Amerikanci sve teže dolaze do kredita, pitanje je – zašto

Autor: Poslovni dnevnik , 19. srpanj 2023. u 10:48
Troškovi hipotekarnih zajmova porasli su s ispod tri posto u jesen 2020., na oko sedam posto/ SHUTTERSTOCK

U lipnju je građanima odbijeno najviše zahtjeva za kreditima u posljednjih nekoliko godina, iako ih je i manje tražilo kredit.

Amerikanci sve teže dolaze do kredita, a imaju rekordne šanse da će im zahtjev biti odbijen, pokazala je anketa njujorškog ogranka Federalnih rezervi.

U lipnju je građanima odbijeno najviše zahtjeva za kreditima u posljednjih nekoliko godina, iako ih je i manje tražilo kredit. Udio odbijenica dosegnuo je najvišu razinu od lipnja 2018. i iznosio 21,8 posto, dok je još u veljači iznosio 17,3 posto, piše Reuters.

Istraživanje je pokazalo da je najviše odbijeno zahtjeva za kreditima za kupnju automobila, prema podacima koji se vode u proteklih deset godina, s udjelom odbijenica od 14,2 posto, nasuprot 9,1 posto u veljači.

Odbijeno je bilo i više zahtjeva za kreditnim karticama i povećanjem limita po kreditima. Kod hipotekarnih kredita u lipnju je odbijeno 13,2 posto zahtjeva, nasuprot 10 posto u veljači, a udio odbijenih zahtjeva za njihovim refinanciranjem istodobno je skočio na 20,8 posto, sa 16,3 posto prema prethodnom istraživanju.

Istraživanje je pokazalo da je prosječna vjerojatnost da će zajam biti odbijen naglo porasla, dosegnuvši rekordne razine kod automobilskih zajmova, kreditnih kartica, povećanja kreditnog limita i stambenih kredita.

Manje je bilo i tražitelja kredita, 40,3 posto u lipnju, najniža od listopada 2020. U veljači ih je, primjerice, bilo 40,9 posto. Istodobno je zabilježeno tek blago povećanje udjela onih koji planiraju zatražiti zajam tijekom iduće godine, na 26,4 posto, s 26,1 posto u veljači.

Stambeni sektor posebno je teško pogođen sve višim kamatnim stopama budući da su troškovi hipotekarnih zajmova porasli s manje od tri posto u jesen 2020. na sadašnjih oko sedam posto, prenosi Reuters.

Komentirajte prvi

New Report

Close