Cloud na putu od tehnologije do biznisa

Autor: Bernard Ivezić , 18. rujan 2012. u 22:00

Ideja da se HT, koji je napravio puno u ponudi računarstva u oblacima, okrene e-poslovanju i u jednoj funkciji spoji privatne i poslovne korisnike korak je u pravom smjeru

Dok se protekle dvije godine o cloudu, odnosno računarstvu u oblacima, govorilo kao o tehnologiji, nakon ovogodišnje Combisove konferencije zasigurno će se početi govoriti kao o biznisu. Hrvatski telekom (HT), vlasnik Combisa, dao je jasan signal da od clouda sada želi ponajprije novac.

Grupa HT napravila je mnogo u ponudi clouda. Razvila je cloud tehnologiju koju velike kompanije mogu iskoristiti da bi same svoju informatiku prebacile u koncept računarstva u oblacima. Ponudila je cloud servere i računala malim i srednjim poduzetnicima, radi na ponudi cloud aplikacija i partnerstvima, a ulaskom u platni promet potencijal HT-ove cloud ponude dodatno će se povećati. Korisnici pak od clouda još zaziru jer je kompliciran, a mogao bi biti jednostavan poput pregledavanja maila na Gmailu, dopisivanja na Facebooku ili razmjene slika na Dropboxu.Cloud koji nude operateri poput HT-a, Metroneta i Vipneta još je teško naplativ jer polazi od tehnologije. Ono što s druge strane korisnici clouda traže jesu jednostavne usluge za koje su, kad se na njih naviknu, spremni izdvojiti novac. Pritom operateri pokazuju ne samo da nisu svjesni te činjenice nego kao da ne razumiju da u cloudu imaju istog kupca koji cloud jednom treba za privatne potrebe, drugi put za posao, a treći za javnu komunikaciju. I zato se ideja da se HT okrene e-poslovanju, te u jednoj funkciji spoji operativu za privatne i poslovne korisnike, u tom kontekstu čini kao korak u pravom smjeru.

Komentari (2)
Pogledajte sve

http://www.salesforce.com/cloudcomputing/

neobavezno pogledati,da se dobije donekle uvod u CLOUD IT.

Puno buke ni za što…čitao sam članak na techcunrch.com da se baš i ne prima ta usluga…
Ne vidim veliku prednost…ne znam čitate li Olega Maštruka u Mreži…

Ne samo da cloud nije nešto posebno već je opet sve veći trend ,pogotovo za iole veće firme,insourcing a kamoli da se bace na cloud,a manje firme znaju potpuno odbaciti ideju da im IT uopće treba …ako želite projektirati informacijske sustave koji pomažu vođenju firme nema šanse da netko iz Agrokora može imati koristi od tamo nekog iz Combisa kome je to usputna djelatnost,odnosno jedan od nekoliko klijenata…čak se i infrastrukturno morate
baviti specifičnmi poslovima jer ako hoćete napravi business continuity opet se morate prilagoditi vlastitim aplikacijama…niti backup ne može baš biti jednoobrazan…
Ne kažem da baš nitko neće otići u nebesa ali usporedba sa strujom je neumjesna jer se radi o standardnoj struji(trofazna,220 V i 50 Hz) a aplikacije su turbospecifične….
Ne znam koliko znat o SW engineering-u ali radi se o prose kreiranje SW rješenja u kojem je vlasnik procesa(krajnji korisnik) ključna figura….Ne vjerujem da su se softverksa rješenja toliko standardizirala da bi cloud postao neizbježan …recimo ako trebate kreirati specifićne izvještaje tipične za vlastite procese….
Ne znam da i ste čuli za ITIL i upravlajnje servisima,za change management,release managament,incident i problme management itd..itd…znači da ima jako puno komunikacije između korisnika i onih koji razvijaju aplikacije..Razvojni inženjer može biti najbolji stručnjak za nekakvu platformu ali mora učiti o procesima specifičnog klijenta…sa svakim novim klijentom….

NFC , chip kartica, smart kartica nema nikakve razlike ako ima provizije….a i ne žele Vam svi prijavljivati gotovinu 🙂 🙂

New Report

Close