Fotografije snimljene refleksnim fotoaparatom s jednim objektivom tako su sjajne zbog golemog senzora kojim su takvi fotoaparati opremljeni, a koji zahtijeva i golem objektiv te mnogo prostora, pa su zbog toga takvi fotoaparati obično prilično veliki. Iz tog razloga dizajn malenog fotoaparata podrazumijeva preispitivanje samih granica fizike.
No, danas imamo fotoaparate Nikona i Pentaxa koji su nevjerojatno maleni. Pentax Q najmanji je fotoaparat s izmjenjivim objektivom na cijelome svijetu, dimenzija samo 10 puta 5,8 puta 3 centimetra.A opet, zapanjujuće je koliko je jednostavan za uporabu i krcat aplikacijama. Možete snimati filmiće ubrzanog protoka vremena. Postoje različiti načini snimanja prizora. Moguće je i u potpunosti se prebaciti na ručno upravljanje. Višestruka ekspozicija. Hifi snimke. Uređivanje i rezanje na samom aparatu. Format RAW. HDMI format koji se prebacuje na televizor. A tu je i spajalica za modne dodatke. Ima čak i fascinantnu bljeskalicu. Kad pritisnete prekidač, ekstenzija za bljeskalicu digne se visoko prema gore, što znači da nestaje sjenke objektiva, čime se eliminira mogućnost crvenog odbljeska u očima. Zaslon ovog fotoaparata velik je 7,5 centimetara. No, ipak se njime upravlja fizički. Tu je kontrolna tipka koja se može programirati tako da mijenja proporcije fotografija, uključi specijalne efekte, i slično. Navedeni fotoaparat ima nezumirajući ravni objektiv koji omogućuje sladunjavi efekt zamućene pozadine. Zajedno s tim objektivom, ovaj fotoparat nije ništa veći od uobičajenog digitalnog fotoaparata. Uz njega možete kupiti i 3X zoom objektiv ili plastične objektiveigračke. Nažalost, postoji i nekoliko nedostataka. Prvi od njih je cijena: 800 dolara za fotoaparat i ravni objektiv, te još 300 za 3X zoom objektiv, što je doista previše.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu