Upitnici oko dividende, ali i pospremanja većinskog paketa Medike

Autor: Jadranka Dozan , 24. ožujak 2025. u 06:00
Jasminko Herceg, predsjednik Uprave Medike u kojoj su preslagivanja otvorila pitanja o mogućnosti prodaje/Marko Prpić/PIXSELL

U skupštinskom pozivu predlaže se zadržavanje dobiti, no tako je već godinama, da bi se ipak dividenda isplatila.

Domaće tržište farmaceutskih proizvoda u protekloj je godini zabilježilo rast od 13,7 posto, a vodeća veledrogerija u Hrvatskoj, zagrebačka Medika, prodaju je povećala za nešto većih 15,2 posto.

Time je u ovu godinu ušla s tržišnim udjelom od nepunih 38,2 posto ili pola postotnog boda više nego godinu prije. Prema objavljenim revidiranim izvješćima, njezin je konsolidirani prihod dosegnuo 832,4 milijuna eura, što je povećanje za oko 82 milijuna eura.

Istodobno, neto dobit porasla je tek simbolično, s 20,08 na 20,32 milijuna, a ona samoga društva (Medika d.d.) s nepunih 15 na 15,25 milijuna. Iz Uprave na čelu s Jasminkom Hercegom u petak su, osim objave revidiranih rezultata, za početak svibnja najavili i glavnu skupštinu za koju se predlaže zadržavanje cjelokupne lanjske dobiti.

Ako je prema praksi u prijašnjih nekoliko godina suditi, to ne znači a priori i da neće biti dividende. Skupština se i proteklih godina najavljivala s prijedlogom zadržavanja dobiti, a na kraju su, kroz protuprijedlog pojedinačno najvećeg dioničara, Auctora, izglasavane dividende.

Tako je npr. u 2022. dioničarima na kraju isplaćeno 1400 kuna (oko 186 eura) po dionici, u 2023. dividenda je podignuta na 215 eura. Prošle godine dioničarima je iz otprije zadržanih dobiti bilo isplaćeno okruglih 200 eura po dionici – ili ukupno 5,8 milijuna eura. Toliki iznos dividende implicirao je i solidan dividendni prinos od približno 3,5 posto.

Što smjera Auctor?

Krajem siječnja s vodstvom Medike je ugovorio stjecanje 1965 dionica, ali time se ništa suštinski ne mijenja, kaže Uskoković.

Uhodani obrazac ili zaokret
Hoće li se po sličnom obrascu i ove godine, suprotno skupštinskom prijedlogu, ponovno odlučiti da se ide na isplatu dividende, pokazat će se za oko mjesec i pol. S tim u vezi ostaje primijetiti da su objavi godišnjih rezultata i sazivanju skupštine ovaj put prethodile znakovite objave ugovorenih kupoprodaja dionica između vodstva kompanije (članova Uprave i Nadzornog odbora) i investicijske tvrtke Auctor kao pojedinačno najvećeg dioničara Medike, s 48 posto ukupnog broja dionica, što joj s obzirom na oko četiri posto dionica u trezoru, daje 50,1 posto glasova.

Potkraj siječnja, naime, putem burze je objavljeno nekoliko priopćenja o tome da su pojedini članovi uprave i NO-a s Auctorom sklopili ugovore o kupoprodaji ukupno 1965 dionica, što predstavlja oko 6,5 posto temeljnoga kapitala. Dan-dva poslije kompanija je prenijela i obavijesti Olega Uskokovića i Josefa Pilke iz uprave Auctora (a ujedno su i članovi NO-a Medike) o budućem stjecanju dionica koje su bile predmetom kupoprodajnih ugovora. Transakcije su ugovorene po jedinstvenoj cijeni od 4000 eura po dionici pa su ukupno vrijedne 7,9 milijuna eura.

48

post dionica najvećem dioničaru nosi 50,1 posto glasova

Logičke križaljke
Uskoković je potvrdio da će sukladno tim ugovorima Auctor steći svih 1965 dionica, dodajući pritom kako su “dionice i sada u fiducijarnom vlasništvu društva Auctor koje na temelju njih ostvaruje pravo glasa pa se tom transakcijom suštinski ništa ne mijenja”.

Ipak, to preslagivanje (i)li objedinjavanje dionica u portfelju Auctora mnoge u investicijskoj zajednici intrigira i potiče na slaganje logičkih križaljki. Ako se tim transakcijama i ne mijenja ništa bitno ili suštinski u smislu trenutnih vlasničkih prava, to ne znači da nije smisleno sagledavati ih u kontekstu daljnjeg raspolaganja tim paketom dionica, kažu.

Drugim riječima, računaju da ga Auctor možda namjerava prodati, u cijelosti ili djelomično (što se mahom smatra manje vjerojatnim), a s obzirom na ostatak svog portfelja, za to hipotetski motiv mogu biti i investicijski planovi vezani uz turistički sektor. Zasad su priče o mogućem scenariju preuzimanja ipak u zoni nagađanja, ali možda će sa skupštinom, pa i u dijelu odlučivanja o (ne)isplati dividende, stvari biti koliko-toliko jasnije.

Kako bilo, uz Auctor koji predvodi listu najvećih dioničara na njoj ga slijede Pliva s 25,3 posto dionica te slovenska Krka s 12-postotnim udjelom.

Komentari (2)
Pogledajte sve

Zato i u veletrgovini lijekovima najbolje prolaze proizvodaci. Tj u slucaju Medike Pliva i Krka. Ali i rabati su bitni. Ne bojim se ja za Mediku. Ali da bi vece rabate imala da je dio jos veceg sustava veleprodaje  – to je istina.

<p>Auctor kao većinski vlasnik ima glavu na panju i štiti svoje interese jer su dugovi i troškovi smabdijevanja u zdraststvu međusobno tako veliki a potraživanja  tako mala – da su vjerojatno jedva naštimali  poslovne rezultate uz obavezno povećanje kapitala…dividenda?…koja dividenda …….</p>

New Report

Close