Ekonomska kriza koja potresa svijet mnoge je investitore nagnala na velik oprez. Tržišta dionica neprestano padaju, valute gube na vrijednosti, a s usporavanjem gospodarstava pala je i potražnja za naftom.
Upuštati se u investiranje na bilo kojem od tih područja više je nego riskantno. Ipak, ulagačima uvijek ostaje zlato koje se oduvijek smatralo utočištem od ekonomskih, političkih, socijalnih ili novčanih kriza. Američka investicijska tvrtka Morgan Stanley i švicarska banka UBS ovog su tjedna podigle prognoze o rastu cijene zlata za 2009. godinu, zaključivši kako će taj plemeniti metal zbog nastabilnosti u bankarskom sektoru i tmurnim izgledima za svjetsku ekonomiju biti vrlo tražen u tekućoj godini. Morgan Stanley je zaključio kako će cijena unce zlata ove godine porasti na 900 dolara za razliku od prijašnjih prognoza u kojima je najavljivao cijenu od 750 dolara. Tvrtka je također rekla kako će unca 2010. godine dostignuti i 1000 dolara. Inače, cijena unce zlata ovoga se tjedna kretala oko 850 dolara. “Cijene zlata će prema kraju godine biti sve više. Razlog je u agresivnom monetarnom stimulansu i padu povjerenja u papirnati novac”, navelo je izvješće Morgan Stanleya. UBS-ov stručnjak John Rote navodi kako je razvoj događaja u bankarskom sektoru uistinu zastrašio investitore te se pojavila snažna potražnja za kovanicama i malim zlatnim polugama. Kako se cijena zlata uglavnom određuje prema osjećajima investitora na tržištu, a manje prema ponudi i potražnji, može se očekivati da cijena unce neće, barem u dogledno vrijeme, padati ispod sadašnje razine. Investitori tako ponovo mogu potražiti spas u zlatu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu