Ponuditelji za Pleso su tajna

Autor: Ivan Pandžić , 19. svibanj 2011. u 22:00

Od 10 tvrtki koje žele koncesiju za Zračnu luku Zagreb, samo neke su ostale u igri, ali njihova se imena ne objavljuju dok ne predaju konačne ponude

Hrvatska javnost neće doznati tko je od 10 natjecatelja za koncesiju Zračne luke Zagreb prošao u drugi krug jer je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture Božidara Kalmete odlučilo taj podatak ostaviti tajnim.

Pozvali su se na Zakon o javnoj nabavi, pa će imena onih koji su prošli u drugi krug biti poznata tek za više od mjesec dana – po dostavi cjelokupnih financijskih ponuda. Iako je interes javnosti velik, time se želi, navodno, spriječiti dogovor među onima koji su ocijenjeni sposobnima. Kako je već najavljeno, tijekom razdoblja do konačnih ponuda mijenjat će se i uvjeti natječaja. Najveća izmjena je da će se smanjiti prvotno planirana investicija od 192 milijuna eura za izgradnju prve faze novog terminala. Umjesto pet milijuna putnika, u prvoj fazi bi se trebala graditi zgrada za tri milijuna putnika vrijedna 150 milijuna eura. U 10 konzorcija sudjeluju aerodromski operateri i građevinari iz Koreje, Turske, Francuske, Kanade, SAD-a, Njemačke, Austrije, Grčke i Velike Britanije. Nakon otvaranja konačnih ponuda, direktno će se pregovarati s onima čije ponude budu prihvatljive. Koncesijski ugovor trebao bi se potpisati u listopadu, a gradnja početi u prvoj polovici sljedeće godine. Favoritom se smatra američko-kanadski ADC&HAS.

Zakon o javnoj nabavi

Zaštita tržišnog natjecanja…
Naš zakon u ovakvom, ograničenom postupku, brani objavu imena u ovoj fazi natjecanja, kako se oni koji su prošli u drugi krug ne bi dogovarali.

… na štetu transparentnosti
Stručnjaci kažu da je načelo uvedeno iako se sudara s drugim načelom javne nabave – transparentnosti. Uvedeno je zbog zaštite natječaja na lokalnoj razini. Zanimljivo je da kada EIB i EBRD financiraju projekte u RH istim postupkom, imena tvrtki se znaju u svim fazama.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Srbija (nazazalost primjer) je pokazala kako se na aukciji prodaje drzavni telekom…javno, pred kamerama. Kalmeta nevoli javnost- ne moze se jamiti pred kamerama. I sad bi EU trebala prihvatiti Hrvatsku kao novog clana kad se nista nije promijenilo? Tesko?

New Report

Close