Vlada na jesen uvodi šest mjera za ublažavanje krize: Skraćeni radni tjedan, sufinanciranje radnika…

Autor: Poslovni.hr/Hina , 29. kolovoz 2020. u 11:29
Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Planiraju se ubrzati i investicije koje se financiraju iz EU te potaknuti i državne tvrtke da imaju više investicija, donosi Jutarnji list.

U Vladinom jesenskom paketu mjera za ublažavanje krize su subvencije za skraćeni radni tjedan, obnove škola i bolnica u Zagrebu, ali i obustava rasta plaće u javnom sektoru, piše u subotu Jutarnji list.

Navodeći hitne poteze za spas privrede dnevnik ističe da će Vlada pomoći djelatnostima u turizmu, ugostiteljstvu, prometu sa sufinanciranjem 2000 kuna po radniku za skraćeni radni tjedan.

Planirani su i povoljni krediti za poduzetnike, a Hamag-Bicro i HBOR nastavit će davati kredite s kamatama od 0,25 posto za održavanje likvidnosti poduzeća.

Hrvatska na raspolaganju ima i 6 milijardi eura bespovratnih sredstava koja se mogu koristiti za različite projekte. Sredstva će se koristiti i za obnovu školskih, zdravstvenih i kulturnih objekata nakon potresa.

Osim toga od 1. siječnja na snagu stupa nova porezna reforma u kojoj je smanjenje stopi poreza na dohodak s 24 na 20 posto i s 36 na 30 posto, kao i porez na dobit s 12 na 10 posto za mala i srednja poduzeća, koja ostvaruju prihode do 7,5 mil. kuna. Plaće bi tako trebale rasti od 100 do 800 kuna.

U planu su i pregovori sa sindikatima o (ne)povećanju plaća. Vlada, kako navodi Jutarnji list, želi kompromis da ili zamrzne povećanje plaća dok se BDP ne počne dizati ili da povećanja budu manja.

Planiraju se ubrzati i investicije koje se financiraju iz EU te potaknuti i državne tvrtke da imaju više investicija, donosi Jutarnji list.

Komentari (1)
Pogledajte sve

U koliko sam shvatio Marića, naših -15% BDP-a, nastalo je vrlo “slabom potrošnjom”! A kako pojačati potrošnju u narednom dijelu godine je pitanje? Svakako ne dok 800 tisuća penzića ima oko 2000 kn penziju! To je veliki broj ljudi koji bi trošili, no nemaju čime trošiti!

Obećana Švicarska pretvorila se u Albaniju? A niti radnici više ne žele raditi badava! Sad treba biti mudar i pametan! Na ovakav način Plenki neće povećati potrošnju?! A i sva zarada (osim poreza) odlazi kupnjom izvan zemlje u stranim šoping centrima! Umjesto da Hrvatskoj ostaje zarada, ona ide u Austriju, Sloveniju, Njemačku?! Stvarno nemate pojma o poslovanju jedne Zemlje!!!

New Report

Close