Piše: Antonio Prtenjača, Porezna klinika
„Porezi su osjetljiva stvar, jako osjetljiva stvar.“ Slušajući tu rečenicu od jednog zaista kvalitetnog stručnjaka, zapitao sam se zašto se onda tako olako i nekvalitetno u Hrvatskoj donose porezni propisi. Ako znamo da je preko 80% ukupnog prihoda države upravo od poreza, tada bi rješavanju poreznih pitanja trebalo prići izuzetno oprezno, a tekst propisa razraditi prije puštanja u proceduru.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Osim toga, čak ni porezni inspektori neznaju što im je činiti. Ove godine su više puta natjerali moje kupce da krše zakon jer su pogrešno protumačili propise.
Jedan me čak tražio da fiskalnu kasu programiram na način za koji je bilo sigurno da neće funkcionirati, tj. da će porezna uprava odbijati svaki poslani račun.
Dok sam mu to objašnjavao, on se prijetio kako će nas svih zatvoriti. Kada sam promijenio, i kada računi više nisu mogli biti fiskalizirani odmah je izdao drugi nalog.
Na moje pitanje: “Kome da ja fakturiram te izmjene?”, opet se počeo prijetiti.
O tome govorimo već godinama, i svaku vladu (a sve su to do sada napravile) koja promijeni poreze preko noći treba odmah smijeniti. Treba postojati minimalni rok od godine dana za primjenu zakona koji se tiče bilo kakvog diranja u porezni sustav ili gospodarstvo.
Kod nas se sve izmjeni danas, da bi primjena bila za 2-3 dana a čak se i novi obrasci onda čekaju mjesecima…
Uključite se u raspravu