Uz Brexit, razlog prejakom franku su sami Švicarci

Autor: Tomislav Pili , 18. kolovoz 2016. u 07:56
Švicarska središnja banka svoju valutu i dalje smatra precijenjenom/Fotolia

Čak polovica priljeva kapitala u Švicarsku potječe od tamošnjih investitora, upozoravaju analitičari.

Unatoč rekordno niskoj kamatnoj stopi i intervencijama na deviznom tržištu, švicarski franak i dalje je precijenjen prema mišljenju švicarske središnje banke (SNB), a analitičari smatraju da za to postoji nekoliko razloga koji se kriju u samoj Švicarskoj.

Trenutni tečaj franka prema euru iznosi 1,0839 franka dok je tečaj prema dolaru na razini 0,9628 franka. Na tečajnoj listi Hrvatske narodne banke za jedan franak treba izdvojiti 6,89 kuna. Ionako snažna švicarska valuta posebno je ojačala posljednjih mjeseci nakon odluke o izlasku Velike Britanije iz Europske unije. Međutim, status "švicarca" kao sigurne luke u vremenima nesigurnosti nije jedini razlog njegova jačanja. Švicarski analitičari za Bloomberg ističu kako su glavni razlog jakog franka – sami Švicarci.

"Ugrubo govoreći, oko polovice priljeva kapitala dolazi od švicarskih državljana, što znači da oni u velikoj mjeri doprinose jačanju franka", kaže Maxime Botteron, ekonomska analitičarka banke Credit Suisse. Statistika kazuje kako tamošnja kućanstva drže rekordni udjel vrijednosnica denominiranih u franku, čak 70,4 posto. S druge strane, švicarskim mirovinskim fondovima lavovski dio portfelja čini imovina u domaćoj valuti. Podaci Credit Suissea pokazuju da je takva imovine u drugom tromjesečju zauzimala čak 76,5 posto udjela u portfeljima.

Tu su i dva makroekonomska razloga. Kamatna stopa na depozite SNB-a iznosi -0,75 posto i daleko je niža od istovjetne stope Europske središnje banke. S druge strane, švicarska riznica bilježi višak od gotovo 11 posto, nasuprot prosjeku zemalja koje koriste euro od svega 3,2 posto. Svi navedeni razlozi pridonose jakom franku, smatra analitičar Admiral Marketsa Josip Kokanović, ali po njegovu mišljenu posljednjih nekoliko mjeseci mnogo veći utjecaj na tečaj ima britanska odluka o napuštanju EU.

"Naime, odmah nakon ogromnog skoka tečaja franka u siječnju 2015. pri čemu je franak postao ekstremno precijenjena valuta, došlo je do postupnog slabljenja u odnosu na euro i većinu ostalih valuta. U tjednima nakon referenduma došlo je do jačanja franka u odnosu na euro od približno četiri posto, što je barem za sad zaustavilo trend slabljenja franka koji je trajao godinu i pol", ističe Kokanović.  

Četiri razloga jakog švicarskog franka

  1. 70,4% rekordno visok udjel vrijednosnica denominiranih u franku koje drže kućanstva
  2. 10,89% švicarski proračunski višak, prosjek eurozone je 3,2 posto
  3. -0,75% kamatna stopa SNB-a, daleko niža od stope ECB-a
  4. 76,5% udjel imovine u franku koju drže švicarski mirovinski fondovi

Komentirajte prvi

New Report

Close