Prilike u drvoprerađivačkom sektoru i dalje se pogoršavaju, sve veći broj pogona je pred zatvaranjem, a razlog tome leži u nestašici sirovina, zastarjeloj tehnologiji te lošim gospodarskim prilikama na domaćem i strano tržištu. Istaknuto je to na četvrtom Kongresu pilanara jugoistočne Europe, koji je pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Ive Josipovića danas otvoren u Slavonskom Brodu.
– Drvna industrija nema dovoljno sirovine za svoj rad. U ovom bi se sektoru u Hrvatskoj moglo zaposliti puno ljudi kada bismo imali barem 30 posto potrebne sirovine – rekao je Ante Mijić, direktor tvrtke za proizvodnju i prodaju piljene građe "Quercus" iz Novske. Prema njegovim riječima, odgovornost za problem nedostatka sirovine za male i velike proizvođače leži na Hrvatskim šumama, kojima bi trebalo zabraniti izvoz trupaca i drva za biomasu. U tom slučaju bilo bi posla za sve hrvatske drvoprerađivače. Darko Prodan, direktor poduzeća Cedar i predsjednik Hrvatskog drvnog klastera, kaže kako u Hrvatskoj danas ima više od 400 aktivnih pilana s oko 20 tisuća zaposlenih. Međutim, ta zaposlenost svakodnevno pada zbog višestrukih problema, od nedostatka sirovine i podinvestiranosti do svjetskog tržišta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu