Proizvodnja oružja doživljava zlatno doba u Češkoj, kao motor češkoga gospodarstva mogla bi čak zamijeniti automobilsku industriju. U proteklih 30 godina Češka se razvila u zemlju s najvećom proizvodnjom automobila po glavi stanovnika u svijetu. Godina 2024. bila je rekordna: u zemlji s 10 milijuna stanovnika proizvedeno je više od 1,4 milijuna vozila, gotovo četiri posto više nego prethodne godine.
Međutim, u prvom kvartalu 2025. proizvodnja je pala za 7,1 posto, uglavnom zbog smanjene potražnje za automobilima u zapadnoj Europi. Ta smanjena potražnja povezana je s problemima u automobilskoj industriji u EU-u, sporim prelaskom na elektromobilnost i američkim carinama.
Dok automobilska proizvodnja opada, vojna industrija doživljava procvat. Tijekom protekle tri godine češke tvornice oružja znatno su proširile proizvodnju i ostvarile velike profite.
“Udio češke obrambene industrije u privredi – sada iznosi oko jedan posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) – mogao bi višestruko porasti. Skladišta su nam prazna. Ono što proizvedemo i ne ohladi se, a već je isporučeno”, kaže Aleš Rod iz Centra za ekonomske i tržišne analize.
Danuše Nerudova, bivša rektorica sveučilišta Mendel u Brnu i članica Odbora za proračun Europskog parlamenta, dijeli to mišljenje. “Obrambena industrija može postati novi motor češkoga i europskoga gospodarstva, iskoristiti oslobođene kapacitete i radnu snagu iz automobilskog sektora, potaknuti gospodarski rast i istodobno ojačati našu sigurnost”, rekla je Nerudova.
Za obranu tri posto BDP-a
“Češke tvornice oružja doživljavaju zlatna vremena, to je točno. Njihovi kapaciteti se proširuju, češke vojne tvrtke šire se sa svojim kapitalom u najnaprednije dijelove svijeta, ali ne vjerujem da će zamijeniti automobilski sektor kao motor češke privrede”, kaže češki ekonomist Petr Zahradnik, ističući: “Ne bih želio doživjeti da vojna proizvodnja istisne civilnu.”
Nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. češke tvornice oružja znatno su povećale proizvodnju. Posebno su u porastu proizvodnja streljiva, modernizacija tenkova, proizvodnja vojnih vozila, samohodnih haubica, dronova, radara i svjetski poznatih mitraljeza i metaka.
Proizvođač zrakoplova Aero, ponos češke vojne industrije, razvio je novi borbeni i trenažni avion Skyfox, koji će se koristiti za obuku ukrajinskih pilota na bombarderima F-16. Iz čeških tvornica oružja 40 posto proizvodnje ide u Ukrajinu, gdje se osnivaju i zajednička poduzeća. Ukupno, do 90 posto proizvodnje ide u izvoz. Istodobno raste i potreba za naoružanjem češke vojske.
Prošle je godine izdvajanje Češke za obranu prvi put dostiglo dva posto BDP-a, a premijer Petr Fiala smatra da će uskoro dostići i tri posto. Rastu i profiti privatnih vlasnika vojnih kompanija: vlasnik Czechoslovak Groupa Michal Strnad, u čijem je vlasništvu holding “Đuro Đaković”, od prošle je godine gotovo udvostručio svoje bogatstvo – sa 129,5 milijardi kruna (oko 5 milijardi eura) na 230,5 milijardi kruna (oko 9 milijardi eura).
Slično je bilo i s drugim velikim češkim proizvođačima oružja.Ovaj procvat trebao bi potrajati i idućih godina. Proizvođač streljiva STV Group ove će godine utrostručiti proizvodnju artiljerijskog streljiva velikog kalibra, koje uglavnom isporučuje Ukrajini, sa 100.000 na 300.000 komada. Tvrtka PBS Group također planira udvostručiti proizvodnju motora za rakete i dronove.
Masovno zapošljavanje
Znatno raste i broj zaposlenih. Samo STV Group planira zaposliti dodatnih 1000 radnika. Najveći češki vojni koncern, Czechoslovak Group, koji pored proizvodnje streljiva posjeduje i vojnu tvornicu automobila Tatra, već zapošljava 14.000 ljudi.
Usporedbe radi, najveći automobilski koncern Škoda Auto, koja je u vlasništvu koncerna Volkswagen, zapošljava u svom glavnom pogonu u Mladoj Boleslavi oko 20.000 radnika. No, zbog jednostavnije proizvodnje električnih automobila doći će do smanjenja broja zaposlenih. Krajem veljače 2025. šef Škode Klaus Zellmer rekao je da njegova tvrtka, koja trenutačno ima 41.000 zaposlenih, planira smanjenje broja radnika za 15 posto.
Mnogi od tih radnika mogli bi prijeći u vojnu industriju. Prema navodima čeških agencija za zapošljavanje, neće im biti potrebna veća prekvalifikacija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu