Kreditni rejtinzi europskih država većinom su u posljednjih šest mjeseci porasli, no Hrvatska i njoj susjedne države nalaze se među rijetkim izuzecima čiji su se izgledi za bankrot povećali. Najnovije istraživanje, koje u polugodišnjim razmacima, provodi ugledni svjetski časopis Institutional Investor pokazalo je da svjetski ulagači danas Hrvatsku, Sloveniju, Srbiju te Bosnu i Hercegovinu smatraju manje sigurnima nego što je to bilo u rujnu lani. Istraživanje se provodi među uglednim ekonomistima, analitičarima velikih banaka te fond menadžerima. Od njih se traži da svakoj državi dodijele ocjenu od 0 do 100 s time da 100 predstavlja najmanju vjerojatnost bankrota države odnosno nemogućnosti plaćanja obveza. Na svjetskoj razini, kreditni rejting gotovo 180 država porastao je u pola godine tek simbolično, za 0,3 bodova na prosjek od 46,5.
Slovenija razočarala
No, zapadna Europa imala je puno bolji rezultat. Od 19 država njih 18 je zabilježilo porast, a jedini pad imala je Irska. Rejting im je prosječno porastao za 2,8 bodova s time da se među državama zapadne Europe nalazi pet od osam njih koje su u pola godine zabilježile najveći porast. To su bile Velika Britanija, Italija, Španjolska, Austrija i Danska. Situacija se bitno mijenja dolaskom na europski jugoistok, među države bivše Jugoslavije. Najveće razočaranje investitori vide u Sloveniji. Iako hrvatski sjeverozapadni susjed još uvijek nalazi na vrlo viskoj 21. poziciji među svim državama u svijetu, Slovenija je u najnovijem istraživanju imala 80,6 bodova što je 3,8 bodova manje nego šest mjeseci prije kad je držala 15. poziciju u svijetu. Hrvatska je u svjetskoj usporedbi tek malo poboljšala svoju poziciju – skočila je sa 63. na 61. mjesto – no imala je i jedan bod manje nego u rujnu, te su joj u tom bodovanju stručnjaci u prosjeku dodijelili 54,6 bodova. Za usporedbu, vodeća Norveška imala je 95,2 bodova, a posljednja Somalija samo 3,9 bodova. Promjena hrvatskog rejtinga među analitičarima vjerojatno je odraz stanja državnih financija koje ne pokazuju nikakvo poboljšanje. Zbog toga se Hrvatska, prema spomenutom istraživanju, po kreditnom rejtingu nalazi u društvu država poput Kostarike, Libije, Maroka i Indonezije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu