U Austriji podignuta optužnica protiv umirovljenog generala Zagorca

Autor: Poslovni.hr/Hina , 03. prosinac 2014. u 11:31
Foto: Davor Puklavec / Pixsell

Austrijski državni tužitelj Robert Riffel podignuo je u Klagenfurtu optužnicu protiv četiri osobe.

Austrijski državni tužitelj Robert Riffel podignuo je u Klagenfurtu optužnicu protiv četiri osobe, među kojima je i umirovljeni hrvatski general Vladimir Zagorec, zbog pronevjere novca Hypo-Alpe-Adria banke, piše u srijedu dnevnik Kurier.

Osim generala Zagorca, Riffel optužuje i bivšeg direktora banke Guentera Striedingera, poreznog savjetnika Hermanna Gabriela i neimenovanog lihtenštajnskog odvjetnika. Prijeti im kazna do deset godina zatvora.

Zagorec, nekadašnji direktor RH Alana i pomoćnik ministra obrane, u Zagrebu je 2009. osuđen na sedmogodišnju zatvorsku kaznu zbog zlouporabe položaja i ovlasti jer je 2000. odlazeći s dužnosti pomoćnika ministra obrane iz sefa MORH-a odnio torbu s draguljima vrijednim pet milijuna dolara. Zagorec je nakon pet godina u zatvoru prošlog ljeta pušten na uvjetnu slobodu nakon odslužene dvije trećine kazne. U zatvoru je bio od listopada 2008., kad ga je Austrija izručila Hrvatskoj.

Riffel je optužnicu sastavio na 206 stranica, a u fokusu je, između ostaloga, odobravanje sumnjivih kredita i dubiozni projekti nekretnina u Hrvatskoj. Nanesena šteta procjenjuje se na 19,8 milijuna eura.

Zagorec je od 2004. klijent Hypo banke, gdje ga je kao VIP klijenta primao osobno Striedinger. Kao rezultat njihova odnosa Hypo je odobrio četiri kredita, tri za fond u Lihtenštajnu i jedan za jedno švicarsko dioničko društvo. Iza njih je stajao Zagorec, piše Kurier. Umirovljenog hrvatskog generala Striedinger i Gabriel naveli su na taj zaobilazni put kako se prilikom odobravanja kredita ne bi znalo da je on stvarni korisnik.

Hypo je Zagorčevim tvrtkama, koje su se tada bavile projektima kupnje nekretnina i zemljišta u Hrvatskoj, odobrio kredite od ukupno 49,3 milijuna eura.

"Krediti nisu bili ekonomski opravdani", napisao je Riffel u optužnici, objasnivši da su bili odobreni za fiktivne i precijenjene nekretnine. Zagorec je za nekretnine plaćao daleko manje nego što je dobio kredita i razliku koristio za osobno bogaćenje, navodi se u optužnici.

Mreža tvrtki hrvatskog generala bila je "prijeteća bomba" za Hypo, tvrdi austrijski tužitelj jer "nijedna nije ni blizu imala potreban bonitet".

Zagorčeva odvjetnica Elisabeth Rech tvrdi da je njezin klijent nevin. "Krediti nisu bili pretjerani. Banka je radila procjenu na koju se on oslonio. Svi su u Hypu znali da Zagorec stoji iza lihtenštajnskih fondova. Točno je da je u Lihtenštajnu zaplijenjeno 17 milijuna eura i moj je klijent pristao da se taj novac usmjeri na povrat kredita", rekla je Kurieru.

Branitelj Guentera Striedingera nije htio komentirati navode iz optužnice. On je lani osuđen na četiri godine zatvora zbog pronevjere novca Hypo banke u drugom slučaju.

Komentari (3)
Pogledajte sve

Ako ne hrvati, da ga bar austrijsko sudstvo stavi u zatvor.
Obogatio se na hrvatskoj sirotinji iz koje je sam potekao.
To je ta divota i cvijet naroda.
Da li ce pravda doci i do Dalicke, Plenkovica i ove novije bagre lopova kojima nista nije sveto.

***sramota je da ovakav lik može imati čin hrvatskog generala

Priprosti geometar iz Velike Gorice, teška sirotinja koji je rat dočekao stanujući s majkom u jednosobnom stanu, Zagorac je počeo karijeru kao šofer Ivana Čermaka. Instalater centralnog grijanja, Čermak je bio prvi logističar Prve obitelji te iz prve dobio čin general-pukovnika – a dobit će ga uskoro i njegov mladi suradnik, koji će brzo diplomirati šoferstvo na zagrebačkom Prometnom fakultetu, te ondje obaniti magisterij na temu “Šoferska je tuga pregolema, puče guma a rezerve nema”.
Osim klasičnog šverca oružja, u koji se upustio s ovlaštenjima direktora državne agencije “Alan”, što se nalazila u sklopu Ministarstva obrane, pa stvorio mrežu slovačkih trgovaca, ruskih generala i židovske mafije, Zagorac je sve više penetrirao domaći biznis-sektor, kao pivot hercegovačke struje, kojoj je baš odgovarao netko s njegovim prezimenom. Od devedestih bio je u nadzornom odboru ACI-ja, direkciji Hrvatskih šuma, kovnici Ikom, tvornici topova “Marko Orešković”, a zatim, kao pomoćnik ministra obrane, sedam godina član Nadzornog odbora Privredne banke. Tko god misli da je Zagorac bezveznjak koji se dočepao para u švercu, pa trošio samo na zlatne satove, vara se: on je bio financijska velesila, a njegov primjer pokazuje dokle možeš sići bez političke i medijske zaštite unutar neke udbaško-lovaške grupacije.

New Report

Close