Poslovni.hr slavi 20.rođendan
EN DE

Uvjerljivo dobri Inditex i Lidl

Autor: Majda Žujo
05. studeni 2013. u 18:00
Podijeli članak —
Fotolia

Prvi trgovac svijeta je Wal-Mart. Od trgovina prisutnih na našem tržištu među vodećima je modni Inditex.

Među najvećim svjetskim trgovcima čak trećina dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država. Među njima, prema Forbesovoj listi, najviše su uspjeha imali diskontni lanci, a gledajući sve liste uvijek je među vodećima američki Wal-Mart. Na listama najvećih trgovačkih lanaca našle su se poznati brendovi, drogerije te online trgovci, a od najvećih trgovaca izvan SAD-a, prema Forbesu je najuspješniji španjolski Inditex (vlasnik Zare).

već od 5 € mjesečno
Pretplatite se na Poslovni dnevnik
Pretplatite se na Poslovni Dnevnik putem svog Google računa, platite pretplatu sa Google Pay i čitajte u udobnosti svoga doma.
Pretplati se i uštedi

Uvjerljivi Wal-Mart

Među najvećim svjetskim trgovcima čak trećina dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država. Među njima, prema Forbesovoj listi, najviše su uspjeha imali diskontni lanci, a gledajući sve liste uvijek je među vodećima američki Wal-Mart. Na listama najvećih trgovačkih lanaca našle su se poznati brendovi, drogerije te online trgovci, a od najvećih trgovaca izvan SAD-a, prema Forbesu je najuspješniji španjolski Inditex (vlasnik Zare).

Uvjerljivi Wal-Mart

Uvjerljivo prvi trgovac svijeta, lanac Wal-Mart godišnje okrene gotovo pola bilijuna dolara prometa, a svoje kupce poslužuje više od 200 milijuna puta tjedno. Wal-Mart posluje na više od 10 tisuća prodajnih mjesta u 27 zemalja te zapošljava preko 2,2 milijuna suradnika u svijetu. Iza Wal-Marta našao se CVS, američki lanac drogerija koji posluje u mreži od 65.000 ljekarni, uključujući više od 7.300 CVS ljekarni.  te Home Depot, najveći svjetski trgovac za opremanje doma, koji u SAD-u, Kanadi, Meksiku i Kini ima 2.200 trgovina.

Među najvećim trgovcima našao se još jedan diskontni lanac – Target. Samo u SAD-u ima više od 1700 trgovina, a ove su se godine po prvi puta proširili i na Kanadu. Ono po čemu je Target specifičan je to da još od 1946. godine pet posto svoje dobiti daruju lokalnoj zajednici. Danas ta davanja iznose više od tri milijuna dolara tjedno. Nakon Targeta, na Forbsovoj ljestvici našao se i Lowe, koji je kao i Home Depot, lanac za opremanje doma, a odmah iza njega po veličini je američki Walgreen.

Ovaj lanac drogerija posluje na 8.290 lokacija u svih 50 američkih saveznih država te u Južnoj Americi, a osim drogerija, Walgreen ima i lječilišne i wellnes centre te razne ustanove povezane sa zdravstvom. Diskontni lanci gotovo su preuzeli primat među trgovcima pa se među prvih deset u svijetu našao i američki Costco. Radi se zapravo o lancu velikh diskontnih centara koja nalikuju skladištima. Costco ima preko 600 takvih “skladišta”, od čega se preko 400 nalazi u SAD-u, a ostatak u Puerto Ricu, Kanadi, Meksiku te Velikoj Britaniji.

Među vodećim Forbesovim trgovcima našla su se i dva online trgovca, Ebay i Amazon. S više od 100 millijuna aktivnih korisnika u svijetu, Ebay je nešto veći i prestavlja najveću online platformu za trgovinu. Osnovanom još 1995. smisao Ebaya je da spaja individualne kupce i prodavače, kao i male poduzetnike.

Plasman H&M

U 2012. godini, kompanija je ostvarila prihode od 14,07 milijardi dolara te dobit od 2,9 milijardi dolara. Amazon je s druge strane  ostvario dobit od 676 millijuna dolara. Među najboljim svjetskim trgovcima tek iza Ebaya i Amazona zasjeo je španjoslki Inditex, koji je, doduše, vjerojatno najveći svjetski trgovac odjećom u čijem su portfelju brendovi poput Zare, Pull&Beara, Bershke, Massimo Duttia, Stradivariusa i Oysha. Nakon Inditexa, među top svjetske trgovce dospjela je i francuska grupacija PPR odnosno Kering zaslužna za distribuciju luksuzih i sportskih brendova. U top 20 još su ušli i japanski trgovac Aeon te švedski H&M koji u svijetu ima gotovo tri tisuće trgovina.

EU lista

Lidl predvodi u Europi

Listu najvećih trgovaca u europskim razmjerima predvodi njemačka grupacija Schwarz (vlasnik Lidla), a na drugom mjestu slijedi je britanski Tesco. Treću poziciju zauzeo je francuski Carrefour nakon kojeg je još jedan njemački trgovac – Metro grupa. Ipak, listu koju je sastavila kompanija Kantar čine samo trgovci robe široke potrošnje pa su na njoj redom još našli Auchan, Rewe, Edeka, Lederc, Intermarche te Sainsbury’s.  

Autor: Majda Žujo
05. studeni 2013. u 18:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close