Ovoga će mjeseca europski građani izaći na birališta kako bi glasovali za 751 zastupnika Europskoga parlamenta koji predstavljaju 507 milijuna ljudi. Način na koji se izborna kampanja odvijala označio je malen, ali važan korak u stvaranju prvoga transnacionalnoga političkog prostora u europskoj, a i svjetskoj povijesti.
Treba napomenuti da su izbori za Europski parlament posljednjih godina privlačili manji broj glasača: 2009. glasovalo ih je 43 posto, u usporedbi s gotovo 60 posto u razdoblju od 1978. do 1994. Unatoč tomu, izlaznost se u posljednjih deset godina može usporediti s prosječnom izlaznošću na američke izbore za Kongres. S obzirom na stav o distanciranosti Europskog parlamenta i rasprostranjenu frustriranost birokracijom Europske unije, razina sudjelovanja i kretanja prema transnacionalnoj politici zapanjujuća je. Transnacionalna narav izbora ovaj je put izražena zbog toga što su glavne paneuropske političke stranke prvi put nominirale određene kandidate za predsjedništvo Europske komisije, a kandidati provode kampanje, pa tako sudjeluju i u televizijskim sučeljavanjima. Prema odredbama Ugovora iz Lisabona, Europsko vijeće uzima u obzir izborne rezultate pri odabiru kandidata za izglasavanje parlamentarne podrške. Kampanja za predsjedništvo Komisije mogla bi biti značajna koliko i konačni odabir.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu