Imovina otvorenih investicijskih fondova 2,57 milijardi eura

Autor: Poslovni dnevnik , 23. travanj 2024. u 23:00
Foto: SHUTTERSTOCK

Nastavlja se i trend osnivanja fondova s dospijećem, pri čemu je najrašireniji oblik takvih fondova u Hrvatskoj fond sa zaštićenom glavnicom.

Neto imovina otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom u Hrvatskoj nastavila se oporavljati i u 2024. pa je na kraju prvog tromjesečja dosegnula 2,57 milijardi eura, 12 posto više u odnosu na kraj 2023, objavio je Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa), u povodu Svjetskog dana investicijskih fondova 19. travnja.

Prosječni prinosi u 2024. po svim vrstama fondova su pozitivni, pri čemu dionički fondovi u prosjeku bilježe najviše prinose, a slijede ih mješoviti te novčani i obveznički fondovi.

Regulator navodi da se najveći udio u povećanju imovine odnosi na novoosnovane novčane fondove, koji su porasli za 187 milijuna eura. Na domaćem tržištu trenutno posluju tri takva fonda, čija ukupna imovina na kraju ožujka ove godine nadmašuje 211 milijuna eura.

Nastavlja se i trend osnivanja fondova s dospijećem, pri čemu je najrašireniji oblik takvih fondova u Hrvatskoj fond sa zaštićenom glavnicom. Od početka godine s radom je započelo sedam takvih fondova, ukupne imovine od 157 milijuna eura.

Ukupno, na domaćem je tržištu aktivan 41 takav fond, s imovinom većom od 610 milijuna eura, što čini otprilike 24 posto imovine svih fondova. Regulator primjećuje da je tempo osnivanja investicijskih fondova s naglaskom na promicanje okolišnih ili socijalnih čimbenika, odnosno održivih ulaganja – usporio.

U 2023. i od početka 2024. društva koja već upravljaju takvim fondovima osnovala su samo nekoliko novih fondova takvog profila, a društva koja dosad nisu upravljala takvim fondovima se na to u međuvremenu nisu ni odlučila.

U Hrvatskoj je trenutačno aktivan 41 takav fond, s ukupnom imovinom od preko milijardu eura što je 40 posto tržišta fondova.

Komentirajte prvi

New Report

Close