Kupci više ne mogu slobodno uzimati određene proizvode s polica u pojedinim dm drogerijama u Njemačkoj. Dodaci prehrani, britvice i proizvodi za njegu lica su sada u nekim poslovnicama smješteni iza staklenih vitrina i dostupni isključivo uz pomoć osoblja, koje ih odmah odnosi na blagajnu. Ova mjera uvedena je kako bi se smanjile krađe, no uočena je nelogičnost u provedbi. Naime, neki jeftiniji artikli su pod ključem, dok skuplji pak ostaju na dohvat ruke.
Osim toga, praksa nije ista u svim poslovnicama – dok su u jednoj pod staklom samo kreme, u drugoj se zaključavaju i vitaminski dodaci ili pribor za brijanje. Kako bi razjasnio situaciju, portal t-online obratio se dm-u, gdje je Martin Dallmeier, član uprave zadužen za financije i kontroling, ustvrdio:
“Našim dm timovima u poslovnicama stavljamo na raspolaganje različite mogućnosti zaštite proizvoda. Pritom uzimamo u obzir razne faktore, uključujući prostorne uvjete i iskustva iz drugih poslovnica dm-a. Trendovi na društvenim mrežama ili prepoznatljivost brenda, s druge strane, nisu presudni kriteriji.”
Drugim riječima, lokalne poslovnice samostalno odlučuju koje će artikle dodatno osigurati, ovisno o vlastitim procjenama rizika i uvjetima prostora. Uz zaključavanje proizvoda, među mjerama koje dm koristi ubrajaju se i videonadzor, sigurnosni čipovi, stručno osposobljeno osoblje i promišljeno raspoređivanje artikala na policama. Dallmeier ističe kako se ne radi samo o zaštiti od krađe, već i o organizacijskim rješenjima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu