Poslovni.hr slavi 20.rođendan
EN DE

Kedzia: Enterprise Investors planira nove investicije u Hrvatskoj, novac je spreman

Autor: Siniša Malus
09. rujan 2025. u 20:00
Podijeli članak —
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

EBRD je premašio brojku od pet milijardi eura investicija u RH.

Poslovna klima u Hrvatskoj je dobra i nije iznimka od ukupne poslovne klime u Europi, a uz optimizam, i dalje planiramo nove investicije, rekao je partner fonda Enterprise Investors (EI) za Adriatic regiju Michal Kedzia na zajedničkoj konferenciji s AmChamom. Na konferenciji “Izgradnja održivih poduzeća u Hrvatskoj” (Building Enduring Businesses in Croatia), Kedzia je izjavio da svi u Europi prolaze “trnovit put” posljednjih godina zbog geopolitičkih razloga, ali i da u cijeloj Europi, pa i Hrvatskoj, ima optimizma za investiranje.

Regija u fokusu

“Investitori se usredotočuju posebice na dio Europe u razvoju, što znači i srednju Europu. I mi tu usmjeravamo napore, pa i u Hrvatskoj ulažemo u poduzeća, a planiramo i nova ulaganja jer imamo spremnog novca”, poručio je Kedzia, ne otkrivajući detalje. Fond EI jedna je od vodećih “private equity” kompanija u srednjoj i istočnoj Europi, koji trenutačno u Hrvatskoj ima udjele u maloprodajnom lancu Studenac te trgovcu sportskom opremom Intersport ISI, koji posluje na području cijele Adria regije.

Predsjednik Uprave Studenca Michal Senczuk kazao je da taj maloprodajni lanac danas ima gotovo četiri puta više trgovina nego 2018., kada je tvrtku preuzeo fond EI, te da posluju “s rastom koji prelazi granice Hrvatske”. “Zapravo smo jedini domaći lanac koji otvara trgovine u inozemstvu, što dovoljno govori o našem rastu proteklih sedam godina. Ipak, iako Studenac u današnjem obliku postoji tek sedam godina, kao tvrtka djeluje već gotovo 35 godina u službi zajednice i to se nije i neće promijeniti”, poručio je Senczuk.

I predsjednik Uprave Končara Gordan Kolak optimističan je u pogledu investicija u Hrvatskoj, koja je, ocjenjuje, kao i cijela EU i dalje u dobrom poslovnom trendu te, unatoč svim izazovima i rizicima, postoje velike tržišne prilike. “Geopolitičke okolnosti (još) se ne odražavaju toliko na razvoj tržišta, teškoće se moguće vide negdje zbog odnosa EU-a i SAD- i uvođenja carina, ali smatram, pogotovo iz perspektive Končara, da je ispred nas razdoblje u kojem će se snažno ulagati u infrastrukturu, kao poticaj daljnjeg razvoja poslovanja”, naglasio je Kolak. Direktor EBRD-a za srednju Europu Miljan Ždrale također pozitivno gleda na investicijsku klimu u Hrvatskoj, kao i na suradnju sa fondom EI, dodajući da prošle i ove godine u Hrvatskoj vide rast poslovnih aktivnosti i domaćih i stranih kompanija. “To otvara i nove mogućnosti, što se vidi i na tržištu kapitala, Zagrebačkoj burzi, što je također jako važan izvor konkurentnosti i stvara prilike i za EBRD jer razvoj tržišta kapitala je i jedan od preduvjeta za više inovacija i konkurentskog rasta”, smatra Ždrale.

Impresivan rast na ZSE-u

Potencijal i smjer EBRD-a u idućem razdoblju vidi u području usluga i turizma, tehnološkom sektoru, energetici i poljoprivredi, za koju je rekao i da je “dugo bila zanemarena”. Predsjednica Uprave Zagrebačke burze (ZSE) Ivana Gažić kaže da se na burzi u posljednje dvije-tri godine mogu pohvaliti “impresivnim porastom prometa”. “Iza nas su dva uspješna IPO-a i treći za ovu godinu je u najavi, onaj Tokić grupe, što će, vjerujemo, biti do kraja ove godine. U svim tim ponudama sudjelovalo je puno građana, ali i institucionalni investitori, mirovinski fondovi, i prikupljena su velika sredstva za dalji rast kompanija u Hrvatskoj, ali i regionalno širenje”, rekla je Gažić.

Autor: Siniša Malus
09. rujan 2025. u 20:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close