Njemačka kompanija Leoni za proizvodnju kabela namijenjenih autoindustriji otvorila je u Prokuplju tvornicu u kojoj će u početku biti zaposleno 200 radnika, s tim da će se u sljedeće tri godine njihov broj povećati deset puta. Dok se tvornica gradila, 200 radnika obučavalo se u Leonovu poduzeću u Slovačkoj. U novu tvornicu uloženo je 15 milijuna eura, što predstavlja najveću ovogodišnju pojedinačnu investiciju u Srbiji.
U mreži 86 kompanija
Leoni je posljednja inozemna kompanija koja je ušla u mrežu 86 kompanija koje se bave proizvodnjom autodijelova. U njoj se pored domaćih poduzeća nalazi trećina tvornica izgrađenih sredstvima inozemnih ulagača, od kojih je najviše iz Slovenije, Njemačke i Fancuske. Među veće inozemne proizvođače autodijelova spadaju njemački Drexel Meier i slovenska kompanija Grah automotive te Michelin. Sve tri kompanije proširit će postojeće kapacitete gradnjom novih pogona. Njima će se uskoro pridružiti talijanska Breda menarini, koja će s proizvođačem autobusa Ikabusom sklopiti ugovor o suradnji. Sve je počelo 2007. kada se 11 poduzeća iz sektora autoindustrije umrežilo u zajedničku proizvodnju autodijelova na prijedlog Organizacije za industrijski razvoj Ujedinjenih naroda. Motiv je bio poboljšati srpske proizvođače autodijelova da bi se povećala njihova konkuretnost kako bi se osposobili za regionalno umrežavanje s klasterima Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Austrije i Italije. Srpski klaster sada broji 87 poduzeća u kojima je zaposleno 150.000 radnika. Mlađan Dinkić, ministar ekonomije i regionalnog razvoja, ističe da je proizvodnja autodijelova najveći izvozni potencijal srpskoga gospodarstva. Prihod ostvaren u autoindustriji iznosio je lani 900 milijuna eura, dok je u 2007. bio upola manji. Prema procjenama autoindustrija će biti u mogućnosti da u najskorije vrijeme izvozi autodijelove u vrijednosti većoj od milijardu eura. Vlada je spremna poticati investiranje u proizvodnju autodijelova, i to sa 3000, po novozaposlenom u Vojvodini, sa 4000 u Šumadiji, i sa 5000 eura u nerazvijenim dijelovima zemlje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu