HAK – Savjeti za zimsku vožnju i odlazak na skijanje

Autor: Sponzorirani članak , 11. siječanj 2014. u 10:25
Hak

Zimska je sezona za vozače teško razdoblje puno izazova.

Što je vozačima najveći izazov kod vožnje zimi?

Zimska je sezona za vozače teško razdoblje puno izazova. Svakako je izazov ako se neočekivano moraju boriti s lošim vremenom. Za nekoliko minuta uvjeti na cesti mogu se jako promijeniti i ceste postaju opasno skliske. Vozači se često susreću s iznenadnim promjenama uvjeta na cesti: od mekoga snijega, zaleđenih ili mokrih cesta do bljuzgavice. Zbog smrznute kiše, magle i snježnih vijavica česte su prometne nesreće i tjelesne ozljede. Ako se pak vozači pridržavaju nekoliko osnovnih pravila vožnje i nauče nekoliko najvažnijih tehnika, mogu se sa svojim suputnicima dovesti sigurno do cilja i u najtežim zimskim uvjetima.

No, vozači ne prilagođavaju način vožnje pojedinim cestovnim i vremenskim uvjetima zimi. Prevelika brzina zajedno s pogrešnom reakcijom zimi može biti pogibeljna. Jedno se često događa: da osobni automobili, teretna vozila i autobusi voze po zasniježenim i zaleđenim cestama s ljetnim gumama. Mnogi vozači još uvijek nisu svjesni odlučujućih prednosti zimskih guma.

Koliko su zimi važne zimske gume?

Ljetne gume za vožnju u ledeno hladnim europskim zimama nisu primjerene. Osobito u sjevernoj i središnjoj Europi te u alpskim područjima zime mogu biti vrlo oštre. Ako tamo živite i vozite se po tim područjima, obavezno morate opremiti svoje vozilo dobrim zimskim gumama. Zbog boljega prianjanja i upravljivosti na snijegu, bljuzgavici i ledu te će gume znatno povećati sigurnost vožnje. Zimske gume osiguravaju veći nadzor nad vozilom i veću stabilnost. Izbjegavajte kombinaciju guma različitih tipova, dezena i dimenzija.

"Cjelogodišnje" gume mogu biti dobar kompromis za blaža (klimatska) područja, odnosno za vozače kojima automobil nije potreban sve vrijeme ili voze samo po velikim gradovima. Važno je da pomisle na odgovarajuće gume i prije nego što padne prvi snijeg, a savjet mogu potražiti kod svojega prodavača guma. Osim toga treba se pobrinuti da vozilo bude dobro pripremljeno na hladne zimske mjesece. Radionice nude posebne zimske pakete za vozače koji nisu sigurni bi li to mogli obaviti sami.

Koji je savjet za vožnju zimi?

Planirajte put

Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama putujte samo ako je neophodno. Informirajte se pravodobno o uvjetima na cestama kojima planirate voziti, a uzmite u obzir i alternativne pravce. Prije puta provjerite najbitnije elemente vozila:

  • Provjerite da li je vozilo uredno servisirano i održavano.
  • Provjerite ulje, rashladnu, kočionu i tekućinu za pranje vjetrobranskog stakla.
  • Provjerite tlak u gumama, stanje i dubinu utora na njima.
  • Važna je preporuka vozačima da s automobila očiste snijeg i led. Nikad ne smijete voziti sa snijegom na krovu ili sa svjetlima i staklima punima snijega, jer isti predstavlja opasnost i za Vas i za druge vozače.
  • Prije putovanja natočite puni spremnik goriva.

Na put krenite odmorni. Izbjegavajte voziti u kaputu, sa kapom i u debelim rukavicama. Vežite se sigurnosnim pojasom, a voze li se i djeca pažljivo provjerite njihove sjedalice i sigurnosne pojaseve. U vozilu održavajte primjerenu mikroklimu (ne pretjerujte s toplinom jer Vas može uspavati). Prilagodite brzinu kretanja vozila uvjetima i stanju na cesti te poštujte ograničenja brzine. Vozačima savjetujemo da prije i za vrijeme vožnje na radiju redovito slušaju vremensku prognozu i informacije o uvjetima na cesti (uključiti radioprijamnik u sustav informiranja o stanju u prometu (RDS) kako biste saznali što se događa na cesti i izbjegli čekanja). Ako čujete upozorenja o lošem vremenu, radije odgodite putovanje dok se uvjeti ne poboljšaju. Informacije o stanju na cestama građani dobivaju neposredno – na telefon HAK-INFO 072 777 777 ili putem web-a: http://www.hak.hr/info/stanje-na-cestama/, a u slučaju da posjedujete „pametni telefon“ dostupna Vam je besplatna HAK-ova aplikacija (za više detalja pogledajte: http://www.hak.hr/smartphone/hak). Putujete li na duljoj relaciji pripremite toplu odjeću, nepropusne cipele, hranu, tople napitke i svjetiljku, a ponesite i lopatu

Već na početku putovanja morate znati da su za vožnju zimi potrebna strpljivost i praksa. Smanjite brzinu. Izbjegavajte mijenjanje tragova kotača i pretjecanje. Za zadržavanje nadzora nad vozilom važno je također da izbjegavate iznenadne promjene smjera i naglo kočenje. Vozite smireno i uvijek gledajte ispred sebe. Morate predvidjeti nove situacije i pripremiti se na njih da možete što brže reagirati. Uvijek mislite unaprijed!

Što vozači mogu učiniti kod smanjene vidljivosti?

U magli je najbolje usporiti vožnju i prilagoditi brzinu uvjetima. Kad je vidljivost zaista loša, upalite svjetla za maglu, a ne zaboravite ih isključiti kad se vidljivost poboljša. Nikad nemojte iznenada ubrzavati. Naime iako možda izgleda da se magla diže, ona se vrlo brzo razvija i loša vidljivost često se javlja mjestimice.

Što činiti kad su ceste zaleđene i prekrivene bljuzgavicom?

Kod vožnje po skliskim i zaleđenim cestama morate povećati sigurnosnu udaljenost. Testovi su pokazali da udaljenost između vozila tijekom zime mora biti tri puta veća nego ljeti. Dodatna je udaljenost potrebna zbog sigurnoga kočenja. Kad su ceste skliske, valja voziti polako, izbjegavati naglo kočenje i ubrzavanje jer se, inače, može vrlo brzo izgubiti nadzor nad vozilom.

Ako vaš auto ima sustav kočenja ABS, nemojte pritiskati papučicu kočnice nekoliko puta zaredom. Kočite lagano i držite smjer. Preporučujemo da na zaleđenim cestama ili na nizbrdicama mjenjač prebacite u niži stupanj prijenosa ranije nego inače, a pritom lagano pritisnite kočnicu da sigurno smanjite brzinu.

Što je na zimskim cestama najopasnije?

Najopasnija su mjesta mostovi, strmine, zavoji, raskrižja i semafori. Na tim se mjestima ceste najbrže zaleđuju i postaju skliske te također ostaju skliske i onda kada drugdje već izgledaju u redu. Vozači moraju paziti i kada voze uz jezera i kroz šume: zbog više vlage na tim je područjima i opasnost veća.

Isto tako morate biti oprezni kada vozite s osunčanih područja sa suhom cestom u dio koji je u sjeni. Cesta može biti zaleđena.

Temperatura između nula i tri stupnja iznad nule smatra se najopasnijom. Mislite da su ceste u redu, a temperatura zemlje zapravo je ispod nule i ceste još uvijek mogu biti zaleđene.

Zimska oprema u HR i Europi

Za vožnju zimi – zimske gume!

Vožnja s ljetnim gumama u zimskim uvjetima svojevrsni je rulet na kotačima

Gume su jedan od najvažnijih dijelova vozila, a kako posreduju između automobila i ceste presudne su za sigurnost. Dobro je da u svakom razdoblju godine vozilo ima odgovarajuće gume. Jer, već pri temperaturi zraka nižoj od 7 stupnjeva Celzijusa ljetne gume gube elastičnost, kao i svojstva prianjanja na podlogu, koja imaju u uvjetima za koja su predviđena. Najbolje je, stoga, već od studenoga, na automobil staviti sve četiri zimske gume, istog proizvođača, marke i modela te dimenzija koje propisuje proizvođač automobila.

Ljetna guma po snijegu gotovo da nema nikakve šanse. Najbitnije, njome se produljuje zaustavni put, što može biti opasno. Kod temperature od minus 10 Celzijevih stupnjeva, automobil s ljetnim gumama, pri brzini od 60 kilometara na sat zaustavit će se nakon 55 metara, dok će se automobil koji na kotačima ima zimske gume zaustaviti nakon 44 metra. Na nižim temperaturama put kočenja još je duži. Ako automobil ima ljetne gume, zaustavit će se nakon 62 metra, a sa zimskim gumama najdalje do 50 metara.

Zimska oprema u Hrvatskoj od 15.11. do 15.4.

U Hrvatskoj je zimska oprema obvezna na zimskim dionicama javnih cesta od 15. studenoga tekuće godine do 15. travnja iduće godine. Obvezna uporaba zimske opreme odnosi se na sve vrste motornih vozila bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika, izuzev vozila oružanih snaga Republike Hrvatske.

Uređeno je to Odlukom Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture o obveznoj zimskoj opremi (Narodne novine 145/2013, od 6. prosinca 2013.). U zimske dionice javnih cesta ulazi 839,2 km autocesta i 1523,3 km državnih i županijskih cesta te 68,1 km državnih cesta za tranzitni promet iz trajektnih luka Vukovar, Osijek, odnosno luke i rafinerije Sisak.

Pod zimskom opremom motornih vozila čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 tona, sukladno posebnom propisu, podrazumijevaju se zimske gume (M+S) na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače.

Pod zimskom opremom autobusa podrazumijevaju se lanci na pogonskim kotačima ili zimske gume (M+S) postavljene na pogonske kotače, a autobusi i teretna vozila koja zbog tehničkih razloga ne mogu postaviti lance na pogonske kotače moraju imati zimske gume (M+S) na pogonskim kotačima.

Kazna za nepoštivanje zakona je 300 kuna (i isključenje iz prometa). Zabrana prometa na određenoj dionici, nastupa proglašenjem zimskih uvjeta (sukladno članku 193. Zakona o sigurnosti prometa na cestama- NN 87/08) a odnosi se na vozila na motorni pogon koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretna vozila s priključnim vozilom. Ako policijski službenik zatekne vozilo koje se kreće cestom (na kojoj je kretanje te vrste vozila zabranjeno) bez zimske opreme na dijelu ceste i u vrijeme kada je zimska oprema obvezna, naredit će vozaču da odmah prekine kretanje vozilom ili da vozilom nastavi kretanje na cesti na kojoj je kretanje te vrste vozila dopušteno, odnosno da upotrijebi zimsku opremu. U suprotnom: vozaču prijeti novčana kazna od 700 kuna.

Bogati izbor lanaca za snijeg možete pronaći i na HAK-ovom web shopu: http://shop.hak.hr/, pod kategorijom „ZIMSKA OPREMA“ – „LANCI ZA SNIJEG“.

Kakva je propisana zimska oprema u europskim zemljama?

U mnogim državama Europe zakoni u pogledu zimske opreme vozila vrlo su različiti. U većini država ta je obveza datumski određena, a kod drugih, pak, u vrijeme proglašenih zimskih uvjeta na cestama. Dakle, kad je na kolniku snijeg, ugaženi snijeg ili poledica.

Zimsku opremu, u većini zemalja, čine četiri zimske gume, a u drugima su to i četiri ljetne, dakako, u kombinaciji s lancima za snijeg (u prtljažniku). Minimalna dubina profila na zimskim gumama kreće se od 3 do 4 mm, a ljetnih od 4 do 6 mm.

Gume s čavlima dopuštene su u Estoniji, Finskoj, Latviji, Litvi, Norveškoj, Rumunjskoj i Švedskoj, kao  i u planinskim krajevima, odnosno kada je to posebnim znakom određeno, u Italiji, Francuskoj, Španjolskoj, Švicarskoj i Austriji.

Austrija

U Austriji je obvezna zimska oprema u razdoblju od 1. 11. do 15. 4. za vozila do 3,5 t u vrijeme zimskih uvjeta na cesti, a za teža vozila od 3,5 t bez obzira na zimske uvjete.
Za vozila najveće dopuštene mase do 3,5 t  zimska oprema su zimske gume s minimalnom dubinom profila 4 mm odnosno ljetni pneumatici s takvom dubinom profila i lancima za snijeg za pogonske kotače.

Lanci su dopušteni na dionicama s ugaženim snijegom ili zaleđenim kolnikom, a nisu dopušteni na cesti s raskvašenim ili djelomičnim snijegom, pa vozač koji se kreće s lancima na ljetnim gumama po mjestimice zasniježenom kolniku ili onome s „bljuzgom“ može dobiti kaznu za vožnju s nepropisnom zimskom opremom.

Kazna za nepoštivanje propisa je 35 eura, a ako ste (bez zimske opreme) uzročnik zastoja u prometu kazna doseže do 5.000 eura.

Bosna i Hercegovina

U razdoblju od 15. studenoga tekuće do 15. travnja iduće godine, bez obzira na vremenske uvjete, sva motorna vozila moraju imati odgovarajuću zimsku opremu i moraju je koristiti u uvjetima kad je snijeg na kolniku ili kad je ugažen ili zaleđen ili kad pada kiša koja se ledi na tlu. Zimska oprema vozila najveće dopuštene mase do 3,5 t, do 8 sjedala, su 4 zimske gume s oznakom iMS, M+S ili M&S i znak snježne pahuljice na stiliziranom obrisu planine s tri vrha, najmanjom dubinom profila 4 mm ili 4 ljetne gume s jednakom dubinom utora i s lancima za snijeg u priboru (za montažu na pogonske kotače u vrijeme zimskih uvjeta). Zimska oprema vozila najveće dopuštene mase više od 3,5 t su dvije zimske gume (M+S) s minimalnom dubinom profila 4 mm na pogonskim kotačima, plus lanci za snijeg ili 4 ljetne gume s istom dubinom utora plus lanci za snijeg. Ujedno, obvezna je i lopata i vreća s 25 – 50 kg pijeska. Kazna za neuporabu zimske opreme je 40 KM, a ako prouzročite prometnu nesreću zbog neodgovarajuće opreme vozila kazne su od 50 do 200 KM.

Crna Gora

U Crnoj Gori zimska je oprema obvezna u razdoblju od 15.11. do 1.4., bez obzira na vremenske uvjete. Pod obveznom zimskom opremom motornih i priključnih vozila podrazumijevaju se lanci za snijeg pripravni za postavljanje na pogonske kotače, pneumatici minimalne dubine utora na gaznoj površini 4 mm, s tim da pneumatici na pogonskim kotačima moraju biti zimski ili pneumatici s oznakama MS, M+S ili M&S, shodno Pravilniku o uvjetima koje moraju ispunjavati vozila u prometu na cestama u pogledu dimenzija, ukupne mase, osovinskog opterećenja, zaštite okoline, uređaja i opreme. Dodatno za teretna vozila i autobuse u zimsku opremu ubraja se i lopata i vreća pijeska. Pravilnikom je propisano i da se na vozilima ne smiju postavljati pneumatici s čavlima.

Kazne za nepotpunom zimskom opremom idu od 60 do 150 eura, za neuporabu zimske opreme (npr. lanaca za vrijeme sniježenja) kazna  je od 80 do 300 eura. Vozači koji ne posjeduju zimsku opremu isključuju se iz prometa.

Češka

U razdoblju od 1. 11. do 31. 3. u vrijeme zimskih uvjeta za vožnju obvezna je uporaba zimske opreme na svim cestama.  Zimska oprema je obvezna, bez obzira na vremenske prilike, na autocesti D1, Prag-Brno, na dionici Mirošovice-Kyvalka (21 do 186 km) kao i na brojnim regionalnim i lokalnim cestama (označenim znakom za zimske uvjete). Zimsku opremu vozila najveće dopuštene mase do 3,5 t čine 4 zimske (M+S) gume ili 4 ljetne s „profilom“ od najmanje 4 mm dubine utora. Zimska oprema vozila  s više od 3,5 t nalaže gume s najmanjom dubinom utora od 6 mm na svim kotačima. (uz lance za snijeg na pogonskim kotačima s ljetnim gumama). Lanci za snijeg smiju se uporabiti samo na kolnicima potpuno prekrivenim snijegom.

Kazna za neuporabu zimske opreme je najmanje 2000 CZK (oko 80 eura).

Francuska

U Francuskoj je uporaba zimske opreme obvezna u vrijeme zimskih uvjeta vožnje, odnosno kada je prometnim znakom označena njena obvezna uporaba, primjerice lanaca za snijeg. Zimska oprema su zimske gume min. 3,5 mm dubokim profilom odnosno lanci za snijeg.
Na planinskim je cestama posebice obvezna uporaba lanaca za snijeg i za vozila opremljena zimskim gumama. Kazna za vožnju bez zimske opreme je 135 eura.

Italija

Svaka talijanska regija sama odlučuje kad i kakvu zimsku opremu zahtijeva od vozača na cestama na njihovom području. Većina regija na području sjeverne i srednje Italije odlučila se za datumski određenu uporabu zimske opreme, koja uključuje ili 4 zimske gume ili pak 4 ljetne i lance za snijeg dodatno u opremi.
U pokrajini Furlaniji-Julijskoj krajini, na autocestama Trst – Venecija i Palmanova – Udine – Tržič, obvezna je uporaba zimske opreme od 15.11. do 15.4., bez obzira na uvjete vožnje. Slično tome je i na ostalim regionalnim cestama te regije. No, na nekim regionalnim cestama zakon je nešto blaži i traži zimsku opremu između 15.11. i 31.3. Na području Veneta, na autocesti od Venecije do Brescie zimska je oprema obvezna od 1.11. do 31.3., a na ostalim autocestama i regionalnim cestama u toj regiji od 15.11. do 15.4. Slično je tako i u ostalim talijanskim regijama primjerice Emilia-Romagna (Bologna) gdje je zimska oprema obvezna od 1.11. do 15.4., u Toskani je na glavnoj autocesti A1, što ide od Milana ka Rimu, zimska oprema obvezna od 1.11. do 15.4., na svim ostalim autocestama i regionalnim cestama, pak, od 15.11. do 15.4. U regiji Trentino – Južni Tirol (Bolzano, Trento, Brenner) zimska je oprema obvezna od 15.11. do 15.4. bez obzira na uvjete za vožnju. Razdoblje obvezne zimske opreme najduže traje, od 15. 10. do 15.4, u dolini Aoste, na autocestama, što idu u smjeru tunela Mont Blanc i St. Bernard.

Kazne za neuporabu zimske opreme je 39 eura na cestama unutar naselja i 80 eura izvan naselja, dok policija može i zabraniti daljnju vožnju.

Mađarska

U Mađarskoj zimska oprema nije zakonski određena. No, u vrijeme obilnih snježnih oborina ili velike količine snijega na kolniku obvezna je uporaba lanaca za snijeg na pogonskim kotačima. U takvim slučajevima uporaba lanaca za snijeg zahtijeva se već pri prelasku državne granice.

 Makedonija

U Makedoniji je zimska oprema obvezna između 15. studenoga i 15. ožujka.

Zimska oprema motornih vozila do 3,5 t (osim vozila s pogonom na sva četiri kotača) podrazumijeva: 4 zimska pneumatika s najmanje 4 mm profila, ili 4 ljetna pneumatika s najmanje 4 mm profila i lanci za snijeg na pogonskim kotačima.

Zimska oprema vozila s pogonom na sva četiri kotača: 4 zimska pneumatika s najmanje 6 mm profila, ili 4 ljetna pneumatika s najmanje 6 mm profila + lanci za snijeg snježne na pogonskim kotačima.

Zimska oprema vozila iznad 3,5 t: zimske gume s najmanje 6 mm profila na svim kotačima, ili ljetni pneumatici s najmanje 6 mm profila + lanci za snijeg na pogonskim kotačima. Obvezna je i mala lopata za snijeg.

Za neimanje odgovarajuće opreme kazna je 15 eura.

Njemačka

U Njemačkoj  zimska oprema nije datumski određena, već je obvezna u vrijeme zimskih uvjeta vožnje (snijeg na kolniku, ugažen snijeg, snježna „bljuzga“, poledica). U zimskim uvjetima vožnje, vozila moraju biti opremljena sa 4 zimske gume (najmanja dubina utora 1,6 mm, iako se savjetuje 4 mm), s oznakom M+S ili simbolom snježne pahuljice. Vozila s pogonom na sva četiri kotača nisu iznimka. Uporaba ljetnih guma i lanaca za snijeg u vrijeme zimskih voznih uvjeta nije odgovarajuća zimska oprema. Lanci su obvezni kod ekstremnih zimskih razmjera i kad to zahtijeva postavljena odgovarajuća prometna signalizacija.
Za teretna vozila s više od 3,5 t propisana je uporaba zimskih guma na pogonskim kotačima.

Kazna za neuporabu zimske opreme je 40 eura, a u slučaju ometanja prometa najmanje 80 eura.

Poljska

Vozila moraju biti opremljena zimskom opremom u vrijeme zimskih uvjeta vožnje, odnosno kad je prometnim znakom označena obvezna uporaba, npr. znak s lancima za snijeg. Zimska oprema podrazumijeva: 4 zimska pneumatika s najmanje 4 mm profila, ili 4 ljetna pneumatika s najmanje 4 mm profila i lanci za snijeg na pogonskim kotačima.

Slovačka

Za osobna vozila u vrijeme zimskih uvjeta na cesti obvezne su zimske gume minimalnom dubinom profila 3 mm na svim kotačima. Dopuštena je i uporaba ljetnih guma s lancima za snijeg u prtljažniku. Za vozila s više od 3,5 t je od 15.11. do 31.3., neovisno od uvjeta na kolniku, obvezna uporaba zimskih guma (minimalne dubine utora 3 mm) na svim kotačima 

Slovenija

U Sloveniji je uporaba zimske opreme datumski određena – od 15.11. do 15.3., bez obzira na vremenske uvjete, odnosno u slučaju zimskih uvjeta prije ili poslije tog vremenskog razdoblja.

Važno je naglasiti kako za putovanje zimi kroz Sloveniju i „strana“ vozila, pa tako i ona s hrvatskim registracijskim pločicama, trebaju imati zimsku opremu od 15. studenoga do 15. ožujka (neovisno o vremenskim uvjetima) ili prije, odnosno poslije tog datuma, ako tada na cestama vladaju zimski uvjeti.

Zakonom („o pravilih cestnega prometa“) je određeno kako zimsku opremu čine 4 zimske gume, s oznakom M+S ili obilježenim sa snježnom pahuljicom, s minimalnom dubinom profila 3 mm ili 4 ljetne gume s jednakom dubinom profila 3 mm i lancima za snijeg u priboru vozila, pripremljenim za pogonske kotače. Za vozila s pogonom na sva četiri kotača lanci idu na kotače na osovini za stalni pogon.  

Vozila s najvećom dopuštenom masom s više od 3,5 t, moraju imati zimske pneumatike na pogonskim kotačima ili na svima ljetne gume i lanci za snijeg i lopatu u priboru.
Na priobalnom području Slovenije, od Črnega Kala do Sečovlje, dopuštena je uporaba samo ljetnih guma s minimalnom dubinom profila 3 mm.

Vozač, koji nema propisanu zimsku opremu kažnjava se sa 40 eura. Ako je zbog neimanja zimske opreme onemogućen promet kazna je 500 eura, a dobiva se i 5 kaznenih bodova. Ako vozite s neočišćenim automobilom od snijega  možete biti kažnjeni s 200 eura, ako ne poštujete prometnu signalizaciju o zimskim uvjetima i zabrani vožnje kazna je 300 eura. Za pravne osobe kazne su više i iznose 1.000 eura za vozača i 1200 eura za odgovornu osobu tvrtke.

Srbija

U Srbijiu razdoblju od 1. studenoga do 1. travnja vozila moraju biti opremljena sa sve četiri zimske gume, ako je na kolniku snijeg, led ili poledica. Dubina gazećeg sloja na pneumaticima ne smije biti manja od 4 mm. Ukoliko su vremenski uvjeti  tijekom zimske sezone takvi da nema snijega i leda na kolniku, zimski pneumatici neće biti obvezni. Izvan navedenog razdoblja, vozila mogu biti opremljena zimskom opremom.
U navedenom razdoblju, izvan naselja, obvezno je (u prtljažniku) imati lance ili druge uređaje za povećanje trakcije. Lanci se montiraju na pogonske kotače na dionicama ceste označene znakom obvezne uporabe lanaca, kada je snijeg na kolniku.U naselju, vozila ne moraju biti opremljena lancima. U zimskoj opremi autobusa i teretnih vozila još je i lopata.

Kazna za neuporabu zimske opreme je 3.000 dinara.

Švicarska

Uporaba zimske opreme (četiri zimske gume) u Švicarskoj nije vremenski određena, obvezna je jedino u vrijeme zimskih uvjeta (snijeg na kolniku ili poledica) ili kad je prometnim znakom označeno. Ako je istaknut  znak s lancima za snijeg onda to vrijedi za sva vozila osim onih s pogonom na sva četiri kotača. U slučaju prometne nesreće u zimskim uvjetima lako se krivnja pripiše vozilima bez odgovarajuće zimske opreme. Prije odlaska u Švicarsku, u zimskom razdoblju, informirajte se o vremenskim uvjetima na području cestovnih prijelaza u visokom gorju jer je tamo zimska oprema (npr. lanci za snijeg) obvezna.

Ostale države

Zimska oprema određena je datumom na cestama: u Finskoj od 1.11. do 31.3., u Latviji i Litvi od 1.12. do 30.4., u Estoniji od 1.12. do 1.3., u Švedskoj od 1.12. do 31.3., u Norveškoj, kao i Rumunjskoj od 1.11. do 31.3.

U ostalim državama nema većih posebnosti glede uporabe zimske opreme.

Što učiniti u slučaju nezgode na putu

-U slučaju da Vam se dogodi kvar (ili prometna nesreća) na vozilu zaustavite se na sigurnom mjestu i pokušajte poduzeti sljedeće radnje (postupanje u situacijama zaustavljanja vozila u RH definirano je Zakonom o sigurnosti prometa na cestama – NN 87/08):

-U slučaju zaustavljanja ili parkiranja na javnoj cesti izvan naselja ako za to postoji mogućnost, zaustavite ili parkirajte vozilo izvan kolnika.

-U slučaju da ste zbog neispravnosti na vozilu, prometne nesreće ili drugoga opravdanog razloga prisiljeni vozilo zaustaviti na kolniku dužni ste za vrijeme kretanja izvan vozila označiti se reflektirajućim prslukom, te poduzeti sve mjere da zaustavljeno vozilo ne dovede u opasnost druga vozila te vozilo odmah ukloniti s kolnika.

-Kod zaustavljanja ili parkiranja vozila na cesti dužni ste zaustaviti ga, odnosno parkirati neposredno uz desni rub kolnika, a na cesti na kojoj se promet odvija samo u jednom smjeru može ga zaustaviti ili parkirati uz desni ili lijevi rub kolnika.

-Ako se uz desni rub kolnika nalaze tramvajske ili druge tračnice, vozilo možete zaustaviti ili parkirati ga uz lijevi rub kolnika.

-Vozilo možete zaustaviti ili parkirati na mjestima koja se nalaze na sredini kolnika samo ako su ta mjesta obilježena odgovarajućim prometnim znakom ili oznakom na kolniku kao mjesta za parkiranje vozila.

-Dužni ste motorno ili priključno vozilo, osim mopeda, motocikla bez bočne prikolice, motornih tricikala, lakih četverocikla i četverocikla koje je zaustavljeno na kolniku, obilježiti posebnim znakom kojim se označava zaustavljeno vozilo na kolniku (sigurnosni trokut). Sigurnosni trokut se postavlja na kolnik iza zaustavljenog vozila, u okomitom položaju i na dovoljnoj udaljenosti koja na cesti izvan naselja ne može biti manja od 100 m, tako da vozači vozila koja nailaze iz smjera na kojem je znak postavljen mogu pravodobno uočiti i po potrebi zaustaviti svoja vozila, odnosno sigurno obići zaustavljeno vozilo. Na isti način taj se znak postavlja i kad je na cesti zaustavljena kolona vozila, s tim što se umjesto jednog na kolnik postavljaju dva znaka, jedan pokraj drugoga. Ako je u motorno vozilo ugrađen uređaj za istodobno uključivanje svih pokazivača smjera, taj uređaj mora biti uključen.

U slučaju kvara ili prometne nesreće obavezno nazovite broj 1987 ako se nalazite na području Republike Hrvatske ili +385 1 1987 ako se nalazite u inozemstvu. U slučaju da ste član HAK-a imate pravo na besplatne usluge pomoći na cesti pod uvjetima opisanim na: http://www.hak.hr/clanstvo/, a dodatna objašnjenja možete zatražiti na besplatnom broju telefona: 0800 9987. U slučaju da je vozilo u vlasništvu tvrtke ili organizacije HAK preko svoje tvrtke kćeri HAK-Usluge d.o.o. za poslovne korisnike nudi produkt HAK asistencija gdje je nositelj prava na usluge vozilo (detalje možete saznati na: http://asistencija.hak.hr/ ili na broju telefona 044/691-060).

Reflektirajući prsluk

U kojim je državama reflektirajući prsluk obvezan?

Prometni zakoni u Austriji (motociklisti ga ne trebaju), Hrvatskoj, Italiji (motociklisti ga ne trebaju), Slovačkoj, Portugalu i Španjolskoj (motociklisti ga ne trebaju) propisuju obveznu uporabu reflektirajućeg prsluka, odnosno on je dio obvezne opreme. U Češkoj je obavezan samo za vozače teretnih vozila (na cestama izvan naselja).

U tim državama je reflektirajući prsluk obvezen domaćim vozačima kao i strancima s vozilima inozemnih registracija.

Na reflektirajućem prsluku mora obvezno biti europska oznaka EN471, a prsluk je narančaste ili žute boje. S njim ste, prilikom izlaska iz vozila, bolje vidljivi, a time i sigurniji. Ujedno, izbjegavate plaćanje kazne (za neimanje prsluka).

Hrvatska

U Hrvatskoj je reflektirajući prsluk obvezni dio opreme motornih vozila ili motocikla i moraju ga vozači odjenuti pri svakom izlasku iz vozila na autocesti ili cesti izvan naselja.

Auto-oznaka države
Oznaka države na motornom vozilu

Oznaku države propisuje Bečka konvencija o cestovnom prometu iz godine 1968.

Po toj konvenciji, a koje je potpisnik i Hrvatska, svako vozilo u međunarodnom prometu, na zadnjem dijelu, pored svoje registarske pločice mora imati i oznaku države, u kojoj je registrirano.

Oznaka države mora biti vidljiva sa stražnje strane vozila. A ako s vozilom vučete prikolicu, i prikolica, uz svoju registarsku pločicu, mora imati oznaku države.

Veličina bijele elipse s crnim obrubom i crnim slovima, po Bečkoj konvenciji za dvoslovne oznake, mora biti, najmanje, 17,5 x 11,5 cm. Crte slova i brojki moraju biti najmanje 8 cm visoke, a široke 1 cm.

Oznaka nije valjana ako su na njoj ispisani bilo kakvi drugi znaci, reklame i slično.

Za troslovne oznake (kao što je SLO) najmanje dimenzije su 24 cm x 14,5 cm. Iako se, prešutno, prihvaća i veličina koja odgovara dvoslovnim oznakama.

Vozači automobila s naljepnicama koje su izrazito manjih dimenzija pri prelasku granice mogu imati teškoće. A po našem zakonu, za neimanje naljepnice pri prelasku državne granice, kazne su 300 kuna.

Vozila iz EU, koja u registarskoj tablici imaju uključenu oznaku države u sve države EU lako putuju bez dodatne oznake, a naljepnicu s oznakom svoje države obvezatno moraju imati za putovanja kroz države izvan EU.

New Report

Close