali za kikiriki!
Čudi me da je i IU UINAPREDOVALA – ipak smo došli do nekih vrijednosti, jest da su podcjenjene kompanije ali ima vremena i za izmjenu tehnologije izračuna.
Nije logično da je vrijednost bazirana na samo 50% DCF-a, a preostalo da je Valuacija temeljem statistika o prodaji usporedivih kompanija – 30% i Valuacija temeljem multipli transakcija deriviranih iz usporedivih transakcija– 20%! Tako da ne vidimo koliko vrijedi temeljem golog DCF-a, a ostalo je Bože moj stvar kupca i prodavatelja!
IU se dovodi u vrlo lošu poziciju da PRODAJE kompaniju za nekih 70% procjene na temelju DCF-a?

Veliki pozdrav Tomislavu i Maji. Tko su oni? Zakonski zastupnici jedne vrlo zanimljive firme.

Jesmo obecali da cemo svim zakonskim sredstvima (iskljucivo zakonskim!) braniti svoje interese?

Kako je iscurilo i kad ce to objaviti index samo su neka od pitanja koja se postavljaju sama od sebe…

A mozda se nece objaviti, mozda Perusko pogrijesi i odigra krivi potez, a mi cekamo…

Tik tak tik tak…

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!

Posejdon, zvrc i ostali koji zastupate pukovnik ili pokajnik stav – što vi zapravo očekujete da izvučete od svojih dionica. mislim, da li vi biste bili zadovoljni recimo sa otkupom po zadnje trgovanim cijenam ili po vama dionicai trebaju biti obesteceni po pretkriznoj cijeni – dakl eledo oko 10 000, jamnica oko 100 000 itd.

Ja bih želio da mali budu uklučeni i na neki makar i smibolican nacin budu obesteceni, to bi probudiolo burzu, ali ako bude tako, ako mali budu uključeni, kako itko racionalan može očekivati da tu neće biti drastičnih rezova – ako su dugovi triput veći od imovine. ne razumijem jednostavno što vi oečukejete i od kog ato očekujete.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

@Investimir

Evo mog odgovora.

Ja ne očekujem niti želim otkup svojih dionica ili da me isplaćuje za njih.
Ali očekujem da mi se ne dira vlasništvo niti da mi se ono dovodi u pitanje
I to u niskoprofilnim restoranima, po noći unutar nekih opskurnih i pod palicom države oformljenim Borg skupinama.

Svi smo mi investirali u konkretne biznise i kao investitori smo, i to u skladu sa unaprijed poznatim pravilima spremni dijeliti sudbinu poslovanja tvrtki u kojima smo dioničar. Ne sudbinu večinskog dioničara nego sudbinu poslovanja.

As simple as that.

La vita e bella!


Posejdon, zvrc i ostali koji zastupate pukovnik ili pokajnik stav – što vi zapravo očekujete da izvučete od svojih dionica. mislim, da li vi biste bili zadovoljni recimo sa otkupom po zadnje trgovanim cijenam ili po vama dionicai trebaju biti obesteceni po pretkriznoj cijeni – dakl eledo oko 10 000, jamnica oko 100 000 itd.

Ja bih želio da mali budu uklučeni i na neki makar i smibolican nacin budu obesteceni, to bi probudiolo burzu, ali ako bude tako, ako mali budu uključeni, kako itko racionalan može očekivati da tu neće biti drastičnih rezova – ako su dugovi triput veći od imovine. ne razumijem jednostavno što vi oečukejete i od kog ato očekujete.


Što očekujemo?Ćime bi bio zadovoljn?
Ili što bi bio moj minimum?
Sve leži na sudskoj odluci o validnosti jamstava.Dok se to ne riješi mi todexovci bi trebali zadržati svoje udjele u sadašnjim društvima i u onim ozrcaljenim .Naravno da solventne firme kao Jamnica,Ledo,BELJE,Zvijezda,,Vupik ,a posebno Žitnjak koji nije ni bio jamac i ne bi trebali biti ozrcaljeni
i trebali bi i dalje kotirati na ZSE i imati tretman po praviima ZSE.
Kakvu sudsku odluku oćekujem ?S ćime bi bio zadovoljan?
Smatram da jamstva padaju automatikom tj.zakonitim stupanjem na snagu nagodbe, jamstva padaju jer se dugovi “naplaćuju”kroz ulazak u vlasništvo novog Agrokora.
Ali da ćemo dobiti punu odštetu ne vjerujem.Belje po 35.Jamnica po 160.000,Ledo po 10.000,Zvijezda
po 6.000 ,Vupik po 50,Žitnjak po 700.To bi bilo teško za očekivati.Ali ukoliko sa svim potraživanjima
vjerovnici uđu u vlasništvo Agrokora i ta mogućnost nije isključena.Vjerovnici se igraju sa vatrom.
Radi izbjegavanja dugotrajnog sudovanja malim dioničarima bi trebalo ostaviti isti postotak vlasništva
ali vrijednost gore navedenih vedeta bi bila umanjena jer bi nas jamci zajašili do temeljnog kapitala,ali
to ne bi drastično smanjilo vrijednosti.Belje ne gubi ništa jer je nominala 40,Vupik po 40,Zvijezda po 2000,Ja mnica do BV 1900,Ledo do BV od 380.Naravno da to ne znaći da Jamnica vrijedi 1.900 nego puno ,puno više jer je njena vrijednost prodaja besplatne vode skuplje od mlijeka,a Ledo na tu besplatnu vodu ,doda malo jeftinog šećera i umjetnih boja i mirisa,zamuti,zaledi i prodaje po suho zlato kada zapeče zvizdan.
Bilo bi pametno da vjerovnici dokapitaliziraju ove solventne firme i da se svim vlasnicima dionica
npr.BELJA omogući da sudjeluju u dokapitalizaciji pod istim uvjetima kao i vlasnicima JAMSTAVA.
Mi Todexovci dobijemo pravo na dokapitalizaciju.Ovo ne bi odgovaralo ni ruskim bankama,ni jamstveno osiguranim obvezničarima jer bi njihov udio u novom Agrokoru bio smanjen iako možda i ne jer ima prostora da se podreže dobavljače,a poveća udio neosiguranih vjerovnika i zadovolje apetiti i AGRAMA.i ADRISA I ALKE I FRANKA.
Svi zadovoljni?Da svi puše ravnomjerno što i jeste smisao nagodbe.I političari dobijaju velike poene.
Sa sadašnjom nagodbom gube svi vlasnici kapitala,a hrvatski rezidenti najviše!!!
A političari dugoročno padaju u bezdan!Dugoročno!!!



@Investimir

Evo mog odgovora.

Ja ne očekujem niti želim otkup svojih dionica ili da me isplaćuje za njih.
Ali očekujem da mi se ne dira vlasništvo niti da mi se ono dovodi u pitanje
I to u niskoprofilnim restoranima, po noći unutar nekih opskurnih i pod palicom države oformljenim Borg skupinama.

Svi smo mi investirali u konkretne biznise i kao investitori smo, i to u skladu sa unaprijed poznatim pravilima spremni dijeliti sudbinu poslovanja tvrtki u kojima smo dioničar. Ne sudbinu večinskog dioničara nego sudbinu poslovanja.

As simple as that.

Tebi nitko nece oduzeti dionice, al ce ih nakon zrcaljenja zajedno sa firmom u kojoj ostajes poslati u likvidaciju. Sudbinu poslovanja ce dijeliti ostali vjerovnici u visim naplatnim redovima i sto jacim osiguranjem potrazivanja. To sto je tebi “as simple as that” to ne postoji. Ne u varijanti kako ti to zamisljas.

New Report

Close