Sutra je u Hrvatskom saboru jedna od ključnih i strateških odluka po pitanju dugoročnog energetskog razvoja, prije svega samodostatne i energetski neovisne Hrvatske, piše HRT.
Na drugo čitanje u Hrvatski sabor dolazi „Zakon o razvoju nuklearne energije” koji regulira i naše „obogaćivanje urana”, ali samo za civilne svrhe. Zakon je u fokusu Dubravka Bilića, saborskog zastupnika NZL Sjever i predsjednika resornog saborskog odbora za energetiku.
Hrvatska previše ovisna o uvozu energije i hrane
Bilić tvrdi kako je Hrvatska previše ovisna o uvozu energije i hrane. Ističe kako više od polovice inflacije proizlazi iz skuplje energije i hrane iz uvoza, pa smatra da bi Hrvatska trebala više ulagati u vlastitu proizvodnju energije kako bi smanjila ovisnost o vanjskim tržištima.
„S obzirom na to da se ovdje radi o nuklearnoj energiji koja je ponovno ušla u fokus Europske unije zbog turbulencija na energetskom tržištu, Hrvatska se priključuje tom vlaku donošenjem ovog zakona. Neke zemlje su otišle korak dalje, poput Švedske, koja ove godine planira donijeti odluku o početku gradnje malih nuklearnih reaktora. Planiraju upogoniti šest reaktora do 2030. godine“, kaže Bilić.
Ističe da je u Hrvatskoj trenutačno riječ o prvoj fazi procesa – donošenju zakona u Hrvatskom saboru. Pozitivnim smatra to što je Vlada nakon prvog čitanja prihvatila primjedbe zastupnika. Među važnijim primjedbama naveo je obvezu donošenja strateškog dokumenta o razvoju nuklearnih elektrana, koji bi Vlada trebala predložiti u roku od osam mjeseci, a potom ga mora potvrditi Hrvatski sabor, što će osigurati dodatnu transparentnost.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu