AI4Health.Cro traži rješenja koja će unaprijediti zdravstveni sustav u Hrvatskoj

Autor: Josipa Ban , 08. veljača 2024. u 13:24
Shutterstock

Partnerski konzorcij projekta AI4Health.Cro otvorio je prijave za natječaj kojim traži inovativna rješenja primjene umjetne inteligencije u zdravstvu. Fokus je prvoga natjecanja na pronalasku rješenja problema rane rehospitalizacije, objavili su iz konzorcija. Nagradni fond iznosi 9 tisuća eura, a prijave su otvorene do 18. veljače.

Značajan broj pacijenata (statistike u razvijenim zemljama kažu čak više od 10 %) hospitaliziran bude ubrzo nakon prethodne epizode hospitalizacije, objašnjavaju iz AI4Health.Cro, jednog od četiri domaća Europska digitalna inovacijska centra (EDIH) čiji je cilj omogućiti digitalnu transformaciju u području zdravstva.

Ističu i da su troškovi povezani s readmisijom izuzetno visoki. “Prema procjenama istraživačkih studija čak do 50% ponovnih prijema pacijenata u bolnice moguće je izbjeći. Različitim zdravstvenim intervencijama moguće je smanjiti broj ponovnih prijema pacijenata u bolnice.

Kako bi se u kliničkoj praksi liječnici i ostali raspoloživi kapaciteti mogli usmjeriti na neizbježne slučajeve, potrebna su točnija predviđanja, ali i razumijevanje mogućih uzroka rizika za ponovni prijem pojedinih pacijenata. Umjetna inteligencija ovdje može pomoći”, objašnjavaju iz konzorcija projekta umjetna inteligencija za pametno zdravstvo i medicinu (AI4Health.Cro).

Naime, ističu, upravo bi rješenja temeljena na umjetnoj inteligenciji, koja koriste kliničke podatke, trebala pomoći u boljem predviđanju potreba za dodatnim intervencijama i pridonijeti smanjenju troškova, a uz to i sugerirati nove pristupe za sprječavanje učestalih ponovnih prijema.

Svi koji imaju ideje i znanja kako riješiti ovaj problem mogu se prijaviti na natječaj projekta AI4Health.com za koji su prijave otvorene do 18. veljače. Dodatan poticaj za sudjelovanje na ovom natječaju je i bogat nagradni fond koji iznosi 9 tisuća eura.

Iz konzorcija navode da će najbolji, odnosno prvoplasirani tim biti nagrađen iznosom od 5 tisuća eura neto. Drugoplasirani će tim dobiti 3 tisuće eura, a trećeplasirani tisuću eura.

“AI4Health.Cro konzorcij poziva sve punoljetne osobe proaktivnog duha i relevantnih znanja da se pridruže natjecanju, prihvate izazov i razviju rješenje ovog globalnog problema zdravstvenog sustava”, ističu.

Svi zainteresirani prijaviti se mogu putem poveznice koja je dostupna na web stranicama projekta AI4Health.Cro. Prijaviti se mogu samostalno ili u timu koji se sastoji od najmanje dvije do najviše pet osoba.

“U slučaju samostalne prijave sudionici će biti raspoređeni u novoformirane timove”, kažu iz konzorcija napominjući da će natjecanje trajati od 27. veljače do 12. travnja, a završit će javnim predstavljanjem 18. travnja.

“Sudjelovanjem u prvom AI4Health.Cro inovacijskom natjecanju sudionici dobivaju priliku razvijati rješenje koje ima potencijal pridonijeti kvalitetnijem zdravstvenom sustavu za sve, upoznati kolege komplementarnih znanja koji teže istome cilju, a najbolji će osvojiti i nagrade iz novčanog fonda”, navode iz AI4Health.Cro.

Artificial Intelligence for Smart Healthcare and Medicine – AI4Health.Cro je jedinstvena platforma i one-stop-shop za jačanje digitalnog razvoja i razvoj digitalne zrelosti dionika lanaca vrijednosti u zdravstvu na nacionalnoj i europskoj razini. Projekt je osmišljen kako bi sustavno doprinosio i poticao razvoj digitalnih rješenja za pametno zdravstvo kroz pružanje sveobuhvatne podrške korisnicima u procesima testiranja prije ulaganja, stjecanju novih vještina i kompetencija, olakšavanje pristupa financiranju, jačanju njihove uloge u inovacijskom ekosustavu te umrežavanju i suradnji na europskoj razini. Institut Ruđer Bošković je nositelj projekta, a projektni partneri su Hrvatska udruga za umjetnu inteligenciju (CroAI), Magdalena – Klinika za kardiovaskularne bolesti, Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske, Dom zdravlja Zagreb – Centar, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Sveučilište u Splitu – Medicinski fakultet, Sveučilište u Rijeci – Tehnički fakultet, ZICER – Zagrebački inovacijski centar, Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, Mreža znanja, FeelsGood Capital Partners, IN2, Ericsson Nikola Tesla i NEWTON Technologies Adria. Projekt se financira s 2,9 milijuna eura u sklopu programa Digitalna Europa te NPOO-a u jednakim omjerima, u trajanju od tri godine.

Komentirajte prvi

New Report

Close