Financijski sektor pun novca, dok realni nema ni lipe

Naslovnica Forum Komentari članaka Financijski sektor pun novca, dok realni nema ni lipe

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

ne znam samo kome će dalje uzimati kad unište i ovo malo proizvodnje.

Evo čak je i spomenuto u članku, pa nije problem u bankama nego u državi koja se miješa u ekonomiju.

Pa kako se to država miješa u ekonomiju…

Rezultat državnih pravila i je taj da je financijski sektor pun novca, jer je novac danas državni monopol predan u privatne ruke…
Kao i mnoge djelatnosti …
Libertarijanci(jedni pravi kapitalisti)ne dopuštaju da bilo tko preko države definira novac.
Novac je roba,vrijednost je individualna…
U javnom sektoru ima više ljudi koji bi mogli naći realan posao(liječnici,medi.sestre,komunalni radnici,mnogi inežnjeri iz javnih firmi,učitelji,čak i drotovi..da ne nabrajam dalje…poanta je jasna)
dočim u privatnom sektoru ima masa odvjetnika,pravnika,ekonomista opće prakse,računovođa,bankara(današnje bankarsko posebno investicijsko, je namješten posao kroz regule a centrane banke su javno tijelo koje štiti
privatne ali kvazitržišne banke),osiguravatelja čije poslove regulira (a regulacija ko i suđenje u sportu može uvijek imati navođenje na tuđi mlin) ili čiji poslovi su nastali iz regulacije…

U časopisu Banka je,dobro obrađeno pitanje i korucpcije i regulacije…
>Kada su javna i komunalan poduzeća neefikasna uvijek kao razlog u pozadini čuči nekakav poslodavaca koji ima utjecaj i u nabavi i u kadroviranju unutar firmi,a poslovi mu ostvaruju ekstra profit i kasniej omogućuju doslovno monopol…

zato galte iako te razumijem ,no ne mugu podržati prvatizaciju kao rješenje jer kao što sam Ve objsanio pirvatizacju bi izveli oni koji su javna poduzeća a i cijelu ekonomiju učinili neefikasnom kroz novčane institute
koji su doslovno izmišljeni…

Dakle galte,kao što je nasilan čin nacionalizacija koju sproveli kmuniti nad amlim obrtima tako je nasilan čin privatizacija poduzeća koja su stvorena zajedničkim novcem…

najveći problem je pretjeran reguliranost…posebno ako u sebi sadrži merkantilizam(stjecanje rivatne koristi npreko javnih sredstava)

Pogledajte ovo…i zapamtite dobro…
Outsourcing ge je vrlo često sredstvo za izvlačenje ekstra profita

http://www.truth-out.org/real-class-war-working-keep-those-below-you-down/1316538300

No outsourcing bi mogao imati javnu funkciju ako bi ciljano davali pslove manjim i srednjim firmama…
No u nekim slučajevima je bolje imati in house rješenje
U svakom slučaju,sve ovisi od sluaja do slučaja
No jedno je sigurno,u današnjem svijetu cvjeta regulacija i outsourcing odnosno JPP,a ako što napisa to dvoje može djelovati razvojno ali i razarajuće…
Na nama je da ne dopustim ovo zadnje

I evo čisto da znate…privatizacija često vodi u monopole i poskuljenja,a ne nužno u tržišno ponašanje…

Fascism is defined as a melding of corporate power and government. A large percentage of our government has already been corporatized, (the code word for corporatization is “privatize”). For example, at least 1,931 private corporations work on programs related to counterterrorism, homeland security and intelligence, located in about 10,000 locations across the U.S.A. These corporations charge taxpayers higher fees (due to the fact that corporations MUST make a profit) than government, thus resulting in HIGHER COST TO THE TAXPAYERS.
Our prisons are rapidly being corporatized, resulting in corruption of judges by corporations (bribes for longer sentencing), corruptions of congress (bribes, also called campaign donations, for laws requiring more incarceration), higher prisoner escape rates, which equal less safe communities and HIGHER COST TO THE TAXPAYERS.
The same with “privitazation” of schools, mostly by religious organizations, which often result in students being taught false history and science at a HIGHER COST TO THE TAXPAYERS than public schools. These students then will not be able to compete with students from other countries with accurate education.
Corporate health insurance results in a HIGHER COST TO THE TAXPAYERS than Medicare or Universal Healthcare. Powerful insurance companies forbid the government from even considering Universal Health Care in the modest Insurance reform bill that was proposed by President Obama.
The US Post Office can send mail anywhere in the country for .44cents, and a package starting at 5.00, private corporations charge much higher rates. If the GOP succeeds in shutting down the USPS, it will result in –again–HIGHER COST TO THE TAXPAYERS.
The pattern is obvious to all who are paying attention. Whenever you hear a politician praising “privitazation”, remember they are really praising fascism.


Pa kako se to država miješa u ekonomiju…

Rezultat državnih pravila i je taj da je financijski sektor pun novca, jer je novac danas državni monopol predan u privatne ruke…
Kao i mnoge djelatnosti …
Libertarijanci(jedni pravi kapitalisti)ne dopuštaju da bilo tko preko države definira novac.
Novac je roba,vrijednost je individualna…
U javnom sektoru ima više ljudi koji bi mogli naći realan posao(liječnici,medi.sestre,komunalni radnici,mnogi inežnjeri iz javnih firmi,učitelji,čak i drotovi..da ne nabrajam dalje…poanta je jasna)
dočim u privatnom sektoru ima masa odvjetnika,pravnika,ekonomista opće prakse,računovođa,bankara(današnje bankarsko posebno investicijsko, je namješten posao kroz regule a centrane banke su javno tijelo koje štiti
privatne ali kvazitržišne banke),osiguravatelja čije poslove regulira (a regulacija ko i suđenje u sportu može uvijek imati navođenje na tuđi mlin) ili čiji poslovi su nastali iz regulacije…

Dakle galte,kao što je nasilan čin nacionalizacija koju sproveli kmuniti nad amlim obrtima tako je nasilan čin privatizacija poduzeća koja su stvorena zajedničkim novcem…

najveći problem je pretjeran reguliranost…posebno ako u sebi sadrži merkantilizam(stjecanje rivatne koristi npreko javnih sredstava)

Malo nesuvislo pišeš.
Privatizacije je nužna i treba sve privatizirati, samo to treba napraviti na slobodnom tržištu a ne pojedincima ili interesnim skupinama ispod stola. Uvijek će netko biti u tome zakinut pogotovo ako se radi o nacionalnoj imovini u koju su kakti svi ulagali ali jednom se negdje mora presjeći ako se želi ići naprijed. Svaka kuna koja ida državi je kuna manje u privatnom sektoru. Niti jedna jedina državna firma ne radi posao bolje niti kvalitetnije od takve iste tvrke u privatnom sektoru. Vrijedi potpuno generalno od struje, vode, pošte, avio kompanija do tiskanja osobnih iskaznica. Pritom tržište mora biti potpuno slobodno, ne regulirano ili zatvoreno na način da onemogućava konkurenciji da se bavi istim poslom što je obično slučaj pa se problemi, koji nužno proizlaze iz toga, zbog neznanja i nerazumijevanja pripisuju slobodnom tržištu.

Banke kod nas ne idu u nikakve rizike i zato je previse novca u bankama a premalo u projektima. Kazu: nema dovoljno dobrih projekata. No, to nije nije tocno jer banke u stvari govore ‘nema dovoljno projekata za NULA posto rizika’ jer oni samo takve projekte preferiraju. Neki dan sam isao u banku pitati da mi izdaju kreditnu karticu jer radim u inozemstvu, puno putujem i treba mi. Imam depozit od skoro 200.000 eura cash i urednu proslost s bankom (placam kredit, stavim 10.000 eura na racun svaki mjesec i stedim – ja sam iznimka i zato bas i zelim navesti ovaj svoj primjer. Kaze bankarica ovako: ne mogu vam izdati kreditnu karticu jer nemamo nikakvo osiguranje buduci da ne primate placu u Hrvatskoj. Kazem ja: ali imam ogromni depozit i urednu proslost s bankom, dobar kreditni rejting, sta nije to dovoljno? Kaze ona: ne, trebamo osiguranje. I ponudi mi kreditnu karticu uz uvjet da zamrznem 10.000 eura na racunu kao pokrice za naplatu (iako imam slobodno 200.000 eura). Kazem je: ali to onda nije kreditna kartica, to je kao debitna kad moram lovu polozit unaprijed. Kaze ona: to je sve sto mozemo ponuditi. E SAD: ova prica vam pokazuje u kakve rizike HR banke zele ulaziti odnosno koliko su se spremni izloziti riziku. Odgovor je: samo NULA posto rizika njima odgovara. I to je odgovor zasto su banke pune love a gospodarstvo je nelikvidno i ne moze dobiti kredite za projekte. Ima projekata ali apetiti za rizik na strani banaka NE POSTOJI. Private Equity u Hrvatskoj ne postoji. Dakle, izvora financiranja za poduzetnistvo NEMA. Posebno ako si start up. Root cause, odnosno razlog za ovakvu situaciju JEST: NA BANKARSKOM TRZISTU U HR NEMA KONKURENCIJE. Postoji kartel koji je dogovorio pravila igre i svi igraci se drze tih pravila. Da ima konkurencije – bilo bi i financiranja i banke bi ulazile u rizike kao sto svi poslovni subjekti ulaze u rizike kad krecu s novim poslovnim projektima. To se dogadja.

PS. Kartel postoji zato jer regulator ne radi svoj posao. Posljedica: previsoke kamatne stope i premali apetit za financiranje poslovnog sektora.


I evo čisto da znate…privatizacija često vodi u monopole i poskuljenja,a ne nužno u tržišno ponašanje…

Fascism is defined as a melding of corporate power and government. A large percentage of our government has already been corporatized, (the code word for corporatization is "privatize"). For example, at least 1,931 private corporations work on programs related to counterterrorism, homeland security and intelligence, located in about 10,000 locations across the U.S.A. These corporations charge taxpayers higher fees (due to the fact that corporations MUST make a profit) than government, thus resulting in HIGHER COST TO THE TAXPAYERS.
Our prisons are rapidly being corporatized, resulting in corruption of judges by corporations (bribes for longer sentencing), corruptions of congress (bribes, also called campaign donations, for laws requiring more incarceration), higher prisoner escape rates, which equal less safe communities and HIGHER COST TO THE TAXPAYERS.
The same with "privitazation" of schools, mostly by religious organizations, which often result in students being taught false history and science at a HIGHER COST TO THE TAXPAYERS than public schools. These students then will not be able to compete with students from other countries with accurate education.
Corporate health insurance results in a HIGHER COST TO THE TAXPAYERS than Medicare or Universal Healthcare. Powerful insurance companies forbid the government from even considering Universal Health Care in the modest Insurance reform bill that was proposed by President Obama.
The US Post Office can send mail anywhere in the country for .44cents, and a package starting at 5.00, private corporations charge much higher rates. If the GOP succeeds in shutting down the USPS, it will result in –again–HIGHER COST TO THE TAXPAYERS.
The pattern is obvious to all who are paying attention. Whenever you hear a politician praising "privitazation", remember they are really praising fascism.

Od kuda god da si prepisao članak vrvi netočnostima i u sve navedeno se država snažno umiješala što je dovelo u posljednjem desetljeću do ogromnih poskupljenja u osiguraju, troškovima školovanja i svemu ostalome u što se država počela miješati u danas socijalističkim Sjedinjenim državama. Da malo bolje poznaješ činjenice znao bi koliko je običan radnik u Ford-ovoj tvornici zarađivao, kakav je imao standard života i koliko mu je itovremeno bio porez na plaću.


Banke kod nas ne idu u nikakve rizike i zato je previse novca u bankama a premalo u projektima. Kazu: nema dovoljno dobrih projekata. No, to nije nije tocno jer banke u stvari govore ‘nema dovoljno projekata za NULA posto rizika’ jer oni samo takve projekte preferiraju. Neki dan sam isao u banku pitati da mi izdaju kreditnu karticu jer radim u inozemstvu, puno putujem i treba mi. Imam depozit od skoro 200.000 eura cash i urednu proslost s bankom (placam kredit, stavim 10.000 eura na racun svaki mjesec i stedim – ja sam iznimka i zato bas i zelim navesti ovaj svoj primjer. Kaze bankarica ovako: ne mogu vam izdati kreditnu karticu jer nemamo nikakvo osiguranje buduci da ne primate placu u Hrvatskoj. Kazem ja: ali imam ogromni depozit i urednu proslost s bankom, dobar kreditni rejting, sta nije to dovoljno? Kaze ona: ne, trebamo osiguranje. I ponudi mi kreditnu karticu uz uvjet da zamrznem 10.000 eura na racunu kao pokrice za naplatu (iako imam slobodno 200.000 eura). Kazem je: ali to onda nije kreditna kartica, to je kao debitna kad moram lovu polozit unaprijed. Kaze ona: to je sve sto mozemo ponuditi. E SAD: ova prica vam pokazuje u kakve rizike HR banke zele ulaziti odnosno koliko su se spremni izloziti riziku. Odgovor je: samo NULA posto rizika njima odgovara. I to je odgovor zasto su banke pune love a gospodarstvo je nelikvidno i ne moze dobiti kredite za projekte. Ima projekata ali apetiti za rizik na strani banaka NE POSTOJI. Private Equity u Hrvatskoj ne postoji. Dakle, izvora financiranja za poduzetnistvo NEMA. Posebno ako si start up. Root cause, odnosno razlog za ovakvu situaciju JEST: NA BANKARSKOM TRZISTU U HR NEMA KONKURENCIJE. Postoji kartel koji je dogovorio pravila igre i svi igraci se drze tih pravila. Da ima konkurencije – bilo bi i financiranja i banke bi ulazile u rizike kao sto svi poslovni subjekti ulaze u rizike kad krecu s novim poslovnim projektima. To se dogadja.

Ne ulaze u rizike jer financiraju državu.
Banke rade što hoće jer država garantira depozite.
Nema konkurencije jer je HNB regulirao tržište i samo one banke koje su dobile njegovu dozvolu rade na području RH.

To nije slobodno tržište nego keynesovsko centralno planiranje monetarnom i fiskalnom politikom, a kada to sve skupa ekonomiju nužno dovede pred kolaps okrivi se nekakva pohlepa, kapitalizam i slobodno tržište. Pa i Jobs i Gates su pohlepni pa što? Zaradili su više nego cijela naša zemlja u 13 stoljeća i još im nije dosta. I što sad? Oni su zavrijedili sav taj novac jer su ljudi svojom slobodnom voljom kupovali njihove proizvode, nitko ih na ništa nije prisiljavao kao što to ne radi ni danas. I nogometaši zarađuju milijune pa što? Ne uzimaju prisilno od nikoga kao što to uvijek rade centralni planeri.

Što je nesuvislo u mom postu?

Navedi mi primjer privatizacije u Hrvatskoj koja nije završila nekakvom verzijom monopola
Nisi primjetio kako CEO firme koja se privatizira postaje ministar iz čijeg je portfelja firma i oji je potpisao odluku o prodaji…

Ne znam da li ti primjećuješ u SADu(imaš jasne primjere) iznimni porast reguliranosti…
Do nevjerovatnih limita..

Fedralni agenti ulaze na poljoprivredan imanja i zabranjuju prirodnu proizvodnju mijeka,nameću se neostvarivi standardiu svim djelatnostima,regulacija u zakonodavnom aparatu stvara birokraciju u privatnom sektoru,grade se raznorazne građevine na državni trošak kroz privatne firme i stvara im se ekstra profit…
Imaš primjer na onm linku na koji se nisi referirao…pročitaj do kojih nivoa je to otišlo

Privatizacija javnih poduzeća je nasilan čin i trebalo bi ga tretirati kaznenim činom
Istovjetno nacionallizaciji

Privatizirati ti možeš nešto od svog ćaće i matere a tuđe ne možeš
javno poduzeće je javno dobro ,kao takvo je stvarano i takvo treba ostati…

Stvori sam firmu pa budi konkurencija javnom poduzeću
Ljudi jednostavno trebaju više utjecati na politiku prema gore

Zato u njemačkoj sve više glasova dobivaju izvjesni Pirati

U zap.europskim zemljama je bio zamjetan čitav niz sumnjivih privatizacija energetskih i komunalnih
kompanija koje se pripadale uglavnom regijama..nakon nasilne privatizacije nikakav lberalizacija s enije desila ,niti povećanje kvalitete usluge…

Siteovi kao što su dailybell i lewrockwel,iznimni pobornici libertarijanstva,dužničku krizu nazivaju
otimanjem javnih dobara kroz monetarne manipulacije
javno dobro nipošto nije kontra duha libertarijanstva,ti si nešto krivo shvatio,bit je u ekonomksim slobodama i općenito u životnim odlukama…ako ljudi mogu slobodno odlučiti i vide smisla u javnom udruživanju zašto ne?
Isto tako se u beneluxu,skanidnaviji,Njemačkoj,Austriji,welfare sustav moće nazvati slobdonim jer ga ljudi podržavaju…vjerovatno iz svog interesa jer znaju da se svi mogu naći u sličnoj situcaija ma koliko uspješni bili

Vidi se da ne poznaš povijest tehnike…tehnološki sektor je govoro u potpunosti ispuzao iz inkubatora
vojne potrošnje…Microsoftu je javni sektor jedan od najvećih kupaca ,a i jedni i drugi su dobivali kadrove kroz razne programe,subvencije,olakšice..itd..itd


Banke kod nas ne idu u nikakve rizike i zato je previse novca u bankama a premalo u projektima. Kazu: nema dovoljno dobrih projekata. No, to nije nije tocno jer banke u stvari govore ‘nema dovoljno projekata za NULA posto rizika’ jer oni samo takve projekte preferiraju. Neki dan sam isao u banku pitati da mi izdaju kreditnu karticu jer radim u inozemstvu, puno putujem i treba mi. Imam depozit od skoro 200.000 eura cash i urednu proslost s bankom (placam kredit, stavim 10.000 eura na racun svaki mjesec i stedim – ja sam iznimka i zato bas i zelim navesti ovaj svoj primjer. Kaze bankarica ovako: ne mogu vam izdati kreditnu karticu jer nemamo nikakvo osiguranje buduci da ne primate placu u Hrvatskoj. Kazem ja: ali imam ogromni depozit i urednu proslost s bankom, dobar kreditni rejting, sta nije to dovoljno? Kaze ona: ne, trebamo osiguranje. I ponudi mi kreditnu karticu uz uvjet da zamrznem 10.000 eura na racunu kao pokrice za naplatu (iako imam slobodno 200.000 eura). Kazem je: ali to onda nije kreditna kartica, to je kao debitna kad moram lovu polozit unaprijed. Kaze ona: to je sve sto mozemo ponuditi. E SAD: ova prica vam pokazuje u kakve rizike HR banke zele ulaziti odnosno koliko su se spremni izloziti riziku. Odgovor je: samo NULA posto rizika njima odgovara. I to je odgovor zasto su banke pune love a gospodarstvo je nelikvidno i ne moze dobiti kredite za projekte. Ima projekata ali apetiti za rizik na strani banaka NE POSTOJI. Private Equity u Hrvatskoj ne postoji. Dakle, izvora financiranja za poduzetnistvo NEMA. Posebno ako si start up. Root cause, odnosno razlog za ovakvu situaciju JEST: NA BANKARSKOM TRZISTU U HR NEMA KONKURENCIJE. Postoji kartel koji je dogovorio pravila igre i svi igraci se drze tih pravila. Da ima konkurencije – bilo bi i financiranja i banke bi ulazile u rizike kao sto svi poslovni subjekti ulaze u rizike kad krecu s novim poslovnim projektima. To se dogadja.

Svaka čast na komentaru,odlično si opisao…
I zanimljiv nik…
Mnogi podvaljuju da su ljevičari samo željni redistribucije…
Ne znam da li si free lancer ili ne,ja sam bio,i nisam otišao u neke veće poslove z obiteljskih razloga…


Banke kod nas ne idu u nikakve rizike i zato je previse novca u bankama a premalo u projektima. Kazu: nema dovoljno dobrih projekata. No, to nije nije tocno jer banke u stvari govore ‘nema dovoljno projekata za NULA posto rizika’ jer oni samo takve projekte preferiraju. Neki dan sam isao u banku pitati da mi izdaju kreditnu karticu jer radim u inozemstvu, puno putujem i treba mi. Imam depozit od skoro 200.000 eura cash i urednu proslost s bankom (placam kredit, stavim 10.000 eura na racun svaki mjesec i stedim – ja sam iznimka i zato bas i zelim navesti ovaj svoj primjer. Kaze bankarica ovako: ne mogu vam izdati kreditnu karticu jer nemamo nikakvo osiguranje buduci da ne primate placu u Hrvatskoj. Kazem ja: ali imam ogromni depozit i urednu proslost s bankom, dobar kreditni rejting, sta nije to dovoljno? Kaze ona: ne, trebamo osiguranje. I ponudi mi kreditnu karticu uz uvjet da zamrznem 10.000 eura na racunu kao pokrice za naplatu (iako imam slobodno 200.000 eura). Kazem je: ali to onda nije kreditna kartica, to je kao debitna kad moram lovu polozit unaprijed. Kaze ona: to je sve sto mozemo ponuditi. E SAD: ova prica vam pokazuje u kakve rizike HR banke zele ulaziti odnosno koliko su se spremni izloziti riziku. Odgovor je: samo NULA posto rizika njima odgovara. I to je odgovor zasto su banke pune love a gospodarstvo je nelikvidno i ne moze dobiti kredite za projekte. Ima projekata ali apetiti za rizik na strani banaka NE POSTOJI. Private Equity u Hrvatskoj ne postoji. Dakle, izvora financiranja za poduzetnistvo NEMA. Posebno ako si start up. Root cause, odnosno razlog za ovakvu situaciju JEST: NA BANKARSKOM TRZISTU U HR NEMA KONKURENCIJE. Postoji kartel koji je dogovorio pravila igre i svi igraci se drze tih pravila. Da ima konkurencije – bilo bi i financiranja i banke bi ulazile u rizike kao sto svi poslovni subjekti ulaze u rizike kad krecu s novim poslovnim projektima. To se dogadja.

Svaka čast na komentaru,odlično si opisao…
I zanimljiv nik…
Mnogi podvaljuju da su ljevičari samo željni redistribucije…
Ne znam da li si free lancer ili ne,ja sam bio,i nisam otišao u neke veće poslove z obiteljskih razloga…

New Report

Close