ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


ni oko dividende ništa,čuvaju lovu što duže na svom kontu,uvijek su škrti.

dok čekamo obavijest o ovogodišnjoj dividendi, podsjetimo se kako je to bilo do sada, nemam sve podatke, one najstarije, no ono što vidimo iz javno dostupnih podataka dividende su kako je prikazano grafikonom u privitku:

….problem je jedino što nitko ovdje na forumu nije kupovao po nominali nego puuuuuuuuuno,puno više iznad nominale…

Eto… čini se da je jasno, dobivamo nazad svog drugog čovjeka uprave… svaka čast na postignutom i u politici, briga za javno dobro je hvale vrijedna stvar, no za sada će se g. Cuccurin još bar 4 godine prije svega brinuti za dobro dioničara Adris grupe d.d., a onda… možda nas kad ne sada možda tada napusti… kako građani odluče. Da se pita nas dioničare – mi ga vjerojatno ne bismo tek tako dali, no tu ne možemo ništa, još 4 godine je naš, ako građani drugačije odluče nakon 4 godine, "bit će njihov".

Dioničari Adris grupe mogu primijetiti nešto i iz mog prošlog grafa o dividendama te pogledom na BVPS -> do kraja 2009. imamo: više od 4 nominale vraćene dioničarima kroz dividendu u zadnja 2 desetljeća, oko 40 nominala sadašnja vrijednost BVPS, drugim riječima u nekih 18-19 godina, kapital 4+40 = 44 puta povećan! Ako se ovo i u narednih 20 godina bar dijelom ponovi… bit će jako lijepo 😉 Što se tiče dividendi vidimo da ih Adris grupa "isplaćuje oduvijek", i staalno rastuće, ako sada u ovim kriznim godinama (2009.-2011.) ne prekinu niz… ja ne znam kad će, neće nikad u tom slučaju: imati ćemo dovijeka rastuće dividende! A kada nešto raste i raste… s vremenom će i narasti do neke zanimljive dimenzije 🙂

Kada građani Istre odluče i svoj kraj toliko puta unaprijediti u naredna 2 desetljeća, možda nam uzmu "našeg menadžera" da menedžira malo i javne poslove, za sada su se odlučili ići malo sporijim tempom – to je njihov demokratski izbor.

Mi se nećemo buniti :D, kvalitetni ljudi najveća su snaga svakog poduzeća, svake lokalne zajednice… jasno da ne može jedan čovjek raditi sve istovremeno, u tom kontekstu uvijek veseli kada oni najbolji rade baš s nama ("za nas"), to je jedna privilegija. Još uvijek ju imamo! Među 100+ kvalitetnih menadžera, i oni najstariji su tu, oni najiskusniji, kako ovi mladci ne bi radili baš sami – suradnja mladih i starih sigurno da je dobitna kombinacija, mladost ima svoje prednosti, starost ima svoje… :rotfl:, joj da ovo čuju, Vlahovića i Cuccurina opisujem kao da su Buffett/Munger i Welch, ipak su oni nekih 20 godina mlađi od dotične gospode, mogli bi se uvrijediti na ovakve usporedbe [lol]

Može mi tko objasniti zašto ADRIS nema od 2007 ni jedno FI revidirano na ZSE?

zato što nije u prvoj kotaciji,ovako zamaskiraju što im paše.

obožavam strvine-posebno ovce

danas ni slovca o ovoj perjanici?

obožavam strvine-posebno ovce

Za one koji se boje da ce kriza i rast cijene cigareta uvelike utjecati na potražnju za cigaretama, dovoljno je uzeti elastičnost potražnje za cigaretama s obzirom na promjenu cijene.Ona iznosi 0.51. Elastičnost potražnje za cigaretama prema visini dohotka iznosi 0.37.(Samuelson str. 91)

Po kretanju cijene redovne lijepo se može vidjeti kuda ide cijena povlaštene dionice. Jučer je ekipa počistila redovnu sve do 310 kn da bi se oslobodio put za napredovanje povlaštene. Onaj tko ovo radi sigurno neće dozvoliti pad cijene.

Objavljeno u Nacionalu br. 707, 2009-06-02
Autor:Berislav Jelinić

Isprintaj
Povećaj slova
Smanji slova
STRANI UDAR na domaću duhansku industriju
BAT i Morris uništavaju Adris Grupu uz pomoć EUTrošarine na sve vrste cigareta izjednačuju se od 1. lipnja, što će pogodovati stranim proizvođačima, a oštetiti domaći Adris: Hrvatska će tako postati prvi kandidat za EU koji je morao uvesti tu mjeru prije ulaska u Unij

VUK DLAKU MJENJA A ĆUD NIKADA


Objavljeno u Nacionalu br. 707, 2009-06-02
Autor:Berislav Jelinić

Isprintaj
Povećaj slova
Smanji slova
STRANI UDAR na domaću duhansku industriju
BAT i Morris uništavaju Adris Grupu uz pomoć EUTrošarine na sve vrste cigareta izjednačuju se od 1. lipnja, što će pogodovati stranim proizvođačima, a oštetiti domaći Adris: Hrvatska će tako postati prvi kandidat za EU koji je morao uvesti tu mjeru prije ulaska u Unij


Stara prežvakana vijest

Lynx, čemu te priče o nominalnoj vrijednosti dionici. Jedna od prvih stvari koju sam naučio o dionicama jest da nominalna vrijednost je irelevantna, nevažna. Ona je bitna jedino u smislu što se dionice u emisiji ne smiju prodavati ispod nominalne vrijednosti. Zato nema baš smisla uspoređivasti dividende i nominalni iznos. Apsolutni iznos je važniji a najbitniji je dividendni prinos koji svako utvrđuje na temelju svog ulaza u dionicu. Ppotpuno druga situacije je kod obveznica. Inače, sjajno je što ima kontinuirano rastući trend. Pozdrav

Novci nisu problem. Novaca nema.


Lynx, čemu te priče o nominalnoj vrijednosti dionici.

zato da pokažem kakvu je sposobnost oplemenjivanja kapitala Adris imao u zadnja dva desetljeća, i izrazim nadu da će se ta sposobnost barem "polovično" snažno iskazat i u naredna dva desetljeća.

Nominala predstavlja temeljni kapital, po definiciji onaj izvorni prvi kapital kojega su osnivači Društva skupili, uplatili i time osnovali svoje poduzeće. U tom smislu ako gledamo koliko je do sada ukupno zadržano dobiti + isplačeno dividendi u odnosu na nominalu, vidimo dakle točno koliko je do sada poduzeće svojim vlasnicima zaradilo tj. oplemenilo taj početni kapital. To govori o povijesnim performansama Društva, niti u kojem slučaju ne smije biti osnova za predviđanje budućih performansi, ali može biti poticaj za izražavanje "nade".

Dakako, kod nas poduzeća nisu tako nastala nego pretvorbom i privatizacijom, no i u tom slučaju ova danas nominala predstavlja u pravilu BV iz vremena pretvorbe i privatizacije, u tom kontekstu ako usporedimo poduzeća po tom kriteriju (koliko su povećali BV, odnosno to vidimo iz zadržane dobiti+dividednda) vidimo kako su se poduzeća ponašala od svog nastanke ove naše vrst, tj. od pretvorbe i privatizacije. To je posebice smisleno ako dionice tih poduzeća u pretvorbi i privatizaciji nisu stjecane iznad nominale, što u pravilu i nisu, nego po nominali.

Po Markovićevom zakonu, dionice svoga poduzeća stekli su zaposlenici, umirovljenici… negdje otprilike po nominali koliko ja znam, i niže, imali su neke popuste ovisno o godinama staža valja i visini plaće čak (mislim da su oni sa nižim koeficijentom dobivali veći popust).

Tako da ovo što sam napisao, možda je posebno interesantno za onih 700 prvih dioničara TDR d.d. danas Adris grupa d.d., onih 700 radnika i umirovljenika… Oni su uistinu dobili kroz dividednu 4 puta svoj ulog, i još 40 puta svoj ulog imaju u bilanci, što predstavlja kapital koji se tek treba iskazati, zarađivati u budućnosti za buduće dividende i jednom i adekvatno tržišno vrednovano.

Za nas ostale koji nismo među onih prvotnih 700 koji su kupovali po nominali i to još sa manjim ili većim popustom, to je interesantno tek u smislu da vidimo da je Društvo dva desetljeća pokazalo snagu zarađivanja (oplemenjivanja kapitala) i da nam da neki poticaj za nadati se da će i nama kao novijim doničarima u sljedeća 2 desetljeća na naš kapital (BVPS) vratiti bar nešto od toga koliko je do sada Grupa uspijevala.

Ne možemo se ni mi danas požaliti da nemamo popust ili nešto takvo, oni su imali određene popuste na ondašnju BVPS, a ako mene oči ne varaju… i svi koji danas kupuju na burzi, analogno, imaju također ne tako mali popust na današnju BVPS.

Naravno da danas nemamo ROE 22 % koliko vidimo da je u zadnjih gotovo 2 desetljeća Adris grupa u prosijeku ostvarila, međutim oko pola toga imamo ;), a i to je dosta – a možda se s vremenom i poveća prema starim vrijednostima!! (naime, Grupa trenutno nije u fazi bildanja neto dobiti nego nečega drugog… polugu uopće sada ne koristi za razliku od prije 10-ak godina kada je bila vrlo zadužena firma… možda opet dođu takva vremena… i naš povrat na kapital, kojega uopće nismo ni mi danas puno platili, bude i dalje ovako solidan – a to će se jednim dijelom vratiti postepeno kroz dividende, malo po malo, drugim dijelom će povećati našu BVPS a koju će tržište kad-tad pošteno cijeniti).

New Report

Close