ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ja sam ADRS-R-A rasprodao dok je 330-389 kuna i mislim da sam napravio pametnu stvar .
Imam nesto ADRS-P-A koji isto ide na prodaju i izlazim iz ove dionice definitivno .

eto ja sam ti na bidu sa 261,xx pa daj ih prodaj što čekaš???


A keve ti mile kakvih se ovde gluposti neću naslušati…

Ti si maštao… o Adrisu i Molu u tandemu??? Mol je jedna fantastična kompanija??? O čemu ti to…


Kada se spoje obostrani interesi, svaka suradnja je moguća. Ono bi bio obostrni interes, MOL bi se obranio od neprijateljskog preuzimanja uz pomoć dugoročnog prijateljskog partnera. Adris bi imao veliku dugoročnu investiciju koji bi mu donosila lijepe dividende – vječno. No to je prošlo drugačije, MOL je zato morao uz pomoć Države (na ne baš lijep način) sačuvati svoju samostalnost…
Prouči MOL-ova izvješća – kompanija je odlična, u kombinaciji sa Inom prvenstveno.


Pa Mol je da se obrani od preuzimanja spržio stotine miliona evra, za ništa. Na kraju ga je Vlada spasila.

Kad nešto vrijedi – ne želiš prepustiti drugima. I Adris bi da mora spržio milijarde kuna da se obrani od neprijateljskog preuzimanja – fala Bogu to neće nikada morati jer su tako stvari posložene (kombinacijom vlasničke strukture, odredbi Statuta itd.) da je to nemoguće. S Adrisom se može samo prijateljski. Neprijatelji su poraženi prije nego li što pokušaju.


Danas se ovde brane nasionalni interesi, ako vlada i parlament sada ne reagiraju, neće da bude nove prilike???

A kako bi Država mogla sada reagirati? A da bude pošteno? Da ne krše ničija osnovna prava/slobode? INA je na tržištu, kompanija kao i svaka druga, prije nego je prodano skoro pola se trebalo misliti na ove stvari. Sad mogu pokušavati što god hoće, ali upitno je da li mogu bilo što postići.

Ja se slažem da bi bilo bolje da je INA u vlasništvu domaćih osoba, ali to je pogreška koju su napravili kada su im do sada prodali ove ogromne dijelove. Neke pogreške se ne mogu naknadno ispraviti. Ovo svakako ako ništa drugo onda može biti pouka da se ubuduće više ne smije raditi ovako nepromišljene poteze, da kod budućih privatizacija za promjenu dobiju šansu i domaći investitori… Meni je žao što su pogriješili ali mi je sada najvažnije to da iz toga nauče da ubuduće ne radi takve greške, ako samo to nauče ovo je već super! Problem je što naši "vlastrodršci" slabo uče.


Ako je Hrvatska skupo platila samostalnost i suverenitet u ratu, sad kao treba jeftino da ga da madjarima, kao i energetsku nezavisnost i najveću budžetsku kravu muzaru…

Nisam to rekao. Ali treba biti svjestan da su poteze u tom smijeru već napravili dosadašnjim prodajama, nepovratno. Oni koji su to napravili snose teret krivnje za sve ovo. Ovi koji bi sada nešto popravili… neka slobodno pokušaju, nitko nikome ne brani dati kontraponudu, bitno je samo da se sve odvija na poštenim, tržišnim načelima.

U svakom slučaju ne vjerujem da bi Adris dao ponudu po ovim cijenama za bilo koji dio Ine osim možda nadpolovični, ali kako jamčiti da će se skupiti sve ovo od malih dioničara + država da proda svoj udio? [lol] To su bajke. To je nemoguće, stoga Adris ovdje teško da bi išta radio uz ovakvog vlasnika skoro pa polovice kompanije. Novinari ovdje pišu bajke. Ono moje iz proljeća 2009. je bilo puno manje bajkovito (postojao je obostrani interes) nego ovo, međutim… ne kažem ja da se bajke nikada ne ostvaruju, samo kažem da mi je teško vjerovati u to da bi Adris bilo što ovdje sudjelovao. To nije njegov posao. Adris se ne bavi politikom. Adris se bavi gospodarstvom i kao takav mora radit racionalne poteze. Ovdje nema puno toga racionalnoga. Puno se bolje može pomoći nacionalnim interesima (koji su po definiciji jednaki "skupu privatnih interesa" građana RH!) drugim vrstama ulaganja koja se čine, planiraju se, i koja će se činiti.



Ja sam ADRS-R-A rasprodao dok je 330-389 kuna i mislim da sam napravio pametnu stvar .
Imam nesto ADRS-P-A koji isto ide na prodaju i izlazim iz ove dionice definitivno .

eto ja sam ti na bidu sa 261,xx pa daj ih prodaj što čekaš???
[/quote]
Evo, pokupilo te……….idemo ispočetka…….262

Ljudi lakše prebole ako im oduzmete novac nego iluzije.



Ja sam ADRS-R-A rasprodao dok je 330-389 kuna i mislim da sam napravio pametnu stvar .
Imam nesto ADRS-P-A koji isto ide na prodaju i izlazim iz ove dionice definitivno .

eto ja sam ti na bidu sa 261,xx pa daj ih prodaj što čekaš???
[/quote]

Prodao a sutra idemo u HT .



daj istakni pozitiven pomake u poslovanju u zadnjih 5-6 godina, brojke ne priče.

Želiš samo brojke, pa onda evo sumarne "brojke" za zadnjih 5 godina (vjerojatno sam nešto zaboravio, ovo je ovako što mi pada na pamet):

[/quote]
Prvo imaš krivu paradigmu da su investicije, preuzimanja i spajanja po defaultu pozitivna stvar.
U zadnjih 50 godina oko 25% M&A u USA je donijelo opipljivu dobit dioničarima.

Ti si kao long term value investitor. U posljednih 5 godina prihodi stagniraju, dobit i marže kontinuirano padaju. Koji događaj će promjenit takav trend?


Prvo imaš krivu paradigmu da su investicije, preuzimanja i spajanja po defaultu pozitivna stvar.
U zadnjih 50 godina oko 25% M&A u USA je donijelo opipljivu dobit dioničarima.

Damodaran kaže 1 od 6 [undecid]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.




daj istakni pozitiven pomake u poslovanju u zadnjih 5-6 godina, brojke ne priče.

Želiš samo brojke, pa onda evo sumarne "brojke" za zadnjih 5 godina (vjerojatno sam nešto zaboravio, ovo je ovako što mi pada na pamet):

[/quote]
Prvo imaš krivu paradigmu da su investicije, preuzimanja i spajanja po defaultu pozitivna stvar.
U zadnjih 50 godina oko 25% M&A u USA je donijelo opipljivu dobit dioničarima.

Ti si kao long term value investitor. U posljednih 5 godina prihodi stagniraju, dobit i marže kontinuirano padaju. Koji događaj će promjenit takav trend?

[/quote]

A zar sam ja govorio o "tuđim" investicijama, preuzimanjima, spajanjima?
Znam ja dobro kako stvari stoje povijesno.
Međutim: ovdje je mnogo od navedenog dobra stvar (nisam navodio detalje i obrazlagao, nego samo ono što si tražio: brojke! Da sam išao o svemu pisati detalje i zašto je koja investicija/akvizcija dugoročno dobra, trebalo bi stotinu kartica teksta – za to nemam vremena 🙂 – no o mnogo toga sam dao svoj sud kad je što bilo aktualno).

Relativno točno (a nije ovaj pojam potpuno jednoznačan), "long term value investitor". A 5 godina nije (pravi) long term. A prošlih 5 godina nije (presudno) bitno za investitora. Za investitora je bitno budućih, doduše ne u ovom slučaju (extrem long term) nekakvih 5 godina, no u svakom slučaju koliko god da ih je buduće su a ne prošle.

P.S. Ako sam value investitor, u tom slučaju mi ne bi trebao nužno biti problem što prihod stagnira, dobit i marža opada 😀 Value investitori svjesno ulažu i u takve ako su cijene niže od vrijednosti koju i ovo nabrojano implicira. Međutim, premda to i nije ovdje nužno (ove cijene su dobre i uz pretpostavke daljnjeg padajućeg trenda) ja ipak mislim (i u skladu s time vrijednost držim još većom) da će se trend promijeniti. O detaljima sam također već puno pisao, a osim detalja o postojećim biznisima koje čeka uzbudljiva budućnost ovdje je za tvoje pitanje možda bitna i ona brojka (3,5 mlrd kn) zajedno sa budućih nekoliko godišnjih brojki… a koje će budućim investicijama (koje će biti pozitivna stvar :D) omogučiti dodatnu "promjenu trenda" na razini Grupa. Uvijek treba imati na umu narav ove kompanije (holding, konglomeratskog tipa, sa još nekim dodatnim svojstvima) koja bi vam trebala značiti da ova firma nije samo ono čime se njene članice za sada bave, nego je jednako važno (možda i važnije) ono što će biti neke nove članice Grupe, čime i kako će se one baviti… ovdje ne možemo znati o detaljima za sada nepostojećih firmi (ili koje postoje a nisu još u sastavu Grupe i ne znamo koje su to i po kojoj će cijeni ući u sastav Grupe) ali možemo imati na umu koja sredstva stoje i stojati će na raspolaganju za pribaviti te nove članice a što nije potpuno ne zanimljiv podatak. Ti opet hoćeš reći da bi ih Adris mogao preplatiti… moguće, ali do sada nisu gotovo ništa preplatili, to daje neku nadu.

P.S. One investicije koje za sada nisu naročito rentabilne, barem su lijepe! [lol]
Pogledajte najnoviji video o hotelu Monte Mulini: http://www.youtube.com/watch?v=l0pE3OBa0rU (uključite HD kvalitetu i full screen)

P.P.S. Jedino je TDR-ova tvornica u Kanfanaru istovremeno bila od prvog dana i remeke djelo arhitekture, i koliko oku ugodna za vidjeti jednako toliko i profitabilna. Hotel je za sada samo lijep, kada se bolje popuni biti će i rentabilniji.

lokacija za vjetroelektrane ima dovoljno tu nije problemi neće biti
nego se albanija pojavila kao destinecija koja oćito nudi više ustupaka za gradnju
ali sve to treba raćunati da su kolićine 10 pa do 50 komada pa šveđani i ostali koji vole uložiti novac u taj biznis kad im se otvore lokacije recimo argentina ili gdje već za 150 ili 200 komada sa ovog tržišta nestanu preko noći


Prvo imaš krivu paradigmu da su investicije, preuzimanja i spajanja po defaultu pozitivna stvar.
U zadnjih 50 godina oko 25% M&A u USA je donijelo opipljivu dobit dioničarima.

Ti si kao long term value investitor. U posljednih 5 godina prihodi stagniraju, dobit i marže kontinuirano padaju. Koji događaj će promjenit takav trend?

Promjena trenda je moguća ako ulete u Plomin 3 ili u neku sličnu investiciju. Možda čak CO ili HPB. Ali sve to visi u zraku. Ako uspiju ući u bilo koji od tih projekata, Adris bi mogao biti zlatna koka. Sad im je idealna prilika da stisnu Vladu za muda da im proda neku od ovih kompanija. Mislim da ćemo u idućoj godini dana znati jesu li u upravi Adrisa doista vizionari ili nemaju nikakve strategije, već samo sjede na lovi.


lokacija za vjetroelektrane ima dovoljno tu nije problemi neće biti
nego se albanija pojavila kao destinecija koja oćito nudi više ustupaka za gradnju
ali sve to treba raćunati da su kolićine 10 pa do 50 komada pa šveđani i ostali koji vole uložiti novac u taj biznis kad im se otvore lokacije recimo argentina ili gdje već za 150 ili 200 komada sa ovog tržišta nestanu preko noći

Kako misliš da ih ima?? Pa ima ih teoretski "nekakvih", s vremenom se stalno povećava povoljan broj lokacija (kako rastu cijene energenata), ali obzirom koliko se kod nas puno investitora već javilo sa projektima, pozauzimalo sve sada prikladne lokacije… slabo ih ima koje u RH dolaze u obzir tj. ako se uopće više može predbilježiti za tko zna koju godinu da dobiješ pravo na priključenje na mrežu. Tako da, ovdje tko je uskočio u vlak uskočio je… Adris očito nije 😛 A i nije bilo konkretnih spomena vjetroelektrana, energetika je opčenito, vidimo da su tu Plomin i sl., VE se nisu spominjale valjda zato što nije moguće pa onda tu neće niti pokušavati ništa… eto Valalta gradi svoje VE, bar netko iz Rovinja da se toga sjetio 🙂

Radi se o tome da su najbolje lokacije vjerojatno već prve zauzete a presudno je važno kakvu loakciju uzmeš. Sve ovisi o kvaliteti (stalnosti i iznosu) vjetra. Vjerojatno u drugim državama ima boljih prilika.

Evo ti ako se želiš igrati jedan excel fajl kojega sam napravio dok sam malo razmišljao o VE, da odokativno vidim kako to izgleda, pod kojim uvjetima može i koliko biti isplativo…
Pa pogle taj capacity factor, mijenjaj ga i vidi koliko jako utječe (taj faktor se kreće u praksi od cca. 15 % na lošim lokacijama do cca. 35-40 % na najboljim lokacijama, a u prosjeku i u zadnje vrijeme najčešće je nekih cca. 25 % – a taj faktor ti primarno ovisi o kvaliteti vjetra tj. lokaciji).
Sve ostalo mijenjaj po volji, moje brojke su odokativne, nepouzdane, čisto za igru, ti možda imaš bolje. Čak sam i pesimistično predvidio efektivne ukupne cijene, naime koliko mi je poznato HEP kad potpišeš ugovor jamči 12 godina cijenu od 65 lipa, a ja sam ovdje uzeo da će ukupna cijena slijedom drastičnog smanjenja subvencioniranja opadati onako kao u Njemačkoj što su uveli. I tak, hard-kodirano ti je da izgradnja od uplate kapitala do pokretanja VE traje 1 god, kredit ako uzimaš uzimaš na 10 godina, kamatnu stopu i udio kredita u ukupnoj investiciji mijenjaj, rok trajanja VE ti je 25 godina (a sljedeće 30 godina, a nakon toga ti dosadilo pa likvidiraš firmu, da pojednostavnimo razmatranje), sve ostalo možeš lakše mijenjati pa se igraj. Vidiš da je ipak najpresudniji od svega capacity factor a to je lokacija! I naravno cijene… možda će tržišne cijene el.energije brže rasti, ili možda subvencija neće odmah tako iščeznuti…? To sve također može drastično utjecati (kao i to npr. ako će padati :D)

Ovo nema nikakve veze sa onim glasinama o uključivanju Adrisa u ove fore sa Inom, ali je zanimljivo, naš g. Vanđelić predložen za člana nadzornog odbora Ine
http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/McZAMwgqdx4JcxeOETr2uw==.pdf

New Report

Close