Ivica Todorić potpuno izašao iz otkupa voća i povrća

Autor: Božica Babić , 17. travanj 2015. u 14:42
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL

Agrokor je napustio posao otkupa voća i povrća u dolini Neretve. Matijević je s ovom akvizicijom AgroFructus grupi, s listom od šest tvrtki u RH, Makedoniji i BiH dodao sedmu, Kor Neretvu.

AgroFructus grupa iz Donjeg Miholjca, u većinskom vlasništvu Denisa Matijevića,  preuzela je od koncerna Agrokor Ivice Todorića i tvrtku Kor Neretva. Ugovor je potpisan tijekom ovog tjedna, što je Poslovnom dnevniku potvrđeno na kupoprodajnim adresama, no bez otkrivanja konkretnih detalja o vrijednosti transakcije. Iz koncerna su tek pojasnili  "Agrokor je napustio posao otkupa voća i povrća u dolini Neretve i u tijeku je preuzimanje od strane AgroFructus Grupe."

Todorić i Matijević surađuju više od desetljeća, proteklih godina bili su partneri u više projekata od kojih je AgroFructus najznačajniji. Agrokor okrenuo novom poslovnom konceptu u kojemu on nastavlja proizvodnju povrća u Belju i Vinkovcima, ali više ne otkupljuje, a Matijević je svoju poduzetničku strategiju zacrtao upravo na okrupnjavanju tog sektora pa je nakon preuzimanja AgroFructusa u portfelj stavio i Kor Neretva. U međuvremenu je, lani u rujnu,  Borislav Škegro  preko fonda Quaestus PE i Fragarie od Agrokora preuzeo tvrtku Moslavina voće s najvećim voćnjakom u RH s jabukama površine 265 hektara.    

 Matijević je s ovom akvizicijom AgroFructus grupi, s listom od šest tvrtki u RH, Makedoniji i BiH koje broje  550 zaposlenika i u 2014. ukupno su ostvarile 600 milijuna kuna prihoda, dodao sedmu, Kor Neretvu. Njezini podaci o poslovanju u prošloj godini još javno nisu poznati, no za 2013. imala je 115 milijuna kuna prihoda, uz godišnji rast od gotovo 12 posto, neto dobit od 1,7 milijuna kuna i 57 zaposlenih radnika.

S ovim poslovnim potezom Matijević će AgroFructusu zasigurno pospješiti konkurentnost. Definitivno postaje najveći proizvođač i otkupljivač voća i povrća na domaćem tržištu budući da surađuje i s oko od 3000 kooperanata od kojih godišnje otkupi više od 100 tisuća tona voća i povrća, a raspolaže s 90 tisuća tona rashladno-skladišnih kapaciteta. Usto, u Slatini je lani otvorio moderni pogon za pasterizaciju voća i povrća u koji je investirao oko 50 milijuna kuna. Danas su, u pasteriziranom voću i povrću s udjelom od 60 posto, lideri na hrvatskom tržištu gdje opskrbljuju sve trgovačke lance.  AgroFructus izvozi u Australiju, Kanadu, SAD, Švicarsku, Njemačku, Sloveniju, BiH, Srbiju, Libiju i Izrael.  U proteklih 15-ak godina u skladišta i hladnjače te opremu za pakiranje i preradu, raspoređenih od Slavonije do Istre investirano je oko 500 milijuna kuna.

"Poljoprivreda je biznis budućnosti, Hrvatska se nažalost ne uključuje u taj vlak onako kako bi trebala jer, nema ni strategije ni vizije kako ostvariti dugoročni održiv razvoj nacionalnog agrara", kazao je nedavno  za Poslovni dnevnik  Matijević.  Okrupnjavanje ocjenjuje jednim od ključnih uvjeta za opstanak i razvoj u sve žešćoj tržišnoj utakmici ne samo na nacionalnoj razini već i u regiji. AgroFructus, otkrio nam je u veljači ove godine, promatra i okruženje i prostor regije jer,  namjeravaju rasti i kroz akvizicije. Tada Matijević nije bio pripravan otkriti  tko su i gdje su locirane tvrtke koje bi rado stavio u svoj portfelj. Nakon nepuna dva mjeseca listi je dodao Kor Neretvu.

 

 

Komentari (1)
Pogledajte sve

Ocito to TESCO nece!

New Report

Close