Kamping tržište u Hrvatskoj ove je turističke sezone u pozitivnom trendu, a većina kampova zabilježila je porast nakon predsezonskih podbačaja. U sedam mjeseci u prosjeku su ostvarili 5,7 posto više noćenja u odnosu na isto razdoblje prošle godine, prema posljednjim podacima Kamping udruženja Hrvatske. Pojedini kampovi visoke kategorije zabilježili su poraste čak i do 15 do 20 posto više u noćenjima. Ukupno je registrirano više od 7,7 milijuna noćenja, a dolazaka kampera 1,13 milijuna, što je otprilike na prošlogodišnjoj razini. Podaci Državnog zavoda za statistiku govore kako je samo u srpnju zabilježeno 4,86 milijuna noćenja ili osam posto više nego lani u srpnju.
Sve više Srba
Tradicionalno najvažnija tržišta za hrvatski kamping, uglavnom su bila u blažem plusu, osim talijanskog koje je u noćenjima bilo slabije za dva posto, no još su u pri vrhu. Prema broju noćenja, uvjerljivo su prednjačili njemački kamperi i upisali ih gotovo 2,1 milijun, što je povećanje od tri posto, slijede Slovenci s blizu 1,4 milijuna, potom Nizozemci, Austrijanci, Česi… Uz znatno manje osnovice, najveće su poraste u noćenjima u tom razdoblju zabilježili gosti iz Poljske, Danske, Švedske, Norveške, Srbije. Iako službene statistike za kolovoz još nema, računa se s nastavkom pozitivnoga trenda. “Neočekivan je toliki porast noćenja, a najuspješnija sezona bila je u kampovima koji su uložili u kvalitetu. To je samo nova potvrda kako kampovi, koji su povećanje cijena popratili i investicijama, promocijom i povećanjem kvalitete ponude, registriraju sve veći porast broja dolazaka i noćenja. Ujednačeniji rezultati su u kampovima Istre i Kvarnera, no drastičnije su razlike po kampovima diljem Dalmacije, gdje je prevelik broj kampova loše kvalitete i takvi su u podbačaju. Kampovi s četiri zvjezdice u Dalmaciji, poput Zatona, Straška, Šimuna, Vira, istodobno imaju odličnu popunjenost”, kaže Adriano Palman, direkor ureda Kamping udruženja Hrvatske.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu