San je srušen: Air Serbia je u tišini odustala od velikog projekta, Etihad napušta Srbiju

Autor: Poslovni dnevnik , 28. ožujak 2018. u 08:06
Air Serbija je dobila značajne državne subvencije/ Srdjan Ilić/PIXSELL

Etihadu ove jesen istječe petogodišnji ugovor po kojem upravlja Air Serbijom, a država je navodno već obaviještena o odlasku.

Kada je 2013. godine, tek nakon što je prešla u suvlasništvo Etihada, srpska zrakoplovna kompanija Air Serbia objavila da kupuje 10 novih zrakoplova, najsuvremenijih Airbuseva A320NEO, koje će platiti milijardu dolara, srpska javnost se oduševila, a konkurencija uznemirila. Zrakoplovi su trebali početi stizati 2018. godine da bi dvije godine kasnije zamenijenili sve stare letjelice koje je Etihad iznajmljivao.

Pet godina kasnije san je srušen, piše Danas, Air Serbia je u tišini odustala od velikog projekta i izbrisala sve planove za modernizaciju flote. Takav epilog bio je očekivan, navodi beogradski list jer kada su zrakoplovi naručeni, Etihadom je vladao generalni direktor James Hogan, čija je vizija razvoja kompanije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata počivala na ideji udruživanja s posrnulim zračnim prijevoznicima u Europi, i drugdje. To je značilo ulazak u srpski Jat Airways, kao i u Alitaliu, Air Berlin, Darwin Airways i druge kompanije.

 

900 tisuća

€ iznosila je dobit Air Serbije 2016. godine

Mršava dobit, velika zarada
Ta strategija je propala povukavši sa sobom i Hogana, te Eihad stajala ogromne svote novca. Air Serbia sada je zaostali rep strategije odbačenog direktora koju bi nova uprava najradije zaboravila, objašnjava Danas. Zbog toga bi bilo nerazumno vjerovati da će Etihad unositi stotine miljuna eura u srpsku kompaniju koja mu više nije potrebna. Tako je završena i priča o novim zrakoplovima za Air Serbiju, koji su trebali biti kupljeni kao dio velike narudžbe od 117 letjelica za kompanije iz cijelog Etihadovog sustava. U tom slučaju, Air Serbia bi bila najsuvremeniji zračni prijevoznik u regiji, a danas više sliči na niskobudžetnog prijevoznika nego na nacionalnu zrakoplovnu kompaniju, piše Danas.

Znači li to da Etihad odlazi iz Srbije, kao što je već bilo najavljivano u studenome prošle godine? Na to pitanje još nema konačnog odgovora, ali se nešto može naslutiti iz ponašanja arapskih suvlasnika. Etihadu ove jesen istječe petogodišnji menadžerski ugovor po kojem upravlja kompanijom, iako u Air Serbiji ima samo manjinski udjel, dok je država većinski vlasnik. Novi ugovor navodno još nije zatražen.

 

6,95 posto

kamata je koju Etihad zaračunava za kredit Air Serbiji

To je jednima signal da će Arapi ipak napustiti Srbiju, o čemu je, navodno, država već obaviještena, tvrdi list.  Drugi vjeruju u ostanak Etihada, kojem je Air Serbia jedno od retkih Hoganovih partnerstava na kojem još nisu izgubili novac. U 2016. Air Serbia je imala dobit od mršavih 900.000 eura, ali Etihad je zaradio daleko više jer je 2016. i 2015. godine Air Serbiji dao dva kredita na koja joj je obračunao transakcijske troškove od 6,55 posto, odnosno – osam milijuna eura. Na te kredite Air Serbia plaća i redovnu kamatu od 6,95 posto koja raste za 0,17 posto svaka tri mjeseca. Zajedničkom zračnom prijevozniku kredite odobrava i Srbija, ali s dvostruko nižom kamatom od samo 3,5 posto.

Spasila ih srpska država
Srbija je dosad pokazala daleko više sluha za financijske potrebe Air Serbije, tvrdi Danas. Od nižih kamata, ozbiljnije su subvencije od čak 40 milijuna eura Air Serbiji 2016. godine. Taj novac je upravo dostajao da kompanija kojom upravljaju Arapi ne bude u gubitku za istu svotu. Usto, država pomaže na druge načine, npr. da Air Serbia jednostavno prebaci beogradskom aerodromu Nikola Tesla svoje radnike koji su joj suvišni. 

Povlašteni pristup

Višak radnika jednostavno prešao u N. Teslu
U studenome prošle godine 340 radnika Air Serbije (zemaljski servis) prešlo je u sastav beogradskog Aerodroma Nikola Tesla, u državnom vlasništvu, koji je tada još tražio koncesionara. Tako, usluge, koje prihvata i otprema zrakoplova i putnika, čišćenje zrakoplova, utovar i istovar prtljage i druge poslove ne obavlja kompanija Air Serbia, već kroz naplatu Aerodrom Nikola Tesla.

Komentirajte prvi

New Report

Close