Ulaganje u RS

U BiH postoje dvije burze, u Sarajevu SASE (www.sase.ba) i u Banja Luci BLberza (www.blberza.com).
Ova tema namijenjena je sve većem i rastućem broju ulagača na BLberzi. Uglavnom su to ljudi koji su shvatili da posljednja prilika hvatanja privatizacijskog vlaka još uvijek traje i uz malo matematike lako se uoči da je BLberza u agregatu najpodcjenjenija na Balkanu ako Albaniju nećemo računati (tamo jedva da imaju Internet, a kamoli online trgovanje na burzi). Takve sam brojke barem i ja dobio kad sam krajem prošle godine išao uspoređivati tržišta u odluci da svoj kapital premjestim nekamo gdje mu se smješe barem par puta veći prinosi.

Za sve zainteresirane, biti će mali “sastanak”, svojevrsno predavanje u hotelu “I” u Zagrebu u petak u 17:30 na kojega će doći 50-tak ulagača iz Hrvatske, pretpostavljam da će biti netko i iz Slovenije i BiH (predavač je prvi analitičar u RS-u). Za više informacija pogledajte na http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=2357&page=1 i na http://www.hotel-i.hr/karta.php
Tema je naravno, “Ulaganje u RS”. Ulazak će biti 20 kn po osobi (za najam dvorane). Nikad ne znaš, ako zimzelen dođe, to vam je prilika da ga upoznate 😉

Vezano uz informacije: http://www.blberza.com, http://www.crhovrs.org/, http://www.khov-rs.org/ su 3 stranice koje bi Vas najviše trebale zanimati.
Vezano uz promet, zadnjih 10 dana se intenzivirao, očito je da je ušla značajnija količina kapitala na tržište i da su kupci postali nestrpljivi negdje izuzetno visoko nabijajući cijene, a prometi i dalje nikakvi. Gledano iz trenutne perspektive očekujem dobru godinu za ovu burzu. Uza svu političku i gospodarsku situaciju smiješno je da se pored visoke amortizacije i ekspanzije neke firme trže po svega P/E od 2-3 (što je prije par mjeseci bilo duplo manje).

Čudno kako neka banalna pitanja nisu bila postavljena. 😉 Inaće jel Vi purgeri uvijek tako se ustanete i odete usred predavanja? Mislim da se predavač osjećao malo glupo. No bilo je korisnih informacija i hvala organizatorima.

Političari su kao i sisate žene, ništa koristi od njih, a sav užitak sa njima, se svodi na vlastitoj mašti.

Recite, jeste li pronašli kakve zanimljive dionice u RS?
Osim ovih HETRA….Telekoma i dr. poznatih.
Vidim da je promet tu negdje…možda pomalo krenuo rasti u zadnjih 3 mjeseca.
Ima dionica iliti akcija kako Sanader danas rekne……….preko 600 -sto komada.

Usput onako…šta mislite o svim onim veterinarskim stanicama?
Mislite li da ima neka od njih potencijal.

Prvo, ovaj forum je.. čudan. tj. ne nalazim traga o value investingu. Ništa od ADRS, ATPL, pa čak ni “maloga” KODT. Ništa o burzama na kojima dnevno zarađujemo više nego se u HR zarađuje godišnje. Ovo pišem zato jer je danas važan datum. U Banji Vrućici, odmaralištu pored Teslića je konferencija Banjalučke berze. Došlo je stotinjak institucionalnih investitora (tako barem kažu). Jedino za koga znam da je bio govornik tamo su teta Milka Forcan iz Delte M i barba T. Galinec iz to-one-a. Navodno je grdo ljudi i svi su zainteresirani za nešto. Mobilkom bi Telekom, oko rafinerije dosta mačaka, Iranci bi turizam, Litvanci bi proširili biznis unedogled, talijani bacili oko na metlasku industriju, građevince bi svi, ali rijetkima polazi za rukom 😉
Ovo pišem zato jer na temi nitko ne piše. Malo mi je smiješno znajući da mi je BLJE bilo skupo. Kad bi moje akcije pratile performanse kao Belje moj portfelj ne bi išao par puta u ovih par mjeseci nego preko par desetaka puta (što je pretjerano previše, ali što se tu može kad ljudi ne gledaju koliko cijene ono što kupuju). Dakako, uglavnom sam kupovao stabilna infrastrukturna poduzeća jer infrastrukturu smatram nezamjenjivom i poluprirodnim monopolom. Dobar primjer infrastrukturnih firmi u Hrvatskoj su:
VIO
DTK
JNAF
ZET
Zagrebačke odvodne vode (to su oni koji imaju par miljardi kuna profita godišnje i za njih je rijetko tko i čuo)
Cestari i slični.
Jedini tko se u Hrvatskoj usudio dirati ovu obiteljsku zlatninu su Varaždinci koji su to sve lijepo privatizirali. Voda, komunalije, telefonija, smeće, čišćenje snijega i održavanje puteva… sve. Volio bih biti dioničar, ali kao da je to lako. Anyways, htio sam samo reći da se sami uvjerite, pogledate na novom portalu berze i APIF-a ili samo na stranicama berze godišnji izvještaj o poslovanju jedno 800tinjak poduzeća i ukratko… vidite da će kad se Hrvatsko tržište malo zacima a tamo krene privatizacija većih poduzeća svi otići tamo da pokažu ono što mi svi znamo. Dotad, bit će bolje da izađete iz raznih Belja, Sunčanih Hvarova i sličnih bonbona.
Pozdrav,

net

****************** Ako već, onda je tu Makedonija, a i Crna Gora ali tek nakon referenduma. Nisam lud da svoje novce dajem u RS gdje možda još bude velikih ****. Onda ću vas pitati. Samo vi pustite nas da tako malo zarađujemo. U Engleskoj se još manje zarađuje nego u hrvatskoj a ipak nisi ni blizu britanskom višem srednjem sloju. A ako ti je do takve zarade, investiraj u Rusiju. Tamo bar ima pokrića uz 5 puta veći prinos od tvoje RS. A ne tu neke firme poput čistoće što čiste ulice i peru ih……

...povijest se ponavlja...

*****************To da tamo ima dosta nacionalista koji su spremni ići u rat – stoji. To da je i u HR priča u dlaku slična – stoji. Kod nas je manje ljudi sa sela i manje nepismenih pa je toga za dlaku manje. Referendumsko pitanje u CG nema neke veze s promjenom u politici, therefore ni s marketom. Neke stvari će biti bolje, neke će biti lošije.
Bogati Englezi su dio svog kapitala iz HR premjestili istočnije. Još bogatiji Englezi su čak prodavali nekretnine u HR (koje su vrlo jeftine), kako bi kupovali nekretnine u Rumunjskoj.
Najpoznatiji merging market, zvijezda prošle godine zvuči dobro. No za razliku od Balkana gdje svako s imalo ideje može nešto napraviti, jer su svi slabo educirani (Beograd nešto odskače), rusko tržište nit je podcijenjeno, nit je jednostavno. borba je do zadnjih redova (pogledaj malo). Što se tiče tih osiguranja od rizika. Bi li ti volio biti dioničar odličnog Udmurtnefta (Gazprom će ga uskoro kupiti)?, tj. nije ni tamo sve sjajno i bajno.
Kako bilo, bilo bi lijepo da barem pogledaš prije nego počneš pisati o nečemu.

Hvala mreich, ovo mi se sviđa. Na kraju krajeva, takav je bio i moj stav, uostalom. Nitko nikad ne zna što ga čeka na nikojoj burzi, tj. mogao bih prebaciti lopticu, ali nema potrebe. Recimo da sam shvatio što mi je rečeno. Interesantno, ali tvoj post izgleda kao pisanje nekoga tko je in the middle of something.
Kakogod, vrijeme će pokazati (ovo je jednim dijelom napisano kako bi se moglo likovati)


Prvo, ovaj forum je.. čudan. tj. ne nalazim traga o value investingu. Ništa od ADRS, ATPL, pa čak ni “maloga” KODT.

Možda ADRS i ATPL nisu dobar primjer. Vjerojatno nisu zanimljive jer im se i cijena bas ne mijenja vec dosta dugo.
Mogao bi onda i ti nesto vise napisati posto moram priznati da su mi tvoji postovi uvijek zanimljivi.

idem offtopic:
hoćeš reći “dosadne” dionice. Misliš kao što je PLVA bila donedavno izuzetno dosadna, pače, frustrirajuća. Si čuo za Big bubble (nije mekan i sočan). Neke firme su se tržile s normalnim P/E-ovima, pače, podcjenjenima. Ali, koga je tada bilo brige za stari Merryl (Linč), za kur’ce od vojne industrije oli nekakvu metalsku industriju. Svi su htjeli samo akciju. Pokret. Movement. Kupovalo se sve, toliko da je P/S, ili P/B nekih firmi išao preko 50! fckin 50 na book. Želiš priču o takvim dionicama? neću je pričati. potraži na internetu tekstove Fleckensteina o toj temi i naučit ćeš cijeniti strpljenje provedeno uz ATPL ili ADRS. Za drugi način ja ne znam. Ne znam hvatati skupe stvari. Moj problem je što ću ih prodati kad postanu preskupe i okrenuti se drugamo. Naći dosta jeftinije . Želiš da pišem o akcijama u RS? Jer, tamo ne samo što je stvar jeftina, nego polako postaje i interesantna. Navodno je u BVRU bilo 400 tih institucionalista, pun Teslić i okolica.
Inače, ako te nešto konkretno interesira, kontaktiraj me i pitaj. Pišem bitno više po drugim forumima, jer je tamo više ljudi sa sličnim profilom, sličnim interesima i razmišljanjima. Ovdje je ova tema maltene ismijana. Pomalo neopravdano, al to svatko mora sam za sebe izračunati. Kad se cijena (ADRS, ATPL) počne mijenjati, malo je prostora za uhvat. Generalno, nedovoljno je vremena. Ilustracija tome je npr. RNAF. Prije 2 tjedna je bio na 0,12. Sada ide do 0,50 zato jer je premijer rekao da ga neće dati ispod booka, a uz ogroman interes ljudi još vjeruju premijeru jer ga se očekuje kao pobjednika izbora ove jeseni. Radi puno više od ostalih u okruženju (što nije neki problem ako ti je posao prodavati jeftino), ali je pohvalno, imo, dobro radi.
Ili ZERS, nakon što je netko počistio 200 000 KM, teško da će biti uskoro ozbiljnije količine. Tako to uvijek je, ideja je dobra za prvoga, drugi se provuče i profura je. Ovi petstoti jedino mogu proći kroz neku jalovinu od ideje kao što je HICZ (kupio jučer-prekjučer jer nisam htio dati nipošto tih 800 kn, a kamoli 1100, dakle ušao sam kao 500ti.). Zato, moj ti je savjet, ako vidiš podcjenjenost, uzmi je dok je tu, jer neće tu biti vječno. Malo hrabrosti i dobre domaće zadaće dovode do jako dobrih rezultata obz. da je malo onih koji imaju makar to dvoje.
Moj savjet je da vjeruješ. Posao javnog bilježnika je dosadan, nešto što nikad ne bih radio (ADRS, ATPL). Posao kaskadera možda jeste uzbudljiv, ali kad bih birao, vjerojatno bih ipak izabrao mlaćenje love i 6 mjeseci na Havajima kao direktor nekog javnobilježničkog ureda nego riskiranje glave za barba Tommya Lee Jonesa. fancy ime.
Gledaj ponedjeljak na http://www.blberza.com. Teslić je još vruć, a kako nije bilo trgovanja u cetvrtak ocekuje se veca kolicina na prodaji. A to je ono što baš i treba na BLberzi. Ništa nije dobro kao velike količine bagatele.
Pozdrav

Netstrider daj pričaj nam malo o likvidašima tipa telekom.
Hvala.

Pozdrav,
Shogun.

Telekom RS. Najveći nedostaci:
ružna i zastarjela infrastruktura po pitanju telefonskih govornica i zgrada. Dobra strana – tehnički je sa infrastrukturom među najboljima u Evropi (nije dobar kao HT, ali koji je koliko ja znam najbolji).
Veliki porast prihoda i dobiti ove godine.
Prihodi bi tek trebali porasti kad se sreže veliki višak radnika i kad se godišnje ne bude izdvajalo 30tak milja za koncesiju mobilnog operatera i ispomoć Pošti (Telekom financira poštu koja rasipa novac). Privatizacija će ovo sredit.
Privatizacija, bi trebala brzo, mada su se uzjogunili u Federaciji jer će time ova njihova 2 telekoma znatno izgubit na vrijednosti (TLKM RS ima koncesiju za cijelu BiH), ali teško da Dodo ovo neće brzo prodat. Mislim da su konzultante odabrali. Kroz kojih par dana će se znati da je dividenda 9 feninga u parama i čini mi se fening u akcijama, a valjda i datum.
Najizgledniji kupac je Mobilkom Austrija. Premijer je izjavio da se ponude ispod 800 milja neće ni razmatrati (to je nekih 15tak % iznad trenutne tržišne cijene).
TLKM vrijedi bitno više, ali to je akcija za penzionere.
Likvidne akcije su: BOKS, BIRA, sve iz elektroprivrede, BLPV, DEST, RNAF, FDBL, ZERS, PDPT, HGPT, ZTPR, OCJH, RFUM.
O kojoj bi najradije? (jer o svakoj mogu napisati roman).
Podcjenjenost ovih dionica se kreće od najniže:
precijenjenost jedno 50% u slučaju hidroelektrana do od oko 30 puta kod jedne od spomenutih akcija. Dobar dio ljudi se neće složiti i govoriti da su hidroelektrane super, da je to jeftino… i vjerojanto će biti u pravu. Po mojim računima P/B od 0,5 jednostavno nije jeftin ako znam maksimalnu dobit koju može izgenerirati.
Od ovih je zadnjih dana najatraktivniji bio RNAF koji je skočio s 0,12 na 0,4 u 2 tjedna jer je premijer rekao da ga neće prodavati ispod booka zbog čega je BORS podigao svoj prodajni nalog od 2.5 milje komada, pa je time i prirodno cijena porasla do nešto ispod njihovog naloga. Ako dignu nalog cjena će vjerojatno dalje porasti.

Svakim danom se promet povećava. Trguje se s više akcija, na akcijama kojima se truguje raste likvidnost. Ako imaš neku želju reci, lako ću napisati (ne vidim koji je cilj da napišem roman o svakoj od ovih dionica). Prinosi koje očekujem su… jako veliki, ali da ne bude ništa, s ovim mi je već dosta. 🙂

A što misliš kako će se riješiti situacija s Biračem? Postoji ta priča o ekipi koja izvlači puno novaca iz njega i na taj način oštečuje normalne dioničare i pretpostavka da kad bi se to riješilo, ta bi dionica imala prostora za velik rast.

Međutim, ove godine vidimo da se iskazani gubitak povećao, ne znam što bi to značilo i ima li kakvih naznaka skorih promjena?

Ukio bankanasi će ukoliko ne kupi Aluminij napraviti svoj pogon pored Zvornika i tako ga zabiti Hercegovcima. Ukio ga zabija svima. Trebam li reći da je zimus direktor poginuo “na snowboardu” i pronađen je par dana kasnije. Opasni su to likovi. I vrlo pametni. Mnogo firmi. Razne igre.
Dioničari BIRA su u pravu, no neće ih biti lako organizirati. To će jednom doći, no glupo je prodavat dionicu prije nego se oni makar počnu organizirati, jer to traje (oni koji nisu vidjeli kod Ere, vidjet će). Moj savjet je da ne kupujete dok ne krenu signali o organiziranju velikih masa siromašaka koji vrše udar na Zvornik. Komisija će brzo presuditi u njihovu korist. Trenutna vrijednost BIRA je oko 2 KM u svjetskim razmjerima, tj. uz diskont za RS je to 1 KM (koju sam računao po tome koliko proizvode).
Dakle, savjet: nađi bolju akciju.

… kapital uvijek nađe put …

Likvidne akcije su: BOKS, BIRA, sve iz elektroprivrede, BLPV, DEST, RNAF, FDBL, ZERS, PDPT, HGPT, ZTPR, OCJH, RFUM.
Zanimljivo – osobito ZERS, DEST, no u vidu imam i ALPR i UNFC
Reci mi ponešto o FDBL i ZERS ako izvoliš …

Trazis brokerske kuce?

New Report

Close