1euro = 20 kuna

Štriga štriga 😉

Političari su kao i sisate žene, ništa koristi od njih, a sav užitak sa njima, se svodi na vlastitoj mašti.

Činjenica je da euro sve manje i manje vrijedi. Mislim da još ima veliku vrijednost u BiH i Makedoniji. Dok dalje sve je to već izjednačeno sa EU. Razočarao sam se kad sam vidio koliko euro ne vrijedi u Albaniji 🙁 No mislim da će ponovo vrijediti u HU.

Političari su kao i sisate žene, ništa koristi od njih, a sav užitak sa njima, se svodi na vlastitoj mašti.

Stabilna kuna drzi hrvatsko gospodarstvo na nogama.

Devalvacija bi svakako donijela kratkotrajne pozitivne efekte, ali gospodarstvo nije samo “racionalno”. Mislim da bi devalvacija kune dugorocno prouzrocila vise stete nego koristi i to najvise zbog percepcije gradjana, a ta percepcija je ono sto ocjenjuje vrijednost stvari…

Slažem se da stabilna kuna drži naše gospodarstvo na nogama, ali percepcija je nebitna jer ionako svi držimo višak sredstava u eurima.

Premisa:
Osnovna stvar je ovisnost hrvatske proizvodnje o uvozu za koju smatram da je trenutno 60-70%.

Naime, poveća se tečaj na 10 kn …
Kratkotrajno …pozitivan efekt …povoljniji izvoz…
Idući proizvodni ciklus …. zbog nepovoljnijeg uvoza repromaterijala (o kojem smo ovisni …vidi premisu)
dovodi do povećanja cijena robe.

Na kraju što smo dobili.
Ništa …. samo inflaciju!

Dok god ne reindustijaliziramo zemlju i postanemo manje ovisni o uvozu nema se smisla
igrati s tečajem kune.

P.S. Da ne govorim o visokoj zaduženosti hrvatskih građana koji plaće dobivaju u kunama a rate u eurima, a eventualnu inflaciju sigurno ne bi pratio identičan porast plaća – znači samo bi se dio zarade prebacio sa sektora građanstva na sektor privrede.

Je,je, točno velite da stabilna kuna drži naše gospodarstvo na nogama. Zato i je tako jako. A ne kao one jadnice Italija i Slovenija koje su stalno devalvirale vlastitu valutu, pa vidi ih gdje su danas!

Jedina sigurna valuta je zlato![smiley2]

Ko visoko leti nisko pada


Na kraju što smo dobili.
Ništa …. samo inflaciju!

Dok god ne reindustijaliziramo zemlju i postanemo manje ovisni o uvozu nema se smisla
igrati s tečajem kune.

P.S. Da ne govorim o visokoj zaduženosti hrvatskih građana koji plaće dobivaju u kunama a rate u eurima, a eventualnu inflaciju sigurno ne bi pratio identičan porast plaća – znači samo bi se dio zarade prebacio sa sektora građanstva na sektor privrede.


Inflacija = smanjeni profit kapitalistima
Uvoz da, vjerovatno prometala..
Zaduženost građana može biti maksimalno 1/3 primanja, pšošto su primanja u kunama, nema beda.

Političari su kao i sisate žene, ništa koristi od njih, a sav užitak sa njima, se svodi na vlastitoj mašti.


Jedina sigurna valuta je zlato![smiley2]

Kome ga prodati? Po kojoj cijeni?

Političari su kao i sisate žene, ništa koristi od njih, a sav užitak sa njima, se svodi na vlastitoj mašti.

Kilogram breskvi (domaća??) 14 kuna. Mislim da se sigurno povoljnije može kupiti od cca 2 eura za kilogram u EU.

Političari su kao i sisate žene, ništa koristi od njih, a sav užitak sa njima, se svodi na vlastitoj mašti.

Ljepi Nadan brine o našoj privredi!
Mirno spavajte – croaktivno![smiley13]

ag,

Je,je, točno velite da stabilna kuna drži naše gospodarstvo na nogama. Zato i je tako jako. A ne kao one jadnice Italija i Slovenija koje su stalno devalvirale vlastitu valutu, pa vidi ih gdje su danas!

Stabilnost domaće valute je temelj svakog gospodarstva, ali postoje iznimke kada se uvodi programirana inflacija – ne veća od 10% godišnje koja, kao u slučaju Slovenije i u sprezi sa mnogim drugim makroekonomskim mehanizmima, pomaže domaćoj proizvodnji i vanjskotrgovinskoj razmjeni na korist domaćeg gospodarstva.
Sama po sebi, inflacija je zlo…kod inflacije, netko drugi troši a plaćamo svi.[bye]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

@jedan_proš
Inflacija = smanjeni profit kapitalistima
Uvoz da, vjerovatno prometala..
Zaduženost građana može biti maksimalno 1/3 primanja, pšošto su primanja u kunama, nema beda.

Zanimljiva diskusija, skoro da mi i nije drago da se tako intenzivno vodi jer ne volim potencirati prijetnju koja je očita.
Ne shvaćam kakva je utjeha ograničenje od max 1/3 plaće za vraćanje kredita – pa u tom slučaju se aktiviraju kolaterali, ne znam osobu kojoj bi to bilo svejedno – ćeraj kola kume, nema frke, useli se u moj investicijski stan.
Svakako je problem u onome što spominje Sadra: dok nismo u stanju proizvesti nešto značajno za nas i svijet, mi smo obični zreli maslačak, samo treba puhnuti u njega (čast turizmu, ali kako kontrolirati Kosovo…).
Za činjenicu da nismo u 17 godina dovukli niti jednog proizvođača automobila, niti jednu proizvodnju jebe..h televizora (čast Knaufu, Končarevim tramvajima koje će, božemiprosti, Ljuština, Bandić i oružar Ljubičić prodavati Fincima) bih proveo lustraciju među zadnje 3 generacije političara.
Hrvatskoj još ne bi bilo kasno organizirati New deal o kojem je i Ratko Bošković nedavno pisao – razvoj turističkih kapaciteta u umjerenom izdanju, IPO za sve hrvatske građane, a uz uvjetovano korištenje hrvatskih materijala i svih ostalih sirovina.
Držmo gaće, sretna nova!!

Obećanja pljušte, mi se dobro držimo. Srdačno Vaši

Pokretanje proizvodnje u nas? 🙂 Da Vam istipkam jednu dogodovštinu. Mjesto radnje je Bosna, jedan omanji gradić. Izlazim iz kuće i spuštam se sa kata niz stepenice (ima ih dosta). Sjetim se u prizemlju da nisam ponjeo novčanik. Stavim ruku u džep i nađem dvije marke. Nabacim osmijeh i odem u grad. Što mogu sa dvije marke? Platiti sat vremena interneta i popit topli napitak(kava, čaj, kapučino) ili otići na čevape ili otići na kavu u caffe i još ponudit neku curu sa kavom 😉 Što li mogu u HR sa 7,6 kuna?

Političari su kao i sisate žene, ništa koristi od njih, a sav užitak sa njima, se svodi na vlastitoj mašti.


Pokretanje proizvodnje u nas? 🙂 Da Vam istipkam jednu dogodovštinu. Mjesto radnje je Bosna, jedan omanji gradić. Izlazim iz kuće i spuštam se sa kata niz stepenice (ima ih dosta). Sjetim se u prizemlju da nisam ponjeo novčanik. Stavim ruku u džep i nađem dvije marke. Nabacim osmijeh i odem u grad. Što mogu sa dvije marke? Platiti sat vremena interneta i popit topli napitak(kava, čaj, kapučino) ili otići na čevape ili otići na kavu u caffe i još ponudit neku curu sa kavom 😉 Što li mogu u HR sa 7,6 kuna?

Istina, priča s poantom.
Bez obzira na to, mislim da ozbiljnost u pristupanju projektu (npr. kroz olakšice i podršku od strane lokalne uprave) može napraviti razliku i izvan cijena radne snage.
Upravo se vratio iz Varaždina, njihove bolnice i samo kroz sliku te bolnice vidi se razlika u tretmanu državne / gradske imovine u usporedbi sa Zagrebom kao financijskim centrom, a tu razliku nije napravio ne znam kakav varaždinski standard nego varaždinski pristup. Isti se pristup vidi i oko Varaždina, po organizaciji prostora i rasporedu industrijskih objekata.
U Zagrebu sam kao usporednu sliku, neki dan vidio dvije zgrade koje se grade na udaljenosti od 2m od same Selske ceste, tj. zgrada završava na ono malo jada od nogostupa uz Selsku (zapadna strana ceste) – to je pristup zbog kojeg bih pohapsio i investitore i inspektore / nadzornike takve gradnje. PRIZOR JE STRAVIČAN, ako Zagreb bude imao dabldekere za turistički razgled grada, stanari tih zgrada moći će sa svojih prozora uskočiti u takve autobuse.
Moj Zagreb kak imam te rad… al kak te rad imaju oni kojima si ovca za šišanje….

Samo slikice, al sve se to pomalo odrazi i na gospodarstvo Hrvatske, premda sam malo odlutao.

Pozdrav

Obećanja pljušte, mi se dobro držimo. Srdačno Vaši

Kako vrijeme prolazi, tako znam malo sagledati svoje razmišljanje prije 5 ili 10 godina. Zadrti jugonostalgičar (mada i sad mislim da je Titov komunizam nešto nevjerovnto), sve za ljude, posao, traži, upošljavaj, druži se, pomaži, sve za druge i onda se toliko razpneš… 5 bankrota, i uvijek dionice izvuku. Tako da mi nije ni na kraj pameti pokretanje proizvodnje ili biznisa. To je robija. Sjećam se JANAFA i reverzne pumpe koja je koštala 200 milijuna kuna, pa Tuđmanov most isto preko 200 milijuna kuna, recimo sportska dvorna u Osijeku 960 milijuna kuna???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Te cifre zaslužuju ovoliko upitnika, mislim to me pije tangiralo. Sad? Počeo sam razmišljat kao kapitalista. Neto će platiti 960 milijuna za dvoranu, recimo za e pare kupiš hotele društva u Trogiru, Korčuli, Podgori, VIsu, i još ostane za burek. Jedna dovrana kao recimo 4 hotelska poduzeća sa svom imovinom cca 20 hotela, od koji neki imaju i bazene i dvorane 🙂 Ma o ćemu mi tu tipkamo? Prođe to sa godinama. Pridružiš se njima i sve 5 😉 Nego počeli ameri pravit pi*darije ona luda Hillary hoće uvesti besplatno zdrastvo za amere. Bill Gates kaže da kapitalizam treba služiti svima. Što nagovješta da ću opet morati mjenjati poglede. Sad će opet biti komunizam, ali ne Titov. Sve što se radi u hrvatskoj je vjerovatno diktirano izvana. Nema više hrvatske pameti.. A bolnice su jad i koma i biti će još gore. Ne stvaraju profit, ali kad se počne štampat lova za zdrastvenu skrb, e onda će biti super, samo do tada ih moramo upropastiti pa privatizirati. Već proživljeno… [rolleyes]

Političari su kao i sisate žene, ništa koristi od njih, a sav užitak sa njima, se svodi na vlastitoj mašti.

New Report

Close