Njemačka ulaže 700 milijuna eura u strukovno osposobljavanje

Autor: Poslovni dnevnik , 17. ožujak 2021. u 22:00
Ministar Hubertus Heil kaže da ne može dopustiti manjak kvalificiranih radnika/REUTERS

Pandemija je povećala opasnost manjka radnih vještina i znanja među radnicima i nezaposlenima jer tvrtke u uvjetima širenja zaraze smanjuju programe stručnog osposobljavanja.

Njemačka će povećati potporu kompanijama koje nude strukovno osposobljavanje radnika jer pandemija koronavirusa potkopava nastojanja da se ublaži problem nestašice kvalificirane radne snage, rekli su dužnosnici u srijedu.

I prije koronakrize radnici i pripravnici suočavali su se s ogromnim izazovima prekvalifikacije zbog digitalizacije poslovnih modela, automatizacije proizvodnje i elektrifikacije u automobilskoj industriji.

Pandemija je povećala opasnost manjka radnih vještina i znanja među radnicima i nezaposlenima jer tvrtke u uvjetima širenja zaraze smanjuju programe stručnog osposobljavanja, a pripravnici zbog mjera zaključavanja imaju teškoća s prijavom.

Ministar rada Hubertus Heil izjavio je da je predložio paket mjera vrijednih oko 700 milijuna eura, uključujući udvostručenje potpore malim i srednjim poduzećima koje zadrže broj mjesta za strukovno osposobljavanje na 4000 eura.

Ako tvrtka odluči ponuditi više mjesta za naukovanje u odnosu na prosjek u prethodne tri godine, vlada će povećati iznos na 6000 eura.

Ne možemo si priuštiti da u krizi izgubimo strukovno osposobljavanje i onda nakon krize lamentirati nad manjkom kvalificiranih radnika”, rekao je Heil za radio Deutschlandfunk.

Vlada će izmijenila i kriterije za poduzeća koja se mogu javiti za potporu i sada ih planira odobravati onima s do 499 zaposlenih. Do sada su ih dobivala samo poduzeća s do 249 radnika.

Berlin se nada da će veće potpore spriječiti pad broja sudionika u programima strukovnog obrazovanja u ovoj godini. Od listopada 2020. do veljače 2021. broj podnositelja zahtjeva za strukovno osposobljavanje bio je oko 40.000 manji nego godinu ranije.

Komentirajte prvi

New Report

Close