British Steel najavio je da planira zatvoriti dvije visoke peći i pogone za proizvodnju čelika u gradu Scunthorpeu na sjeveru Engleske, nakon što njegov kineski vlasnik Jingye nije uspio osigurati paket pomoći od britanske vlade. Sindikalisti su pozvali vladu da pomogne u osiguravanju budućnosti kompanije, koju Jingye opisuje kao tvrtku koja dnevno gubi oko 700.000 funti (oko 840.000 eura), unatoč tome što je kineska grupa uložila više od 1,2 milijarde funti (1,44 milijarde eura) u održavanje poslovanja otkako je 2020. preuzela British Steel.
Kompanija, drugi najveći proizvođač čelika u Velikoj Britaniji, navodi da se suočava s “izuzetno izazovnim tržišnim uvjetima, uvođenjem carina i većim troškovima zaštite okoliša povezanima s proizvodnjom čelika s visokim udjelom ugljika”. British Steel je priopćio da je u konzultacijama sa sindikatima o zatvaranju visokih peći i pogona za proizvodnju čelika te smanjenju kapaciteta valjaonice, što bi se moglo dogoditi već u lipnju. Između 2.000 i 2.700 radnih mjesta moglo bi biti ugroženo. Tvrtka je tražila vladinu podršku za velika kapitalna ulaganja u dvije nove električne peći, koje bi znatno smanjile emisije ugljika. No, nakon višemjesečnih pregovora, dogovor nije postignut.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu