Njemačka Volksbanka je osnivanjem tvrtke kćeri Volksbank Invest d.o.o. u Zagrebu odlučila ući na hrvatsko brzorastuće tržište investicijskih fondova. Predsjednik Uprave Volksbank Investa Manfred Stagl kazao je jučer prilikom predstavljanja VB Investa d.o.o.: “Na hrvatsko tržište investicijskih fondova ulazimo u vrlo napetom trenutku. Ono upravo sada bilježi vrlo velike stope rasta i visoke prinose jer sve veći broj građana pokazuje interes za ulaganje u investicijske fondove, na što ih prije svega motivira skrb za financijsko osiguranje u starosti. Upravo zbog toga imamo unatoč relativno kasnom ulasku na tržište dobre izglede”. Društvo za upravljanje fondovima austrijskih podružnica Volksbanka u društvu drži 75% u hrvatskom VB Investu, dok je ostatak udjela Volksbank Internationala.
Početak sa dva fonda
VB Invest je za početak osnovao dva fonda u domaćoj valuti. Riječ je o novčanom VB Cash koji prvenstveno ulaže u depozite u hrvatskim bankama te o dioničkom VB High Equity koji s većim rizikom najmanje 60 posto svoje imovine ulaže u regiji. Članovi Uprave tvrtke VB Invest su Slaven Štefanec i Gerald Hütter. Čelni ljudi VB Investa u Zagrebu su na konferenciji za tisak izjavili da njihovo društvo u Hrvatskoj namjerava ostvariti u prvoj nepotpunoj poslovnoj godini volumen fonda u visini od oko 13 milijuna eura, a visoka potražnja za prvim dvama fondovima takve projekcije i potvrđuje. “Iako ćemo se voditi i visokim prinosima, klijentu ćemo prije svega ponuditi kvalitetan pristup uz kvalitetnu sigurnost”, kazao je Slaven Štefanec, kazavši da je cilj VB Investa zauzeti 2 posto tržišnog udjela, koliki je otprilike i tržišni udjel Volksbanka u bankarskom sektoru. Također je naglasio da će fond ulagati u građevinski, financijski i bankarski sektor. U većini država jugoistočne Europe investicijski fondovi tek su na samom početku, s time da je vjerojatnost velika da će početna faza buma trajati vrlo dugo, mišljenja su u VB Investu. Početak intenzivnog angažmana u istočnoj Europi tvrtke Volksbank Invest označilo je u 2006. sastavljanje prodajnog tima i prve poslovne aktivnosti u zemljama regije: Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj i Sloveniji koje su u tom trenutku već bile članice EU. Strategija rasta tvrtke Volksbank Invest izvan granica Austrije, a posebice u regiji srednje i istočne Europe, usko je vezana uz poslovnu mrežu poslovnica grupacije Volksbank International AG. U prvoj polovici 2007. poduzete su sve potrebne administrativne i strukturne predradnje za osnivanje društva kćeri u Hrvatskoj koje je u međuvremenu započelo s radom. Također su u međuvremenu započeli intenzivni pregovori o ulasku u BiH, Srbiju i Rumunjsku.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu