nekretnina-financiranje izgradnje i prodaja

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije Opće financije nekretnina-financiranje izgradnje i prodaja

Gospodo molio bih jedan ajmo rec poreznicki savjet (mislim da cu svejedno angazirat nekog pametnog advokata ili ekonomistu da me savjetuje ali ajmo malo za pocetak informativno da vidim ideje drugih)
dakle…
verzija 1
-fizicka sam osoba (trenutno)
-kao fizicka osoba sam vlasnik sam građ. zemljišta koje je postalo građevinsko prenamjenom (više od 3 godine sam vlasnik)
-dobio sam građ. dozvolu za određeni objekat na njoj
-namjeravam iz vlastitih ili mozda i posudjenih sredstava financirati izgradnju objekta (gotovina, nenamjenski kredit, namjenski kredit manje vjerojatno..pretpostavljam da nema razlike)
-placanje izvođacima ce dobrim djelom biti direktno odnosno po dogovoru
-nekretninu cu najvjerojatnije prodati odmah po završetku
-e sad bi mogao nastati problem
-kupac placa 5% poreza na promet
-kupac je pravna osoba koja kompletan iznos isplacuje preko racuna
-ja nemam nekakvih velikih troškova pošto se snalazim kako znam i umijem, mislim da bi to mozda neki nazvali na crno ako sam se dobro izrazio…..
-dali sam duzan platiti porez na dobit (35% za fizicke osobe ako se ne varam)-mislim da ne?
-dali sam dužan platiti ikakav porez? Napominjem da bi mi ovo bila prva prodana nekretnina, dakle izlazim iz onog da porez placa osoba koja je prodala 3 nekretnine u 5 godina ako se ne varam

verzija 2

fizicka sam osoba (trenutno)
-kao fizicka osoba sam vlasnik sam građ. zemljišta koje je postalo građevinsko prenamjenom (više od 3 godine)
-dobio sam građ. dozvolu za određeni objekat na njoj
-namjeravam iz vlastitih ili mozda i posudjenih sredstava financirati izgradnju objekta (gotovina, nenamjenski kredit, namjenski kredit odnosno operativni lizing u ovom slucaju vjerojatnije
-otvaram d.o.o. kao investitor odnosno neka druga osoba otvara d.o.o. a ja ulažem zemljište i projekat
-racune placamo potpuno regularno, imam ulazni i izlazni pdv kada prodam objekat ili kako se to vec kaze?
-opet ista prica prodaja pravnoj osobi, sve preko racuna
-placam porez na dobit 20% pretpostavljam ako ju imam odnosno kupac PDV?
-ukoliko unosim zemljište i projekat u d.o.o. potrebno je napraviti procjenu pa se to pretpostavljam vodi u trošak-vrijednost zemljišta je dakako vrlo velika jer je sada rijec o građ. zemljištu pa mi je dobit vrlo mala ili nikakva
-za ovu drugu verziju nisam bas siguran da pije vodu

Molio bih ako neko ima iskustva u necem slicnom odnosno znanja da malo prokomentira, moze i na privat

Samo mali ispravak-poznato mi je da ako vadim namjenski kredit trebam ponudu izvođaca i placanje ide direktno izvođacu ako se ne varam

PLACAS 5% NA NAVEDENU CIFRU I TO JE TO

Stvari nisu onakve kakvima se čine...

Vjerojatno mislis kupac placa 5%?

Kao fizička osoba, plaćaš 25% (nekad bilo 35%) porez na dohodak. Osnovica na koju se razrezuje tih 25% je razlika između nabavne cijene (cijena zemljišta + svi troškovi gradnje i papirologije) i prodajne cijene nekretnine

@RIBosanac
Mislio sam da porez na dohodak placaju samo pravne osobe. Prema svemu sudeci bolje bi mi bilo da otvorim firmu pa imam povrat PDVa? Nije mi jasno kako to da ne izbjegavam porez pošto bi mi ovo bila prva prodana nekretnina?

New Report

Close