Po visini ulaganja rizičnog kapitala Hrvatska je bolja i od europskog prosjeka

Autor: Josipa Ban , 27. lipanj 2023. u 13:21
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL

Hrvatska je čak pet puta bolja od prosjeka CEE regije u private equity i venture capital ulaganjima rečeno je na konferenciji BestInvest Hrvatska.

Na godišnjoj konferenciji BestInvest Hrvatska u organizaciji Hrvatske Private Equity i Venture Capital Asocijacije (CVCA) dodijeljene su godišnje nagrade za najbolja ulaganja u brzorastuće kompanije i startupove tj. najbolja private equity i venture capital (PE&VC) ulaganja.

U kategorijama Osnivač godine nagradu je osvojila Nikolina Lauc, co-founderica i CEO Glycan Age, a Investitor godine je Provectus Capital Partners. Nagradu za private equity investiciju godine dobilo je također vodstvo Provectus Capital Partners za ulaganje u Specijalnu bolnicu Aritheru. Venture Capital investicija godine u kasnoj fazi pripala je Rimac grupi.

Venture Capital investiciju godine u ranoj fazi dobili su Fil Rouge Capital i Native Teams, a treću nagradu konferencije, ovoga puta za prikupljanje kapitala godine, otišla je Provectus Capital Partners.

“Kada se private equity i venture capital ulaganja gledaju u kontekstu udjela u ukupnom BDP-u, u prošloj godini Hrvatska je prikupila 0.650% svog BDP-a i po tome je jedina europska zemlja uz Estoniju koja je uspjela prikupiti nešto više od europskog prosjeka koji iznosi 0.638%. Sve ostale zemlje Srednje i Istočne Europe (CEE) su daleko ispod tog prosjeka, jer je prosjek CEE regije u privlačenju private equity i venture capital ulaganja iznosi 0.131% BDP-a u prošloj godini. Hrvatska je dakle pet puta bolja od prosjeka regije (CEE) i mrvicu bolja od europskog prosjeka, što je rijetkost u drugim ekonomskim pokazateljima”, istaknula je Mirna Marović, predsjednica CVCA Mirna Marović.

“Hrvatska na krilima uspjeha Infobipa, Rimca, Photomatha, Fonoe i mnogih drugih uspješnih poslovnih priča potaknutih PE&VC ulaganjima ima priliku izgraditi, potpuno novi gospodarski ekosustav. Taj novi ekosustav je temeljen na tri stupa: high tech, high skills, high wage! Za malu zemlju poput nas to je jedini način za dugoročni i održivi uspjeh”, dodala je Marović.

Hrvoje Čuvalo,predsjednik Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) rekao je da se HBOR profilirao u središnju instituciju za razvoj tržišta vlasničkog i kvazi-vlasničkog kapitala u Hrvatskoj. “Za stvaranje novih fondova rizičnog kapitala i njihovo ulaganje u pokretanje, rast i razvoj hrvatskih poduzeća, uz HBOR i EIF neophodna je prisutnost i drugih institucionalnih ulagatelja ali isto tako i privatnih ulagatelja jer samo s njima u sinergiji možemo ostvariti značajni rast”, istaknuo je Čuvalo.

Događaj na kojem se okupljaju investitori “teški” preko 4 milijarde eura i najbolji hrvatski poduzetnici održan je treću godinu za redom, a stručni žiri su činili eminentni stručnjaci iz poslovne zajednice.

Komentirajte prvi

New Report

Close