Imate li psa mogli biste plaćati 100 eura poreza godišnje?

Autor: Poslovni.hr , 31. listopad 2016. u 10:42
FOTO: Thinkstock

Vlasnici pasa mogli bi od 1. siječnja 2017. godine plaćati za svog ljubimca državi porez od 100 eura. Naime, država planira do toga datuma donijeti Zakon o zaštiti životinja.

Javna rasprava o prijedlogu zakona je provedena, a Ministarstvo poljoprivrede još uvijek objedinjuje odgovore na dostavljene komentare, a odluči li se država za uvođenje ovog poreza on bi mogao zahvatiti oko 350 tisuća ljudi, koliko je registrirano vlasnika pasa, piše Slobodna Dalmacija.

Branka Buković-Šošić, voditeljica Odjela za zaštitu životinja u Ministarstvu poljoprivrede, smatra da bi uvođenje ovakvog poreza poslalo poruku vlasnicima pasa da trebaju osigurati kontrolu razmnožavanja svojih ljubimaca. Ideja je, naime, da se kao olakšice od poreza u obzir može uzeti da vlasnik steriliziranog psa ne plaća porez kao ni onaj koji je psa udomio iz skloništa, piše splitski dnevnik.

No, u popodnevnim satima stigao je demantij iz Ministarstva poljoprivrede da su oni ti koji bi uveli porez vlasnicima pasa.

"Iako je Udruga Prijatelji životinja predložila uvođenje poreza na pse, pitanje porezne politike nije u nadležnosti Ministarstva poljoprivrede -stoga taj prijedlog nije uvršten u tekst nacrta Zakona o zaštiti životinja", stoji u kratkom dopisu medijima..

Udruga Prijatelji životinja na svojoj internetskoj stranici objavila da podržava uvođenje tzv. poreza na pse te da su podržali prijedlog Jurice Ambrožića, iz zagrebačkog Gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo.

Ambrožić se pozvao na primjere Austrije i Njemačke u kojima postoji sličan porez, ali je on u nadležnosti Ministarstva financija, a ne poljoprivrede, što je kod nas prijedlog. On predlaže da se napravi više razreda pri razrezu poreza, pa bi tako udomljene životinje iz skloništa imale popust, čime bi u konačnici rad skloništa za životinje financirali vlasnici ljubimaca, a ne svi porezni obveznici.

Udruga smatra da bi uvođenje takvog poreza dovelo "do bolje kontrole mikročipiranja pasa, a time i cijepljenih pasa, a sve u svrhu smanjenja napuštanja pasa i veće odgovornosti i skrbi za pse. Zalažemo se da pritom vrijede olakšice, povlastice i oslobođenje od poreza za udomljene i kastrirane pse (npr. da oni koji udome psa iz skloništa ne moraju platiti porez prvih pet godina, oni koji kastriraju psa plaćaju pola poreza za pse), kao i da se oslobode od plaćanja poreza skloništa i skrbnici koji zbrinjavaju velik broj pasa."

Komentari (12)
Pogledajte sve

ako bi ova mjera produžila opstanak mog uhljeba, spreman sam kupiti 5 kom pasa, samo neka mi kažu ime i prezime onoga kome plaćam održavanje na životu, poklonio bih mu jednog psa, neka se bar malo samofinancira

@delboy,
to je tocno ali da li ce ova mjera to popraviti? nece, pogorsat ce.
a jos nismo culi koliko je to na godisnjoj razini.
i za kraj, pomalo ironicno ali istinito.

Koliko ste potrosili na povecana placica saborskih zastupnika…nije li to isti iznos koji sada morate nadoknaditi?

Po meni je ovo u redu i jos bi predlozija Vladi da pored ovoga uvedu obavezno zdravstveno i mirovinsko osiguranje za pase. Recimo podjelija bi ih u tri skupine NKV(maltezeri,pudlice,civave,pinchevi,shi tzu…), SSS(pticari,bretonci,belgijski ovcari,dalmatinci…) i VSS(vucjaci,doge,sarplaninci,bernardinci…) pa da ovi nizeobrazovani placaju manja davanja,a visokoobrazovani veca sto i je posteno ako zelimo biti socijalna drzava.


ako ovo uvedete 20-30% pasda ce biti odbaceno na cestu (da o necemu gorem niti ne pomslim). pa kada se zbroji sve koliko love je to u drzavnoj kasi. pa zar sudbina tih bica tako malo brine vladu i pokazuje jedno bescutno lice. ne mogu vjerovati da je glupost i neljudskost dotle dosla…ali uvijek me u hrvatskoj nesto iznenadi…negativno.

svakog dana se odbacuju psi , a još više i mačke. to je malo briga većinu građana jer to ne donosi novac, a naši su ljudi jako pohlepni za novcima. uz sve to, te se životinje i zlostavljaju. djeca ubijaju mačke, odrasli tuku pse, to je naša realnost i po tome smo uz bok sa srbijom i BiH kao mjestima gdje se životinje najviše zlostavljaju.

New Report

Close