Poluge zlata sve traženije, investitori masovno kupuju

Autor: Tin Bašić , 28. kolovoz 2012. u 10:00

Doprinos rastu cijene dale su i središnje banke za koje se smatra da će ove godine na tržištu kupiti 500 tona zlatnih poluga

Cijena unce zlata skočit će na najveću razinu u posljednje dvije godine jer investitori ne vjeruju u uspjeh dodatnih gospodarskih stimulansa koje provode države od SAD-a do Kine. Cijena zlata, smatraju analitičari i ulagači koje je anketirao Bloomberg, porast će jer će potražnja za tim plemenitim metalom ponovno porasti zato što je to jedan od najefikasnijih načina zaštite od inflacije.

Rezultati Bloombergove ankete ukazuju na to da bi unca zlata do kraja godine trebala skočiti na 1800 dolara, što bi značilo da bi ovogodišnji rast cijene iznosio čak 15 posto. To bi ujedno bio i najveći skok cijene u jednoj godini od onoga 2010. kada je zlato poraslo 30 posto. Inače, cijena unce zlata na burzama kretala se u ponedjeljak 1669,27 dolara. Optimističan stav prema zlatu imala je nedavno i Erste banka koja je početkom srpnja objavila analizu u kojoj tvrde da će unca zlata u idućih godinu dana skočiti na 2000 dolara. Optimizam brojnih investitora prema zlatu najviše je temeljen na tome da se ne očekuje da će u skorije vrijeme dužnička kriza u Europi oslabjeti. Optimizam potpiruje i potez američkih Saveznih rezervi koji će, prema svemu sudeći, treći put pokrenuti program tzv. kvantitativnog popuštanja. No investitori dobivaju i signale iz poteza središnjih banaka koje su u ovoj godini mahom počele kupovati zlatne poluge. Tako se očekuje da će ove godine središnje banke kupiti ukupno 500 tona zlatnih poluga. U prvoj polovici ove godine, prema podacima World Gold Councila, središnje su banke kupile 254,2 tone zlata. “Postoji službeni interes za zlatom i središnje banke kupuju, od Rusije do Koreje. Kupnja banaka nije potaknuta cijenom, nego alokacijom imovine”, izjavio je Jeremy East, čelni čovjek za trgovanje metalima Standard Chartereda. Isto tako mnoge su investitore u zlato “usmjerili” i poznati milijarderi George Soros i John Paulson, koji su u drugom tromjesečju drastično povećali izloženost ovom plemenitom metalu. Pojačana kupnja zlata u ovakvim količinama omogućena je i zbog toga što je Indija, koja je inače i najveći kupac zlata na svijetu, drastično smanjila uvoz. Ovogodišnji uvoz zlata u tu državu mogao bi se smanjiti za 250 tona na 350 tona.

Komentirajte prvi

New Report

Close