Nema više bočica u ministarstvima

Autor: Suzana Varošanec , 12. srpanj 2009. u 22:00

Voda u galonima nabavljat će se jedinstveno za sve proračunske korisnike, čime će se ostvariti dodatne uštede

Tržište vode iz galona u prvoj polovici 2009. pod utjecajem je recesije i prema neslužbenim pokazateljima dijela velikih proizvođača došlo je do stagnacije, no trend bi se mogao promijeniti jer se Vlada odlučila na skupnu nabavu voda za cijelu državnu administraciju. Nakon najave premijerke Jadranke Kosor da će gosti u državnoj administraciji ubuduće dobiti samo vodu, uslijedila je interpretacija iz Vlade da će se uštede ostvariti korištenjem vode iz galona te da se neće koristiti flaširana voda, a najavljena je i skupna javna nabava. Kalkulacije pokazuju da bi u slučaju primjene naputka u državnim tijelima tržište moglo živnuti, a na godišnjoj razini rast po toj osnovi može iznositi najviše pet posto.

Drastični rezovi
Kako je objasnio glasnogovornik Vlade Zlatko Mehun, državna tijela više ne smiju nabavljati izvorsku vodu u bočicama od pola litre jer je preskupa u odnosu na mjere drastične štednje u segmentu troškova reprezentacije. Riječ je o režimu koji će se na vodi provesti uz pomoć pravila skupne nabave za sva tijela državne vlasti, a Mehun smatra da najava drastičnih rezova u troškovima reprezentacije sadrži upute svim korisnicima državnog proračuna kako se odmah moraju mijenjati navike u potrošnji vode za potrebe svih državnih tijela. “Cilj je potaknuti korištenje izvorskih voda pakiranih u galonima i njih će se nabavljati s jednog mjesta uz pomoć novih pravila Zakona o javnoj nabavi. Pri tome treba očekivati već za iduću proračunsku godinu za sve korisnike koji se financiraju iz državnog proračuna vodu iz galona koja će se nabaviti u sklopu takozvane centralizirane nabave”, kaže Mehun, dodajući da će se operacionalizirati plan skupne nabave vode iz galona “po uzoru na centraliziranu nabavu uredskog materijala za sva državna tijela koji pokazuje znatne uštede”. Napominje da se to rješenje udomaćilo u mnogim državama, a kao primjer navodi irsku vladu u kojoj su i hrvatski dužnosnici pili vodu iz galona i kavu iz termosice. Da će hrvatska administracija slijediti taj primjer, potvrđuje i glasnogovornik Ministarstva gospodarstva Tomislav Mazal, dodajući da se “voda u bočicama više neće nabavljati za potrebe države”. U komentarima na takav plan u prvom planu ističu se realne uštede, a navodno u odnosu na flaširanu vodu, one iznose za dvije trećine niže cijene. Pakiranje vode u galonima stoji oko 45 kuna, a ista ta količina u malim bočicama ima cijenu od oko 130 kuna. Procjenjuje se da bi se skupnom nabavom zbog velikih količina cijena galona od 45 kuna mogla sniziti na 30-ak kuna. U slučaju nabave, primjerice, 100.000 galona trošak bi iznosio oko 3 milijuna kuna.

Odustaje se od narudžbi
Rast kompletnog tržišta voda zaustavila je kriza, pa i najveći proizvođači ističu da su tvrtke proteklih mjeseci masovno odustajale od narudžbi. Riječ je o segmentu izvorskih voda pakiranih u galone (5 galona ili 18,9 litara), koji je posljednjih godina u Hrvatskoj rastao po stopi od 20-ak posto. Tržište se mjeri na 39 milijuna litara voda, potrošnja po stanovniku iznosi 9 litara. Najveći igrači su Kalničke vode Bio natura (u sklopu Badela 1862) koje drže 41 posto tržišnog udjela i Podravka koja ima 31 posto udjela, a ostatak drži još šest tvrtki.

Komentari (2)
Pogledajte sve

cemu voda iz pipe ili galoni?
Pa postoje i uredjaji za vodu koji u usporedbi sa vodom na galone, ustede 90%. E to je usteda.

A mogla bi gospoda piti i vodu iz pipe…

New Report

Close