MBA diploma u RH: Skupa skraćenica ili znanje koje drugi ne posjeduju?

Autor: Poslovni.hr , 20. veljača 2012. u 08:00

Titula Master of Business Administration prestižna je poslovna titula na Zapadu. Posljednjih godina, sve više Hrvata ulaže u svoju karijeru uspisujući MBA specijalističke studije…Krešimir Ćurković / PXL

MBA studij u razvijenim ekonomijama postoji od 1940. godine. U Hrvatskoj je ova diploma postala popularna posljednjih desetak godina. U pravilu ga upisuju poslovni ljudi s minimalno tri-četiri godine radnog iskustva, znaju kako kompanija funkcionira, te što žele unaprijediti u vlastitu poslovanju. Takvi studiji upisuju se bez obzira na profesiju i završeni dodiplomski studij, a služe za usvajanje konkretnih znanja i vještina koje pojedinac treba na poslu ili osjeća da će trebati ukoliko bude napredovao u karijeri. O MBA studiju u Hrvatskoj razgovarali smo s predsjednikom Udruge MBA Croatia, Krešimirom Ćurkovićem. On procjenjuje kako u našoj zemlji ima oko 2000 profesionalaca koji su završili neki od MBA programa, uz kojih još 500-tinjak profesionalaca koji su trenutno u fazi stjecanja MBA diplome.

Znači li MBA na hrvatskom tržištu rada isto što i na Zapadu?
Obzirom na situaciju od prije nekoliko godina kada je kratica MBA većini ljudi bila nepoznat pojam, danas je situacija znatno drukčija – titula MBA mnogo je poznatija među profesionalcima i sve cjenjenija na tržištu rada. No ipak još mnogi ne znaju što ona točno znači, da se radi o kratici za Master of business administration, odnosno da je riječ o stručnom poslijediplomskom studiju ekonomije. Tako da je jedan od ciljeva naše Udurge i edukacija ljudi o tome što MBA doista jest i koja je njegova uloga u promicanju kvalitetnog i etičnog korporativnog upravljanja.

Također s obzirom na činjenicu da velika većina hrvatskih poduzeća spada u kategoriju malih poduzeća, kod njih je bitno smanjena potreba za srednjim i višim menadžementom koji je odvojen od vlasništva, no to naravno ne znači da ne postoje vlasnici malih poduzeća koji znatno ulažu u svoj napredak i obrazovanje i kroz MBA programe. U srednjim i velikim poduzećima raste potreba za kvalitetnim srednjim menadžmentom, iz kojeg će se kasnije regrutirati viši menadžement, tako da MBA diploma tu svakako stvara komparativnu prednost uz naravno i ostale potrebne kvalitete, a što potvrđuje i svjetska praksa.

Imate li kakvo istraživanje ili informacije: jesu li zadovoljni ulaganjem u svoje školovanje (napredak u karijeri, plaće itd)
Na ovo pitanje mogu odgovoriti na osnovu 150 MBAovaca koji su aktivno uključeni u događaje u Udruzi, te nekoliko stotina članova koji nas prate preko socijalnih mreža, primjerice LinkedIna.
Treba napomenuti kako je zadovoljstvo školovanjem prvenstveno individulana kategorija i ukupni dojam znatno ovisi o očekivanjima pojedinca od odabranog MBA programa, no dobra je stvar što u ovom segmentu postoji jaka konkurencija pa se poslovne škole i fakulteti bore da što kvalitetnijim programom privuku što veći broj ljudi od cca. 300tinjak osoba koje su godišnje zainteresirane za upis na neki od MBA programa. Osobno sam zadovoljan svojim MBA programom na EFZGu te znam još dosta kolega koji su također zadovoljni s dobivenom razinom znanja kako na EFZGu tako i na ostalim poslovnim školama i fakultetima, no s druge strane ima i nezadovljnika koji smatraju da za uloženi novac nisu dobili dovoljno.

Glede napredka u karijeri sama činjenica da je netko tko radi odlučio upisati neki od MBA programa, govori o tome da ima ambiciju i želi napredovati, te su mnogi naši članovi imali i direktne koristi od MBA programa kroz napredak u karijeri i stjecanje materijalnih beneficija, ali i proširenja baze poznanstava.

S obzirom na cijenu MBA studija (u usporedbi s specijalističkim i doktorskim postdipl. studijima) je li MBA u Hrvatskoj isplativ?
MBA jest specijalistički poslijediplomski studij i činjenica jest da u odnosu na druge specijalističke programe nešto ili znatno više košta ali duže i traje. Usporedba s doktorskim studijima nije moguća obzirom da se radi o drugačijim programima koji su znanstveno orijentirani, dok MBA daje širinu stručnog znanja iz različitih poslovnih područja. Kako sam prije rekao, smatram da je obzirom da su mnogi naši članovi napredovali u karijeri i ostvarili dodatne materijalne beneficije, a i svjetska praksa potvrđuje takvu praksu svakome tko želi napredovati u mendžerskom smislu preporučio bi da upiše neki od MBA programa bilo u Hrvatskoj ili vani, ali da pritom ima na umu da treba i marljivo raditi na stjecanju znanja, uprotivnom ulaganje u MBA neće imati nikakvog smisla. Naravno da se pritom uključi i u rad naše Udurge kako bi iskoristio sve beneficije networkinga i cijeloživotnog obrazovanja.

Koji je prema vašem mišljenju MBA studij u Hrvatskoj najviše na cijeni?
Obzirom da naša Udruga okuplja diplomante i polaznike svih MBA studija, bilo bi nekorektno izdvajati bilo koje ime. No naravno, svatko koga interesira iskustvo iz prve ruke može doći na neko od predavanja Udruge i prokomentirati sve što ga zanima o pojedinim MBA programima sa aktualnim i bivšim polaznicima.

Komentari (5)
Pogledajte sve

Ja sam zavrsio MBA 2005. i mogu reci da mi je jako pomogao u karijeri. Ali kad pogledam sto danas prodaju kao MBA malo mi je to sve skupa smijesno. Takodje upoznajem ljude koji kazu da imaju MBA ali meni nikako nije jasno kako jer oni na mom fasku ne bi mogli proci ispite (jednostavno nisu dovoljno pametni ni disciplinirani). Eto.

“Takvi studiji upisuju se bez obzira na profesiju i završeni dodiplomski studij, a služe za usvajanje konkretnih znanja i vještina koje pojedinac treba na poslu ili osjeća da će trebati ukoliko bude napredovao u karijeri.”

Pošto se neki vlasnici MBA diplome predstavljaju čak kao magistri ekonomije, zanima me kako da je za upis na to dovoljan “samo” dodiplomski studij!?

MBA studij je izmislio Wharton krajem 1920tih. Svaki MBA nije isti. Po meni ako se ne studira jedan od top 10 MBA ne treba ga ni studirati. TOP MBA je selektivan i skup. Treba imati GMAT preko 700 bodova (IQ za business) i TOEFL perko 630 bodova (engleski govorni i pisani). Smece MBA skole primaju bez prijemnog ispita tj bez GMAT i TOEFL praga – Bled je takav primjer (Shit in shit out) Dobar MBA po semestrur kosta 20 000US$ plus i nisu part time! Stoga je i gubitak prihoda veliki trosak.

Dopisni MBA ili MBA na Bledu nemaju nista zajedncko sa TOP MBA koji su u USA/Londonu ili u Parizu. Shodno tome (jer mogu pogledati alumnije LBSa i Harvarda) u Hrvatskoj trenutno imaju: 4 MBA sa London Business School, 2 sa INSEAD (Pariz) i 2 Harvard. Za Wharton/Stanford/Columbia (Dr Srica tvrdi da je zavrsio Columbiju – ne mogu vjerovati da je tako jalov nakon tako dobrog MBA) neznam .

Dakle MBA ima itekako smisla no u Hr je “devalviran” smece MBA kvalifikacijama. Osim toga u Upravama u RH necete naci TOP MBA jer nisu ni potrebni. U Hr se krade i osnovna je vjestina kradje i ugovaranja kradje a ne strateski razvoj firme. Investicijskog bankarstva i konzaltinga (osim malog McKinsey ureda ) u Hr nema tako da alumnus top MBA skole u Hr nema ni gdje raditi. Ako D.Bago moze biti CEo Koncaara i predsjednik Udruge izvoznika onda je to znak da Hr ne treba MBA.

Da li je MBA samo skupa skracenica, pitamo predsjednika Udruge MBA Croatia…
Da li treba ulagati u dionice, pitamo brokera…
Da li treba ulagati u nekretnine, pitamo agenta za nekretnine…
Jer ce nam sigurno dati objektivan pogled na to pitanje. Jednom je MBA davao znanje i bio rijedak. Danas je samo popularni brendirani proizvod svakog osrednjeg fakulteta. Prodavanje magle nezaposlenim mladima kojima ce dati iluziju da ce ih slijedeca kratica, slijedeci certifikat, slijedeca diploma ili znanstveni stupanj izvuci iz situacije da su sa 35 godina nezaposleni, te ovisni o roditeljima kod kojih zive.

New Report

Close