EN DE

Hrvatska po poslovnoj klimi visoko konkurentna, napredak nužan u financijskim uslugama

Autor: Mladen Miletić
17. siječanj 2026. u 16:00
Podijeli članak —
FOTO: PIXSELL/Marko Lukunić

Grupacija Svjetske banke ocjenjuje uvjete za poslovanje u 101 gospodarstvu svijeta, a plan je proširiti izvješće na oko 180 zemalja.

Hrvatska je u novom izvješću Business Ready koje svake godine objavljuje grupacija Svjetske banke među deset najboljih ekonomija po regulatornom okviru i javnim uslugama koje se pružaju poduzećima. Izvješće koje ocjenjuje poslovnu klimu obuhvatilo je 101 gospodarstvo svijeta, a u području operativne učinkovitosti Hrvatska je zauzela 26. mjesto.

Drugo po redu izdanje izvješća za 2025. godinu sadržava opsežan skup podataka, uključujući 1200 pokazatelja po pojedinom gospodarstvu, s ciljem utvrđivanja područja u kojima postoji prostor za napredak i poticanje reformi. Izvješće će se u 2026. godini dodatno proširiti na oko 180 gospodarstava i tako prerasti u cjelovito globalno referentno mjerilo, ističe se u objavi.

B-READY 2025 uzorak obuhvatio je: 14 gospodarstava Istočne Azije i Pacifika, 18 gospodarstava Europe i Središnje Azije, 21 gospodarstvo s visokim dohotkom članica OECD-a, 11 gospodarstava Latinske Amerike i Kariba, 6 gospodarstava Bliskog istoka i Sjeverne Afrike, 4 gospodarstva Južne Azije te 27 gospodarstava subsaharske Afrike.

Analiza po zemljama pokazuje da sve regije imaju poneku zemlju među najbolje rangiranima u pojedinim B-READY temama, a šest ekonomija izdvaja se po ocjenama koje su donijele top plasmane u čak 7 do 10 kategorija: Singapur, Velika Britanija, Tajvan, Latvija, Gruzija i – Hrvatska.

Drugi “krug” zemalja čine one s top plasmanima u 4 do 6 kategorija, među kojima su primjerice SAD i Kanada te 16 čak europskih zemalja poput najbližih nam Mađarske i Italije, dok je Slovenija iznenađujuće u trećem “krugu” s jednom do tri top kategorije po prikupljenim bodovima. Napominjemo, u pitanju je ocjenjivanje uvjeta za poslovanje poduzeća unutar ekonomije, ne mjerenje snage gospodarstva.

Samo mjerenje temelji se na tri stupa koji obuhvaćaju ključne elemente poslovnog okruženja. Prvi, Regulatory Framework, ocjenjuje kvalitetu zakona i propisa te njihovu jasnoću, predvidivost i usklađenost s međunarodnim praksama, Hrvatska tu zauzima visoko 9. mjesto s 78,05 bodova. Drugi stup Public Services procjenjuje dostupnost i funkcionalnost javnih usluga (registri, dozvole i administrativni postupci), a visok rang u ovom mjerenju (6. mjesto sa 75,29 bodova) odražava visoku razinu digitalizacije i interoperabilnosti sustava.

Po trećem stupu (Operational Efficiency) koji mjeri koliko je u praksi jednostavno, brzo i troškovno učinkovito poslovati Hrvatska zauzima 26. mjesto s 67,8 bodova, što ukazuje na stabilan temelj, ali i prostor za daljnje poboljšanje provedbenih procesa.

Hrvatska ostvaruje vrlo dobre rezultate i u nizu drugih područja važnih za poslovanje, što se očituje kroz ocjene deset tematskih indikatorakoji prate životni ciklus poduzeća. Tako u području osnivanja poduzeća (Business Entry) Hrvatska zauzima 12. mjesto (87,6 bodova), što govori da je proces pokretanja poslovanja jednostavniji, digitaliziraniji i administrativno učinkovitiji nego što se ponekad stječe dojam kroz javni diskurs, a o čemu svjedoče i potvrde nekih poduzetnika iz najbližeg susjedstva.

Slično je i u segmentu komunalnih i infrastrukturnih usluga (Utility Services) gdje je Hrvatska rangirana na 13. mjestu (86,8 bodova), dok 6. mjesto u području Labor (tržište rada) upućuje na relativno fleksibilan i funkcionalan sustav radnih odnosa. Najbolji plasman, prvo mjesto s 84,7 bodova, prema ovom izvješću ostvaren je u području međunarodne trgovine, što ukazuje na visoku učinkovitost uvoznih i izvoznih procedura, carinskih postupaka i povezanih administrativnih zahtjeva.

Dobri plasmani ostvareni su i područjima: oporezivanje (20.), tržišno natjecanje (19.), stečajni postupci (17.) te rješavanje sporova (24.), što pokazuje da sustav funkcionira, ali da trajanje i složenost postupaka i dalje predstavljaju izazov.

Znatno skromniji rezultat u izvješću grupacije Svjetske banke ostvaren je u u području financijskih usluga – Hrvatska je tu na 60. mjestu, što upućuje na značajan prostor za napredak u dostupnosti financijskih instrumenata, povećanju konkurentnosti financijskog sektora te daljnjem razvoju tržišta kapitala i alternativnih izvora financiranja za poduzeća.

Središnja točka i koordinator aktivnosti vezanih uz projekt Business Ready je Ministarstvo gospodarstva iz kojeg ističu kako će detaljno analizirati izvješća te nastaviti blisko surađivati s poslovnim sektorom I ostalim dionicima kako bi okruženje za poslovanje u Hrvatskoj bilo još povoljnije i učinkovitije.

Autor: Mladen Miletić
17. siječanj 2026. u 16:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close