Kad su kućanski poslovi u pitanju, svatko ima svoj način pranja prozora ili brisanja prašine te rasporeda i organizacije poslova u kućanstvu. Međutim, postoji nekoliko kućanskih zadataka koje biste uz nekoliko savjeta, mogli obaviti puno brže, lakše, i u konačnici, efikasnije.
Pravi primjer je perilica posuđa. Koliko god nam olakšava posao jer ne moramo ručno oprati svaku čašu i tanjur, nekada se i to čini kao težak posao, pogotovo za one kojima slaganje i raspored nisu u malom prstu. Evo što sve trebate znati o pravilnom rasporedu u perilici, što smijete, a što ne smijete prati u njoj te kako je pravilno održavati, prenosi Centar zdravlja.hr.
Kako napuniti perilicu posuđa na pravi način
Na gornju policu uvijek stavljajte manje posuđe, poput čaša, šalica i zdjelica koje koristite za salatu ili pahuljice. Tada ćete ih postaviti naopačke, a ako imaju blago udubljeno dno, pomaže da ih nagnete pod kutom kako biste izbjegli skupljanje prljave vode.
Međutim, želite li oprati i neko veće posuđe od plastičnog materijala, preporučuje se staviti i njega na gornju policu jer toplina dolazi s dna te postoje šanse da se takvi proizvodi oštete ili iskrive. Pomagala za kuhanje poput kuhače, lopatice, grabilice i žlice za cijeđenje, također trebaju stajati na gornjoj polici u – ležećem položaju.
I dok pribor za jelo stoji na donjoj polici, ovaj veći pribor ne smije biti s njima jer bi tako mogli blokirati prskanje vode i spriječiti da se sve pravilno očisti.
Uz beštek, na donjoj polici trebaju stajati i tanjuri, velike zdjele, lonci i tave. Ono najveće posuđe nećete staviti na sredinu, već sa strane, kako ne biste blokirati dotok vode. Pribor ćete postaviti tako da žlice i vilice postavite zupcima prema gore, a noževe tako da oštrica bude okrenuta prema dolje. Ovaj savjet više je praktične prirode, kako se ne biste porezali kada ih vadite iz perilice. Možete ga i organizirati prema vrsti.
Iako o tome na razmišljate prilikom punjenja, stavite u jedan odjeljak noževe, u drugi vilice, a u posebni treći žlice. Vidjet ćete koliko će vam to olakšati posao prilikom pražnjenja perilice i uštedjeti vrijeme. Isto možete činiti i s čašama i tanjurima. Plitke tanjure na jedan, a duboke na drugi dio.
Posuđe koje nikada ne smijete prati u perilici posuđa
Možda ćete doći u iskušenje da uštedite vrijeme i bacite sve iz svog kuhinjskog sudopera u perilicu posuđa. Međutim, neki predmeti mogli bi se oštetiti izlaganjem vrućoj vodi i jakim sapunima. Proizvodi napravljeni od lijevanog željeza mogli bi izgubiti svoj premaz i zahrđati.
Ako perete oštre noževe oni bi mogli otupjeti, a proizvodi poput drvene daske i kuhače, mogli bi izgubiti svoju funkciju. Također, izbjegavajte stavljati osjetljive komade poput kristala i porculana jer bi se mogli slomiti.
Ne zaboravite na pravilno održavanje perilice
Često zaboravimo da i perilice treba čistiti. Stručnjaci kažu kako filter za perilicu posuđa treba očistiti i isprati jednom mjesečno. Prvi korak je da očistite odvod. Izvadit ćete donju policu za suđe i ukloniti ostatke mesa ili hrane u odvodu. To će poboljšati protok vode i poboljšati učinkovitost.
Zatim možete u praznoj perilici, staviti ocat u jednu manju posudu i pustiti da odradi jednu pranje u toploj vodi. Tako ćete ukloniti masnoće, prljavštinu i neugodne mirise. Savjet koji bi vam mogli mnogi preporučiti je i ispiranje uz sodu bikarbonu. Na dno perilice stavite malo sode i pokrenite kratki ciklus pranja. Očekujte čistu i blistavu perilicu spremnu za novi zadatak čišćenja vašeg posuđa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu